שתף קטע נבחר

הקאמבק של חצי חדר: כמה עולה להוסיף 6 מ"ר

עליית המחירים בשוק הדיור בישראל הוביל לכך שזוגות צעירים רבים מעדיפים היום לרכוש דירת ‭3.5‬ חדרים במקום ‭,4‬ כדי להוריד את מחיר הדירה. אז כמה בדיוק זה חוסך, אם בכלל?

בעקבות עליית מחירי הדיור , ‭30%‬ מרוכשי הדירות בשנה האחרונה היו מעוניינים בחצי חדר בדירתם במקום חדר רגיל נוסף, אפילו על חשבון צמצום שטח החדרים או החללים האחרים. כך עולה ממחקר שערכה ד"ר רינה דגני, מתכננת ערים ומנכ"לית קבוצת גיאוקרטוגרפיה.

 

כתבות נוספות על קניית דירה בערוץ הנדל"ן :

 

"מחירי הדירות שיש בהן חצי חדר נמוכים יותר‭,"‬ מסבירה דגני. "לדוגמה, בתל-אביב, חצי חדר במקום חדר יכול להוריד את מחיר הדירה בכ-200 אלף שקל, למי שיסתפקו ב-‭3.5‬ חדרים במקום ‭."4‬ גם הקבלנים מעידים: המוצר הפופולרי ביותר היום הוא דירת ‭3.5‬ חדרים במקום 4 חדרים.

 

"מסוף שנות ה-90 נעלם חצי החדר מנוף הפרויקטים החדשים, כיוון שזוגות צעירים לא קנו דירות קטנות. הם העדיפו להתאמץ קצת יותר, לגייס יותר הון עצמי ולא להתפשר, כדי להתחיל את החיים בדירת 4 חדרים" אומר רוני כהן, מנכ"ל חברת השיווק אלדר. אך לדבריו, "בשנתיים האחרונות יש קאמבק לדירות ‭3.5‬ ו-‭4.5‬ חדרים, שהתחזק בשנה האחרונה‭."‬

 

לפני 40-50 שנה בנו דירות בנות ‭2.5‬ חדרים, שהיו להיט. כל הזוגות הצעירים של התקופה התחילו עם דירה כזאת. הילד הראשון עבר לחצי חדר, וכשנולד הילד השני, ההורים עברו לחצי חדר והילדים קיבלו את החדר הגדול. עם השנים, חצי החדר נעלם לטובת סלון גדול יותר או חדר הורים מרווח יותר.

 

"היום אנחנו עדים לתהליך הפוך, ואנשים חוזרים לדירות עם חצאי חדרים כדי לחסוך במחיר‭,"‬ מסביר כהן. "ביישובים יקרים כמו רמת גן, ראשון לציון והוד השרון, ההבדל בין דירות ‭4.5‬ חדרים לדירות 5 חדרים, למשל, יכול להגיע לסכום משמעותי מאוד".

 


המחיר של חצי חדר נוסף*

המחיר של חצי חדר נוסף*
היישוב 3.5 חדרים 4 חדרים הפער
מודיעין 1.092 מיליון שקל 1.22 מיליון שקל 128 אלף שקל
אור יהודה 1.38 מיליון שקל 1.745 מיליון שקל 365 אלף שקל
צפון ת"א 2.8 מיליון שקל 3.4 מיליון שקל 600 אלף שקל
רמת גן 1.6 מיליון שקל 2 מיליון שקל 400 אלף שקל
פתח תקווה 1.35 מיליון שקל 1.5 מיליון שקל 150 אלף שקל
אשקלון 900 אלף שקל 950 אלף שקל 50 אלף שקל

 

מי המרוויח הגדול?

בעניין חצאי החדרים יש תחושה שכולם מרוויחים: זה לא שההבדל בשטח בין דירות בנות 3 חדרים לדירות ‭3.5‬ חדרים גדול: בחלק גדול מהמקרים הוא זניח לחלוטין - 3-4 מ"ר, ולעתים השטח הזה מקוצץ מאזורים אחרים בדירה. שטח חדר רגיל צריך להיות גדול מ-8 מ"ר, וחצי חדר שטחו כ-6 מ"ר בדרך כלל. העיקר שיעמוד בפני עצמו ותהיה לו כניסה נפרדת וחלון.

 

"לבנות חדר עולה לקבלן מקסימום ‭3,500‬-‭4,000‬ שקל למ"ר. אם הוא כמעט לא מוסיף מ"ר לשטח הדירה, אלא רק מחלק אותה בצורה שונה, זה עולה לו עוד פחות‭,"‬ אומר לוי יצחק, עורך מחירון הדירות. "לעומת זאת, למכור זה כבר סיפור אחר: ‭15‬ אלף שקל ומעלה למ"ר, תלוי במיקום. כך שהוא מוכר חצי חדר בשטח של 6 מ"ר ב-100 עד 200 אלף שקל‭."‬

 

במילים אחרות, אם הקבלן מוכר לפי מספר חדרים, הוא מוכר דירה במחיר גבוה יותר בלי שהעלות שלו תגדל בהרבה. גם הקונים מרוויחים, משום שהם מעוניינים בחלוקה שתאפשר להם גמישות בתוך הדירה ומספר חדרים גדול.

 

"חצי חדר הוא פועל יוצא של אילוץ תכנוני‭,"‬ אומר האדריכל בני אנקשטיין מחברת V5 אדריכלים. "ברוב המקרים מגיעים להוספת חצי חדר כשמסיימים לתכנן בניין, ונותרים עם שטחים עיקריים שוליים ללא ייעוד. במקרים כאלה מוסיפים חצי חדר כדי להפוך דירות לאטרקטיביות בשיווק, ולקבל עליהן תמורה יותר גבוהה. מבחינת תכנון אדריכלי, מדובר בייצור כלאיים, ואני מעדיף לתכנן דירה גדולה ומרווחת יותר בשטח נתון ולא לדחוף חצי חדר‭."‬

 

גם שמאי המקרקעין אהוד המאירי מסתייג מהפתרון: "‬צריך לזכור שממילא ברוב הדירות החדשות הנמכרות היום, היזם מאפשר לרוכשים לחלק את שטח הדירה הפנימי בהתאם לצורכיהם ולרצונותיהם, ולכן לדעתי מדובר בגימיק שיווקי ותו לא".

 

הידיעה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צריך להחליט: סלון גדול, או הנחה על הדירה
מומלצים