שתף קטע נבחר

בהריון ומעבר לקו הירוק? יכולים לפטר אותך

מדינת ישראל מעולם לא החילה את ריבונותה על יהודה ושומרון וכתוצאה מכך החוק המגן על נשים הרות מפני פיטורים לא תקף מעבר לקו הירוק, כפי שגילתה לאחרונה אחת מתושבות האיזור שפוטרה מעבודתה. בעקבות זאת, הוגשה הצעת חוק שתידון בקרוב בכנסת ושאמורה להגן על זכויות עובדים גם בשטחים

תושבי יהודה ושומרון ידועים באחוזי ילודה גבוהים אך מסתבר כי דווקא מעבר לקו הירוק החוק איננו מגן על נשים בהריון והן חשופות לפיטורים מבלי שיוכלו להתנגד לכך, זאת בניגוד לנשים ביתר חלקי הארץ שהחוק אוסר על מעסיקים לפטרן.

 

די לצביעות: יש בעיה עם נשים עובדות בגיל פוריות

מותר לפטר אישה בהריון? המומחים ענו

שטראוס: על הממשלה להשקיע בעסקים של נשים

 

הפרצה בחוק נובעת מכך שמדינת ישראל מעולם לא החילה את ריבונותה על יהודה ושומרון וסדרה שלמה של חוקי עבודה וחוקים אחרים כלל לא חלים על תושבי השטחים, בהם גם חוק הספריות והחוק המחייב חברות להעניק שירות בבית הלקוח ללא תלות במקום מגוריו.

 

הליקוי החוקי הנוגע לנשים בהריון התגלה במקרה לאחר שאשה תושבת אחד היישובים בשומרון פוטרה מעבודתה חרף היותה בהריון, האשה פנתה כנהוג במקרים מסוג זה למשרד התעשייה המסחר והתעסוקה בבקשה לקבל הגנה מפני הפיטורים אך במכתב שקיבלה מהמשרד נאמר לה כי "התיק נסגר מחוסר סמכות בחוק עבודת נשים מעבר לקו הירוק", סעיף אחר במכתב הפנה את האשה לנסות ולהגיש תביעה אזרחית כנגד המעסיק ולנסות למצות בבית המשפט את זכויותיה.

 

חברת הכנסת אורית סטרוק (הבית היהודי), שהמקרה הגיעה לידיעתה, ערכה בירור וגלתה שלא מדובר במקרה ספציפי אלא בחוסר יכולת של גורמי האכיפה להגן על נשים הרות בשטחים ולהגן על זכויותיהן, בתגובה הגישה סטרוק הצעת חוק שתעגן את השמירה על מקומות העבודה גם מעבר לקו הירוק וזו תידון בקרוב.

 

אורית סטרוק אמרה כי "המציאות בה הקו הירוק מהווה מחסום לזכויות בסיסיות המגיעות לכל אזרח במדינת ישראל היא בלתי מוסרית וחסרת כל הגיון וצדק. אני מאמינה שחברות הכנסת מכל סיעות הבית יתמכו בהצעת החוק ששמה את זכויות האשה מעל הבדלים מדיניים ובכוונתי לרתום את כל הח"כים לתיקון עיוותים שכאלה", אומרת סטרוק ומוסיפה "חשוב לציין כי נוסח הצעת החוק כולל בתוכו גם נשים פלשתיניות שיהיו מוגנות בכל ההגנות של החוק הישראלי כשיועסקו על ידי מעסיקים יהודים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים