שתף קטע נבחר

דרמה בצ'כיה: הנשיא הודח ויואשם בבגידה

ואצלב קלאוס העניק חנינה שנויה במחלוקת ליותר מ-6,000 אסירים ועצר הליכים משפטיים בתיקים בעלי פרופיל גבוה. חברי הסנאט הדיחו אותו מכהונתו - 3 ימים לפני מועד סיומה הרשמי

סוף עגום לקדנציה הנשיאותית: רוב ניכר מחברי הבית העליון בפרלמנט של צ'כיה הצביעו היום (יום ב') בעד הדחתו של הנשיא היוצא וצלאב קלאוס והעמדתו לדין בגין בגידה בחוקת המדינה.

 

עוד חדשות בעולם :

בריטניה: "באטמן" הסגיר למשטרה חשוד בפריצה

ההמונים הפגינו, חומת ברלין נשארת לעמוד

שובתת רעב 12 שנה מואשמת בניסיון התאבדות

קניה: הקלפיות נפתחו, שוטרים נהרגו במומבסה

 

קלאוס, שצפוי לסיים את כהונתו השבוע, יועמד לדין בבית המשפט לחוקה שיבחן אם הפר את החוקה כשהעניק חנינה ליותר מ-6,000 אסירים - צעד שהעיב על סוף כהונתו. הוא גם יואשם בביצוע פעולות נוספות בניגוד לחוקה.

 

זה שנכנס וזה שיוצא בטרם עת. זמאן (מימין) וקלאוס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זה שנכנס וזה שיוצא בטרם עת. זמאן (מימין) וקלאוס(צילום: AFP)

 

קלאוס הרגיז צ'כים רבים כשעצר הליכים משפטיים בתיקים בעלי פרופיל גבוה, חלקם עסקו בזיופים והונאות פיננסיות, כחלק מהחנינה הרחבה שהעניק. הנשיא עצמו דחה את ההאשמות נגדו כי הניח לפושעים לצאת לחופשי. עבירות כלכליות הן נושא כאוב ביותר בצ'כיה, שבה זיופים ושחיתויות התגלו בשנים האחרונות בקרב פוליטיקאים.

 

במהלך ההצבעה בסנאט, שבו חברים 81 סנאטורים ונשלט על ידי האופוזיציה מהשמאל, הצביעו 38 בעד הגשת כתב אישום נגד הנשיא קלאוס בפני בית המשפט החוקתי. 30 סנאטורים הצביעו נגד. במערכת המשפט הצ'כית, רק לסנאט יש את הסמכות להדיח נשיא.

 

לא ברור עדיין מתי ידון בית המשפט בעניינו של קלאוס ומתי יגזור את דינו, אולם העונש הגדול שבפניו עומד הנשיא, אם יימצא אשם, אובדן משרתו, הפנסיה שלו והזכות להתמודד שוב לתפקיד. אולם, כנראה שלא מדובר במכה כל כך גדולה בהתחשב בעובדה שקלאוס יסיים את כהונתו ביום חמישי הקרוב. את מקומו ימלא הנשיא הנבחר מילוש זמאן, שנבחר בחודש ינואר לתפקיד בבחירות שהתקיימו לראשונה בהצבעה ישירה של האזרחים.

 

העמדתו של קלאוס לדין פוגעת קשות במורשתו של הכלכלן מהימין, שלא זכה להערצה גדולה בארצו בדומה לזו של קודמו בתפקיד וצלב האבל, שהלך לעולמו לפני כשנתיים בגיל 75.

 

סעיף הבגידה בחוקה חל רק על נשיאי המדינה, שלא ניתן להעמידם לדין בשום דרך אחרת בגין מעשים שביצעו בעת מילוי תפקידם, ומעולם לא השתמשו בו קודם לכן בהיסטוריה המודרנית של צ'כיה.

 

הסנאטורים גם האשימו את קלאוס בהפרת החוקה משום שסירה לאשרר אמנות של האיחוד האירופי ולדון במינוי שופטים חדשים על אף שבתי המשפט במדינה הורו לו לעשות כן. בסך הכול הוא יעמוד בפני חמישה אישומים בגין התנהגות לא הולמת.

 

"אני שמח שלבית המשפט החוקתי העצמאי תהיה הזדמנות לבחון עד כמה הייתה הפרה של החוקה", אמר הסנאטור ירי דיינסטבייר, שהיה אחד מיוזמי הדחתו של קלאוס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בגד בחוקה? קלאוס
צילום: רויטרס
מומלצים