שתף קטע נבחר

שעות לאחר שהעיד בהולילנד: עד המדינה נפטר

ש"ד, שהעיד נגד ראש הממשלה לשעבר אולמרט ובכירים נוספים במשפט הולילנד, הלך לעולמו בגיל 75. אתמול, ביום סוער במיוחד בבית המשפט, הוא התפרץ על סנגורו של אולמרט וכינה אותו שקרן: "הוא מדבר אליי כמו זבל, תדבר לאבא שלך כמו זבל"

עד המדינה שעמד במוקד משפט הולילנד הלך לעולמו - פחות מיממה אחרי יום סוער במיוחד בבית המשפט: העד ש"ד נפטר הלילה (יום ו') בגיל 75, שעות ספורות אחרי שהעיד בבית המשפט בפרשת הולילנד, שאחד הנאשמים בה הוא ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. עד המדינה מת ככל הנראה מדום לב, שמו עדיין אסור לפרסום. הוא סבל מבריאות רופפת והדבר ניכר גם בהופעותיו בבית המשפט.

 

דיווחים נוספים על ש"ד בחדשות ynet: 

הולילנד: "ש"ד זייף רשימת תורמים לאולמרט"

הפרקליטות, גם אתם "זייפתם" בתיק הולילנד

 

כתב האישום בתיק הולילנד מייחס לאולמרט קבלת שוחד עת כיהן כראש עיריית ירושלים, ואישומים נוספים הוגשו גם נגד ראש לשכתו שולה זקן, מחליפו אורי לופוליאנסקי והיזם הלל צ'רני.

 

לפנות בוקר העד חש ברע עת שהה בביתו בתל אביב ומקורביו הזעיקו אמבולנס. הצוות הרפואי ביצע בו פעולות החייאה ופינה אותו לבית החולים איכילוב בעיר במצב אנוש, שם לבסוף נקבע מותו. עו"ד אמנון יצחקניא, סנגורו של ש"ד, כי יומו האחרון בבית המשפט היה קשה. "ש"ד התמוטט. הוא חזר הביתה והתקשר בוכה לבני משפחתו. ב-04:00 לפנות בוקר התעורר וחש ברע. הוא פונה לבית החולים איכילוב, שם נפטר".  

 

"יש גבול כמה אני מוכן לסבול בגילי ובמצבי"

המשפט שבמסגרתו שימש ש"ד כעד המדינה נפתח בתחילת יולי 2012 בבית המשפט המחוזי בתל-אביב. כתב האישום שגובש על-ידי פרקליטות מיסוי וכלכלה עוסק בשלוש פרשיות - פרשת הולילנד, קרקעות חברת "תעשיות מלח" ואלו של חברת "הזרע". לפי הפרקליטות, מעבר לזהותם של הנאשמים, הקו שמחבר בין הפרשות הוא "קידום פרויקטים שונים של נדל"ן בארץ, תוך מתן שוחד לעובדי ולנבחרי ציבור, בדגש על עבירות שליוו את הליכי התכנון בעיריית ירושלים ובמנהל". 

 

ראש הרשות להגנת עדים, ניצב אבי בן חמו, הבוקר ליד בית ש"ד (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ראש הרשות להגנת עדים, ניצב אבי בן חמו, הבוקר ליד בית ש"ד(צילום: מוטי קמחי)

 

מעיד בבית המשפט המחוזי תל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מעיד בבית המשפט המחוזי תל אביב(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 

במהלך הדיונים אתמול עימת פרקליטו של ראש הממשלה לשעבר אולמרט, עו"ד רועי בלכר, את ש"ד עם פרטים רבים, וסבלנותו של העד פקעה. הוא התפרץ על הסנגור וכינה אותו שקרן: "הוא מדבר אליי כמו זבל. אני לא מדבר כמו אבא שלך, תדבר לאבא שלך כמו זבל".

 

ש"ד טען: "אני אומר שאתה משקר. אני לא מוכן, עם כל הכבוד, שהוא ימשיך להשתמש במילים ושאני לא אענה לו. אם אביו לא לימד אותו חינוך, אני אלמד אותו. אמנם אני לא אבא שלו, אבל תודה לאל שלא נולד לי יצור כמוהו". הוא התייחס בעצמו למצבו הרפואי הרגיש: "יש גבול כמה אני מוכן לסבול בגילי ובמצבי הנפשי והרפואי, עד כמה אני מוכן לספוג שפה כזו". 

 

העובדות שנחשפו בבית המשפט עלולות היו לקעקע את אמינותו של עד המדינה ולהטיל ספק בגרסתו. אחת מהן, למשל, התייחסה למסמך בכתב ידו של עד המדינה, בו כביכול כתב ליזם הלל צ'רני, בשנת 1994, כי אולמרט ביקש, באמצעות שולה זקן, למנות את רואה החשבון שלו כרו"ח של חברת הולילנד. אלא שבמהלך החקירה הנגדית הוכח, כי לא יתכן שהדברים נכתבו על ידי עד המדינה כבר בשנת 1994. 

 

לאחר שעומת על ידי פרקליטיו של אולמרט עם העובדות, הודה עד המדינה, בתגובה לשאלת השופט דוד רוזן, "זייפתי מסמכים, אבל לא כשיטה". 

 

2 מיליון שקל תמורת עדות

עיקרי ההסכם עם עד המדינה נחשפו לאחרונה, ועל פיהם הוא צפוי היה לקבל לפחות שני מיליון שקלים כדי להעיד נגד המעורבים בפרשה. ל-ynet נודע כי רק חובות המס שיימחקו לו מסתכמים בכמיליון שקלים. ב"ידיעות אחרונות" פורסם כי הוא זכאי לקצבה חודשית לשש שנים, הלוואה, מימון עורך דין וסגירת תיקים פתוחים. כמקובל בהסכמים עם עדי מדינה, תיקים אחרים שיש למדינה נגד העד בנושאי מסים נסגרו ונמחקו, בכלל זה חובותיו לרשויות המס. 

 

בחודש אוגוסט הודתה הפרקליטות כי היא משלמת 12 אלף שקלים בחודש לש"ד. בנוסף לכך הסכימו נציגי המדינה לשלם את האגרה בתביעה על סך 30 מיליון שקל שהגיש עד המדינה בפרשת הולילנד נגד הנאשם המרכזי, הלל צ'רני. סכום האגרה שממנו קיבל פטור מגיע לכדי 750 אלף שקלים. 

 

עם תחילת שלב ההוכחות במשפט הולילנד אמר עד המדינה ש"ד כי "בלי הברכה של אולמרט ולופוליאנסקי, לא הייתה קמה התוכנית". ביום השני לעדותו ציין ש"ד בנוגע לראש הממשלה לשעבר כי "כיסיתי לו חובות לבחירות, העברתי לאהוד אולמרט מיליון וחצי שקל. היחסים היו כמו שני גנבי סוסים ואני מודה שאני אחד הגנבים".

 "מת על דוכן העדים"

עורך דינו של ש"ד תקף את ההתנהלות במשפט: "הוא מת על דוכן העדים. אמרתי כל הזמן שהאיש זקן וחולה. הוא עבר חקירה קשה ביותר, אף אדם צעיר ובריא לא היה עומד בזה". גם על השופט דוד רוזן מתח ביקורת. השבוע, בהערה שממנה ניתן היה להבין כי גם הוא מטיל ספק בעדותו של ש"ד, אמר השופט רוזן לאולמרט: "הרבה נאשמים היו מוכנים להתחלף איתך".

 

עו"ד יצחקניא אמר: "גם הוא לפעמים לא כל כך עזר, הוא בא למשפט גם כשהיה לו חום. בפרקליטות ניסו לגונן עליו ככל האפשר, ניסו לקצר את החקירות". עו"ד יצחקניא בטוח כי ש"ד "עשה שירות חשוב ביותר. הוא התמודד באומץ כשהטיחו בפניו דברים קשים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ש"ד. סבל מבריאות רופפת
צילום: מוטי קמחי
מומלצים