שתף קטע נבחר

מהי הדרך הפשוטה שתעביר כאבי גב תחתון

לא תרופות, לא ניתוחים: חוקרות מאוניברסיטת ת"א מצאו שתוכנית פשוטה של הליכה אירובית במשך 40-20 דקות, פעמיים-שלוש בשבוע, נמצאה הכי יעילה בהקלת כאבים בגב התחתון

כאבים בגב התחתון הם בעיה נפוצה ביותר, ומי שסובל ממנה נדרש לא פעם לטיפולים חוזרים במרפאות לפיזיותרפיה. אך מסתבר כי ישנה דרך פשוטה למדי להקל על הכאבים: הליכה.

 

מחקר חדש, שערכה ד"ר מיכל כץ-לוירר מבית הספר למקצועות הבריאות בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב ומתפרסם בכתב העת Clinical Rehabilitation, מצא כי תוכנית פשוטה של הליכה אירובית מדורגת, החל מ-20 דקות ועד ל-40 דקות ביום, 2-3 פעמים בשבוע - יעילה בהקלת כאבים ושיפור תפקוד, בדומה לשיפור המושג בתוכנית תרגול לחיזוק שרירים ותנועתיות.

 

עוד על כאבי גב:

כאבי הגב בלתי נסבלים? 9 עצות למניעה וטיפול

כאבי גב: מה עדיף - רופא משפחה או אורתופד?

מדריך מצולם: תרגילים עם פיטבול למניעת כאב גב

 

את המחקר ביצעה ד"ר כץ-לוירר בשיתוף עם אילנה שניידרמן, סטודנטית בחוג לפיזיותרפיה ופיזיותרפיסטית במכבי שירותי בריאות, והשתיים מציינות כי התוכנית משתלבת בקלות בשגרת היומיום, ואף מעודדת אנשים הסובלים מכאבים כרוניים בגב התחתון ליטול לידיהם את האחריות על בריאותם.

 

"מחקרים מראים כי הליכה לאורך זמן משפרת את סיבולת שרירי הגב והבטן התחתונה", אומרת ד"ר כץ-לוירר. היא מוסיפה כי תוכניות ייעודיות לחיזוק השרירים מצריכות בדרך כלל ציוד ופיקוח מקצועי, ואילו ההליכה היא פעילות פשוטה, שניתן לבצע אותה באופן עצמאי.

 

במחקר השתתפו 52 מטופלים עם כאבים כרוניים בגב התחתון. לנבדקים הוצגו שאלות בנוגע לרמת הכאב, לתחושת המוגבלות ולהימנעות מפעולות יומיומיות, וכן הוערכו סיבולת השרירים וסיבולת ההליכה שלהם.

 

אחר כך חולקו המשתתפים לשתי קבוצות שוות, שטופלו במשך שישה שבועות, פעמיים עד שלוש פעמים בשבוע. קבוצה אחת טופלה בתוכנית קלינית מקובלת לחיזוק השרירים ותנועתיות, ואילו הקבוצה השנייה השתתפה בתוכנית הליכה אירובית: בתחילה הלכו המשתתפים 20 דקות, ובהמשך, ככל שהשתפרה הסיבולת, התארכה הפעילות - עד שהגיעה ל-40 דקות.

 

תוצאות המחקר העידו על שיפור ניכר בכל התחומים שנבחנו, בשתי הקבוצות. המסקנה, לדברי ד"ר כץ-לוירר, היא כי "יעילותה של תוכנית ההליכה דומה לזו של תרגול אקטיבי מקובל בכאב כרוני".

 

"לתוכנית ההליכה יש יתרון נוסף", אומרת ד"ר כץ-לוירר, "היא מעודדת את המטופלים לנהל אורח חיים בריא יותר". ואכן, בכל הנוגע לכושר גופני נבדקה סבולת ההליכה של המשתתפים לפני ואחרי התכנית - ונמצא כי מרחק ההליכה שלהם לאורך שש דקות גדל בממוצע ב-100 מטר.

 

עוד מציינת ד"ר כץ-לוירר כי אנשים העוסקים בפעילות גופנית באופן קבוע נוטים לסבול פחות ממחושים שונים במהלך חייהם. ההליכה, שהיא פעילות ברמת סיכון נמוכה יחסית, מורידה את לחץ הדם, משפרת את תפקוד המוח והמערכת החיסונית, ומפחיתה לחצים מנטאליים (סטרס).

 
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
כאב גב. פשוט תתחילו ללכת
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים