שתף קטע נבחר

אושרה ייצוגית נגד פרטנר על גבייה טרם ניוד

ביהמ"ש המחוזי בת"א-יפו אישר בקשה לתביעה ייצוגית על סך 11.5 מיליון שקל. את התביעה הגיש לקוח סלקום שנייד את הקו הסלולרי שלו לאורנג'. התהליך ארך יומיים ובזמן הזה חוייב על שיחות, לטענתו, על-ידי שתי החברות

פרטנר מחייבת מנויים גם אם לא השלימו את הליך הניוד, כך נטען בבקשה לתביעה שאושרה כתביעה ייצוגית בבית-המשפט המחוזי ת"א-יפו, על סך 11.5 מיליון שקל. הבקשה לתביעה הוגשה בספטמבר 2011 לביהמ"ש ולפי כתב התביעה, מ-2007, עם כניסתה לתוקף של התקנה המחייבת ניידות מספרים בסלולר (ס' 5 א לחוק התקשורת), ועד עצם היום הזה, החברה גובה מהמניידים את קו הסלולר אליה, תשלומי יתר שלא כדין.

 

  • HOT מובייל: מחייבים למרות שהסים לא הופעל

 

לטענת מגישי הבקשה לתביעה, לקוח פרטי וחברה קטנה שבבעלותה מספר מנויים אצל פרטנר, פרטנר אינה מניידת את המנויים בתוך פרק הזמן שקבע המחוקק, וכי לעיתים אורך הניוד מספר ימים. למרות העיכוב בניוד הקווים, פרטנר מתחילה לחייב את המנויים בתשלומים שונים מרגע ההתקשרות ועוד בטרם ניוד הקווים בפועל. באי כוחם של המגישים הם עורכי-הדין רענן בשן, לאה נמט-קחתי ובת-חן פארי-סבג.

 

אחד ממגישי התביעה,הלקוח הפרטי, התנייד מסלקום לפרטנר ב-31 ביולי 2011, וביומיים בהם ארך תהליך הניוד - במהלכם לא השתמש במספר הזמני שהוקצה לו, אלא במספר שבבעלותו, חוייב על שיחות, לטענתו, גם על-ידי סלקום וגם על-ידי פרטנר.חיוב היתר עומד על פחות מ-2 שקלים נזק משוקלל וחיוב היתר מהחברה עמד על 6.62 שקלים נזק משוקלל - אולם שקלים בודדים הנגבים ממנויים רבים משמעם לא מעט כסף.

 

לפי כתב הבקשה לתביעה, גביית התשלום בתקופת הביניים מהווה לכאורה התעשרות שלא כדין של פרטנר ואי גילוי והטעיה מכוח הגנת הצרכן ומכוח גדיני החוזים. שווי התביעה לפי מספר מנויי חברת פרטנר עומד על 11,200,828 שקל.

 

פרטנר: מותר לנו להתחיל לגבות מרגע מתן הסים

בפרטנר טענו כי מותר לחברה לחייב לקוח החל מרגע החתימה על החוזה, שכן היא כבר סיפקה לו שירות מלא, אפילו שמספרו הקבוע של הלקוח טרם נוייד. לטענתה, בתקופת הביניים עומדים לרשות הלקוח המתנייד שני קווים נפרדים בשתי רשתות שונות והוא יכול לעשות שימוש מלא בשניהם. בעצם, בפרטנר טוענים שהניוד עצמו אינו אלא פעולה נלווית במסגרת העסקה הכוללת.

 

עוד טענו בפרטנר כי החברה יידעה את המבקשים לתבוע כי החיובים שייגבו מהם בגין החלק היחסי של התשלום החודשי, מתחילים כבר במועד אספקתו של המספר הזמני. כך היא נוהגת עם כל לקוחותיה. מותר לפרטנר, לדידה להתחיל לחייב מיד מהרגע שסיפקה ללקוח כרטיס סים ומספר זמני.

 

עוד נטען כי פרטנר נוהגים לשלוח בקשת ניוד מיידית מרשת אורנג' לספק השני. העיכוב, אם קורה, "כשר" משום שהוא נובע בדרך כלל מתקלות, בקשה של לקוח לניוד מאוחר, בקשה המוגשת, בערב, בסופי שבוע ובחג וכדומה.

 

ביהמ"ש: נוהל הניוד של פרטנר עומד לכאורה בניגוד לחוק

בית-המשפט אישר את הבקשה לתביעה שבמרכזה עומדת השאלה - האם רשאית פרטנר לחייב את מי שנקלט כמנוי שלה, בעקבות בקשתו לניוד הקו, בחלק היחסי של התשלום החודשי הקבוע בגין התקופה שקדמה להשלמתו של תהליך הניוד, שבמהלכו עדיין מחוייב המנוי בתשלום על-ידי הספק הננטש.

 

השופט יצחק ענבר, קיבל את טענת המבקשים לתבוע בכך שקבע כי לשונה של תוכנית ניידות המספרים לא מותירה מקום לספק כלשהו: "לא יכולה להיות כל חפיפה בין אספקת השירותים על-ידי שני הספקים וממילא שלא ייתכן שהמנוי יחוייב בתשלומים לשני הספקים בגין אותה תקופה... נוהל הניוד של פרטנר אינו מאפשר למבקשי הניוד לבצע את התהליך במתווה זה, אלא הוא כופה עליהם מספר זמני שבגינו ה

ם מחויבים בתשלום מידי לפרטנטר, כשבה בעת הם חייבים - עד להשלמת הניוד - להמשיך לשלם גם לספק הננטש..."

 

עוד קבע כי: "המסקנה, לפיה אין הספק הקולט רשאי לכפות על לקוח המבקש ניידות מספרים לקבל את שירותיו כנגד תשלום כל עוד לא הושלם תהליך ניתוקו של הלקוח מהספק הננטש, מתחייבת לא רק מלשונו של חוק התקשורת, אלא גם מתכליתו שלא יוערמו קשיים על המתנייד".

 

לפי השופט, תכלית החוק היא שהמתנייד ימשיך לעשות שימוש בקו שלו ולא במספר זמני, שכן כל מטרת תוכנית הניוד היא שמירה על המספר הקודם. עקב כך, לפי חוק, על פרטנר להשלים את הניוד בתוך יום עבודה או זמן קצר מזה שקבע השר ולבצע את כל הפעולות הנדרשות ממנה לשם כך.

  

השופט קבע שעל מבקשי התביעה לפרסם הודעה על התביעה הייצוגית  בשלושה עיתונים יומיים נפוצים, אחד מהם בשפה הערבית, כך שלקוחות נוספים יוכלו להצטרף אליה. קדם משפט יתקיים ב-9 באפריל 2013. את פרטנר חייב בתשלום הוצאות המבקשים 50 אלף שקל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
אורנג': "גבייה מרגע קבלת הסים: מוצדקת"
צילום: יוגב עמרני
מומלצים