שתף קטע נבחר

הפרד ומשול

בליכוד מקווים שבסוף השבוע יופעל לחץ אטומי על נפתלי בנט ואנשי הבית היהודי, כדי שיפרק את הברית עם לפיד ויש עתיד. אם לא תישבר הברית, נתניהו יכול לומר לחרדים שניסה הכל

בנימין נתניהו עוד לא ויתר. הוא לא ויתר על הרצון לצרף את החרדים לממשלה, לא ויתר על הרצון לייבש את יש עתיד, לא ויתר על הניסיונות לפלג את הברית בין הבית היהודי ובין יש עתיד, ובעיקר - לא ויתר על זכותו לנסות עוד טריק ועוד שטיק. בדקה ה-90, לפני שהוא מתייצב בפני נשיא המדינה, שמעון פרס, כדי לבקש ארכה - ראש הממשלה החליט לירות בכל התותחים. המטרה: להפריד בין נפתלי בנט ויאיר לפיד. האמצעי: הפיכת יש עתיד לשינוי 2, והדלקת אש הזעם בבתי הכנסת ובקרב הרבנים של הציונות הדתית נגד "שונאי הדתיים והדת".

 

המשא-ומתן הקואלציוני - כתבות אחרונות

ש"ס בכוננות אופוזיציה. דרעי: "נחבור ליחימוביץ'"

הבית היהודי לליכוד: "שנו ההסכם עם לבני"

נתניהו היה האחרון לזהות: בנט-לפיד לא נפרדים

 

אתמול בבוקר עוד נדמה היה כי לנתניהו נפל האסימון, שהוא מבין שאין לו ברירה, ושהוא חייב לצרף לממשלה הבאה גם את לפיד וגם את בנט. כדי לרצות את בנט, וכדי לא להיראות כמי שפוסל את יש עתיד, זומן צוות המשא ומתן של יש עתיד לפגישה עם צוות המשא ומתן של הליכוד. הפגישה ארכה כשלוש שעות, ונדונו בה כמה סוגיות. חלק גדול מן הפגישה עסק בשאלה האם יש עתיד פוסלת את המפלגות החרדיות. "איננו פוסלים את ש"ס", השיבו אנשיו של לפיד, "אבל חלק מן הדברים שאנחנו רוצים לא יכולים לזכות בהסכמת ש"ס". בליכוד הבינו את הרמז, ולקחו אותו צעד קדימה: הם החליטו להפוך את יש עתיד לשינוי, מפלגה שהייתה לשנואת נפשו של הציבור הדתי והחרדי.

 

הברית נשמרת. לפיד ובנט (צילום גיל יוחנן) (צילום גיל יוחנן)
הברית נשמרת. לפיד ובנט(צילום גיל יוחנן)

 

דוד שמרון, שליחו של נתניהו, פתח ראשון במתקפה מול המצלמות. "יש עתיד לא רוצים לשבת עם החרדים", הוא הודיע. תוך זמן קצר, ובזה אחר זה, החלו גם חברי הכנסת והשרים של הליכוד לירות הודעות לניידים של הכתבים הפוליטיים. חלקן נועדו להפוך את יש עתיד לאנטי דתית ולפוסלת חרדים, והחלק האחר נועד להפעיל לחץ על הציבור הציוני דתי, לקראת השבת.

 

סוף השבוע הוא הזמן הטוב ביותר להדליק את הציבור הדתי. עיתוני סוף השבוע, המאמרים, השיחות בבתי הכנסת - כל אלה מהווים קרקע פורייה ליצירת אווירה מתוחה, שתוליד לחץ אטומי על נפתלי בנט ועל אנשי הבית היהודי. עד כה, הרבנים של הציונות הדתית שתקו, ונתנו לבנט לנהל את המשחק הפוליטי. נתניהו ואנשיו מקווים כי אחרי הבליץ המצב ישתנה, הרבנים לא יוכלו לשתוק עוד - ויפוררו את הברית בין לפיד ובין בנט.

 

הרבנים יגבו את בנט?

ביש עתיד החליטו בינתיים לא לצאת בספין נגדי, אבל הרב שי פירון רתח ופרסם סטטוס בפייסבוק האישי שלו - נגד הטענה כי הוא ומפלגתו נגד החרדים. מאחורי הקלעים, היה מי שהעביר לדוד שמרון את הסטטוס של פירון, כדי להבהיר לו את הכעס של אנשי יש עתיד על דבריו, ועל הניסיון להכפיש את יש עתיד כדי לנסות ולפורר את הברית עם הבית היהודי.

 

בינתיים, אגב, אנשי הבית היהודי החליטו לא לשנות כיוון, ולהודיע לאנשי הליכוד בפגישה נוספת שתתקיים היום כי הם לא פוסלים את החרדים - אולם הם מתנים את הכניסה

 לממשלה בכניסת יש עתיד. עם זאת, 48 השעות הבאות עשויות להיות קריטיות למשא ומתן. אם רבני הציונות הדתית ימשיכו לגבות את בנט, הרי שהספין של נתניהו ושל אנשיו נכשל. אם יקרה אחרת, המשחק הפוליטי יתחיל ביום ראשון מחדש.

 

ואחרי כל זה, קיים תסריט נוסף, מורכב מאוד אך אפשרי ולא בלתי הגיוני: המתקפה של הליכוד על יש עתיד נועדה בעצם להוריד מסך עשן, שמטרתו להוכיח לש"ס כי נתניהו עשה הכל, אבל ממש הכל, כדי להפריד בין בנט ובין לפיד. משלא יצליח, כפי שנראה נכון לחצות, יוכל לבוא אל החרדים, להצטער צער רב ועמוק, ולהקים ממשלה עם יש עתיד ועם הבית היהודי - אבל בלי החרדים. ביש עתיד, אגב, מאמינים שבסוף, נתניהו ישבר. "עוד קצת לחץ", אמר בכיר במפלגה, "והוא ישבר". במשא ומתן קואליציוני שבו משתמשים אפילו באיום כמו ביטול ביקורו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה כזרז להקמת ממשלה – הכל אפשרי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. השרים לחצו
צילום: גיל יוחנן
לפיד. שינוי 2?
צילום גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
בנט. הרבנים ילחצו?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים