שתף קטע נבחר

להון של משפחת אסד כבר יש יורשת

בין אם מדובר ב-100 מיליארד דולר, ובין אם רק ב-4-3 מיליארד, משפחת אסד צברה במשך 40 שנה הון עצום שעלול לרדת לטמיון. כעת נראה שאימו של הנשיא, אניסה מחלוף, לא מאמינה בסיכויי ההישרדות של בניה - בשאר ומאהר, והיא הפקידה בידי בתה את ניהול הרכוש הרב המפוזר בעולם

מאז החלה מלחמת האזרחים בסוריה לפני כשנתיים, גבר העיסוק גם בהונה של משפחת אסד השלטת. כבר כתבנו בעבר כי במשך 40 השנים האחרונות השתלטה "מאפיית אסד" על חלקים נרחבים מהמשק הסורי ושלשלו לכיסם מיליארדים של דולרים.

 

לכתבות נוספות מאת דורון פסקין

 

קשה לאמוד במדויק את ההון שצברה משפחת אסד המצומצמת. הדיווחים נעים בין סכומים "צנועים" של 4-3 מיליארד דולר ועד סכומים דמיוניים הנעים סביב למעלה מ-100 מיליארד דולר. ברור כי למתנגדי אסד אינטרס להעצים את הסכומים ככל הניתן אבל האמת לגבי הסכומים תתברר אולי רק לאחר הדחת השלטון אם בכלל.

 

"כאב ראש" לאסד

נראה כי ההון שנצבר במשך השנים גורם לכאב ראש עבור אסד ואנשיו המעוניינים לשמור עליו ככל האפשר. במהלך השנה האחרונה, ובייחוד כשהלחימה עברה מהפריפריה למרכזים העירוניים החשובים (חלב ודמשק), ניתן למצוא עוד ועוד פרסומים לגבי הניסיונות להבטיח את העושר הזה גם לדורות הבאים של משפחת אסד.

 

דיוקן משפחתי ישן. מימין למעלה - בושרא. משמאל למטה - אניסה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
דיוקן משפחתי ישן. מימין למעלה - בושרא. משמאל למטה - אניסה (צילום: רויטרס)(צילום: רויטרס)

 

לפי הדיווחים האחרונים, נראה כי אימו של הנשיא אסד, אניסה מחלוף, העומדת בראש השבט, החליטה כי בתה בושרא היא זו שתירש את המיליארדים ותנהל את הנכסים שנצברו. יוזכר, כי בושרא אסד הייתה נשואה לבכיר המשטר אסף שווקאת שחוסל ביולי האחרון בדמשק.

 

לפני מספר חודשים היגרה עם ילדיה לדובאי, המרכז הפיננסי של המזרח התיכון, ושם היא נמצאת תחת חסותו של מפקד המשטרה הכל יכול, דאחי חלפאן. סוד ידוע הוא כי בדובאי ניתן לנהל חשבונות בנסיבות מפוקפקות משהו, ואפשר לשאול את בכירי המשטר באיראן כיצד עושים זאת נכון שם.

 

לפי מקורות סוריים, מחלוף בת ה-79 הפקידה בידיה של בתה את כל המסמכים הקשורים בהון שצבר הנשיא הקודם חאפז אסד. מדובר בהון המוערך בכ-20 מיליארד דולר וזאת בכסף מזומן, נכסי נדל"ן ברחבי העולם, חברות עסקיות ועוד. אם הדיווח הזה יתברר כנכון, נראה כי מחלוף לא מאמינה בסיכויי ההישרדות של שני בניה - הנשיא בשאר אסד ואחיו מאהר שמצבו לא ברור ויש הטוענים כי שתי רגליו נקטעו באותה תקרית ביולי.

 

עד פרוץ מלחמת האזרחים היה האחיין של אנסיה מחלוף, ראמי מחלוף, האיש החזק במשק הסורי. מאז החלו הקרבות נמסר כי מחלוף העביר את המיליארדים שצבר למקומות בטוחים יותר ובראשם דובאי, ברזיל וונצואלה.

 

200 מיליארד דולר נזק

מה שבטוח הוא כי אותם מיליארדים שנצברו, הוברחו והועלמו לא יהיו חלק מההון שיושקע בעוד שנים בסוריה, בהנחה שהמלחמה שם תסתיים איכשהו. כבר עתה הנזקים עצומים וקשה לראות כיצד "סוריה החדשה" תוכל להתמודד עם ההרס.

 

הכלכלנים חלוקים על מידת הנזק אבל כולם מסכימים כי סוריה לבדה לא תוכל להתמודד עם צרכי השיקום האדירים. רק בשבוע שעבר פורסם מחקר שהעריך את הנזקים הכוללים למשק הסורי בכ-200 מיליארד דולר. מאז פרסום המחקר נראה שנוספו עוד כמה מיליארדים.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בושרה אסד
צילום: רויטרס
אניסה אסד
צילום: רויטרס
צילום: AFP
בשאר אסד
צילום: AFP
מומלצים