שתף קטע נבחר

יש דירות בפחות מחצי מיליון שקל

מאגר מחירי הדירות שהשיק משרד השיכון חושף כי מחיר דירה ממוצעת חדשה בישראל ב-2012 עמד על 1.4 מיליון שקל - 3% פחות לעומת 2011. דירה ממוצעת מיד שנייה עולה 1.09 מיליון שקל - 4% יותר מהשנה קודם לכן. באופקים, באר שבע ונצרת דירת 3 חדרים תעלה לכם פחות מחצי מיליון שקל

משרד הבינוי והשיכון פרסם היום (ד') ניתוח של מחירי הדירות ב-5 השנים האחרונות ב-76 יישובים ומצא כי בשנת 2012 מחירי הדירות החדשות ירדו ב-3% (ירידה ריאלית של 5%, בשיקלול האינפלציה). מחירי הדירות יד שנייה, לעומת זאת, עלו ב-4% (וריאלית ב-2%). מאגר המחירים, המתפרסם לראשונה, חשוף לציבור וניתן לראותו כאן.

 

כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן :

 

במחירי דירות חדשות חלה ירידה של כ-0.7% ובמחירי דירות 4 חדרים מיד שנייה חלה עלייה של כ-2% בהשוואה לשנה קודמת. המחיר הממוצע של דירה 4 חדרים חדשה עמד על כ-1.26 מיליון שקל, ושל דירה מיד שנייה על כ-1.15 מיליון שקל.

 

מחיר הממוצע הכללי של דירת מגורים בישראל עומד על 1.4 מיליון שקל, כאשר מדובר בדירה חדשה. כאשר מדובר על דירה יד שניה, המחיר הממוצע יורד ל-1.09 מיליון שקל.

 

ירידה במחירי דירות חדשות (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
ירידה במחירי דירות חדשות(צילום: רועי עידן)

 

יד שנייה בפחות מ-600 אלף שקל

ואיפה עדיין נסגרות עסקאות במחירים שפויים יותר? לפי נתוני משרד הבינוי והשיכון, דירות יד שנייה בנות 4 חדרים במחיר ממוצע הנמוך יותר מ-600 אלף שקל קיימות באופקים, דימונה, טבריה, מגדל העמק, מעלות, ערד, קצרין, קריית שמונה, שדרות ושלומי.

 

מי שרוצה לכווץ עוד יותר את ההוצאה ולהעמיד את תקציב הדיור שלו לדירה בת 3 חדרים, במחיר ממוצע של פחות מחצי מיליון שקל, יוכל למצוא כאלה דירות באופקים, באר שבע, בית שאן, דימונה, טבריה, טירת הכרמל, מגדל העמק, מעלות, נצרת, נצרת עילית, עכו, עפולה, ערד, צפת, קצרין, קריית אתא, קריית ים, קריית מלאכי, קריית שמונה, שדרות ושלומי.

 

במשרד השיכון סיפרו כי הצגת המאגר כשירות לציבור נעשתה לאחר עבודת הכנה ארוכה ופיתוח מתודולוגיה המשקפת את מחירי הדירות. שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, אמר: "הנתונים מלמדים כי מגמת ירידת מחירי הדירות החדשות שהחלה ברבעון השני של 2011 נמשכה גם השנה". לדבריו, "שיווק הקרקעות המאסיבי של משרד הבינוי והשיכון ומינהל מקרקעי ישראל הגיע בשנה האחרונה לשיא של 15 שנים והביא את ענף הבנייה לשיא של פעילות".

 

עם זאת, טוען אטיאס, כי כדי להמשיך ולהגדיל את המלאי ולהקל על מצוקת הדיור חובה על בנק ישראל ומשרד האוצר למצוא פתרונות למצוקת האשראי של היזמים ולהגדלת מספר הידיים העובדות בענף, לצד המשך פעילות מוגברת בשיווק קרקעות ובתכנון. הנתונים המתפרסמים היום הם צעד נוסף לטובת ציבור רוכשי הדירות והזוגות הצעירים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים