שתף קטע נבחר

תותח הסירחון נגד המפגינים מכוון גם לבתים. צפו

כוחות הביטחון משתמשים בנוזל המסריח כאמצעי לפיזור הפגנות בגדה, אלא שסרטונים מראים כי החומר מותז גם לבתים ועסקים שלא מעורבים. הפלסטינים זועמים: "ההתזה פוגעת בבריאות התושבים". צה"ל: "עושים מאמץ למנוע פגיעה בבלתי-מעורבים"

הנוזל המצחין שמשרת את כוחות הביטחון כאמצעי לפיזור הפגנות בגדה המערבית, מצחין את בתיהם של תושבי האזור הבלתי-מעורבים: סרטונים שתיעדו את פעילות ה"בואש" - הנוזל עם הריח המסריח שמסייע לצה"ל ולמג"ב - מראים כי החומר מותז גם למבנים שלכאורה אינם קשורים להפגנות.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

הואשם שברח משוטרים, רב עם שכנים. זה הרוצח

התוקף משדרות ח"ן לא הורשע בניסיון רצח

 

ה"בואש" פותח על-ידי כוחות הביטחון כאמצעי אפקטיבי ולא קטלני. הכוחות מתיזים את החומר ממכלית ייעודית שנמצאת בשימוש המשטרה וממשאית צבאית שעברה הסבה. הזרנוק עצמו כולל גם מצלמה ונשלט באמצעות לוח בקרה שנמצא בתוך כלי הרכב. טווח ההתזה עומד על 30 עד 40 מטרים. בשנים האחרונות הפך ה"בואש" לכלי שכיח בפיזור הפגנות בגדה והוא מוכיח את יעילותו שבאה לידי ביטוי בפיזור מפגינים בשל ריחו המצחין.

 

הסרטונים שתיעדו את פעילותו הראו כאמור כי בוצעה התזה גם לעבר בתים ובתי עסק. בסרטונים ניתן לראות שמפרי הסדר לא נמצאים באותם מבנים ש"הותקפו" ולא מיידים מתוכם אבנים. בעקבות ההתזה נאלצים הבעלים לנקות ממושכות את הבתים והעסקים מכיוון שהסרת הריח המסריח אורכת זמן רב.

 

מעוצמת הסילון נשברו זגוגיות 

בסרטון שצולם על-ידי ארגון "בצלם" נראית מכלית "בואש" משטרתית בכפר נבי סאלח מתיזה סילון חזק מאוד מטווח של מטרים בודדים לעבר בית. במרחק של עשרות מטרים לפחות מהבית עומדים צעירים ומשליכים אבנים משדה סמוך לעבר המכלית, אולם היא נראית נוסעת ומתיזה סילון על הבית עצמו שמעוצמתו נשברות הזגוגיות של חלונות הבית והנוזל המצחין חודר לתוכו. בכל אותה שעה שתועדה לא נראית פעילות שמבוצעת נגד כוחות הביטחון מאותו הבית.

 

לאחר מכן המכלית שבה לאחור ומתיזה את הסילון לעבר מתפרעים. בסרטון אחר מנבי סאלח שצולם שבועות ספורים אחרי התיעוד הראשון, נראית מכלית צבאית מתיזה את הנוזל לעבר בית ללא סיבה נראית לעין. בנוסף, ישנם צילומים מהפרות סדר בחברון שגם בהם נראים מפגינים בקצה הכביש בזמן שמכלית ה"בואש" שולחת סילונים של הנוזל דווקא לעבר הבניינים שנמצאים בקרבתה.

 

מקרה נוסף שאינו מתועד אירע בכפר בית ענון. במהלך מהומות בשבוע שעבר מכלית "בואש" צבאית התיזה סילוני מים לעבר בתים שנמצאו מצדיו של הכביש הראשי בכניסה לכפר, אף שהמתפרעים היו במרחק עשרות מטרים מאותם מבנים ולא הייתה כל עדות לפעילות שנעשית בבתים שיכולה לסכן את הכוחות. כל זאת לעיני עיתונאים ששהו במקום, בהם כתב ynet.

 

"פגיעה קשה ולא מידתית בזכויות" 

האגודה לזכויות האזרח פנתה בשבוע שעבר באמצעות עו"ד רגד

 ג'ראיסי למפקד אוגדת איו"ש, תת-אלוף חגי מרדכי, ודרשה להפסיק את הפרקטיקה של התזת "בואש" לעבר מבנים. בפנייה נכתב כי "התזה לא חוקית של 'בואש' לעבר בתים פוגעת פגיעה קשה ולא מידתית בזכויות הבסיסיות של התושבים, ובין היתר בזכות לכבוד, לבריאות, לקניין, לפרנסה ובזכות לחופש ביטוי ומחאה".

 

מצה"ל נמסר בתגובה כי "מערכת ה'בואש' היא אמצעי לפיזור הפגנות ונועדה לשימוש על ידי כוחות הביטחון בהפרות סדר אלימות, תוך הימנעות מפגיעה גופנית בקרב מפרי סדר וכן הימנעות במידת האפשר מנזק שאיננו כמוקד הפרת הסדר. במקומות המדוברים, הפרות הסדר מתרחשות בשטח בנוי כאשר לעתים המעורבים מיידים אבנים מגגות הבתים. כוחות צה"ל עושים את מרב המאמצים על מנת למנוע פגיעה בבלתי-מעורבים. נציין כי המכתב המדובר התקבל בצה"ל וייענה במישרין לפונים". ממג"ב נמסרה תגובה דומה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מסריח. ה"בואש" בפעולה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים