שתף קטע נבחר

מו"מ מרתוני: הליכוד מתגמש בנוגע לשוויון בנטל

בפגישה הלילית בין צוותי הליכוד ביתנו ליש עתיד נראה שהליכוד עשוי לקבל את דרישת יש עתיד - מכסה לפטורים, ולא מכסת גיוס. השר סער וח"כ פירון עדיין מתמודדים בקרב על החינוך. שלח: "אם לפיד יכהן כשר אוצר - זו החלטה אמיצה"

ממשלה עדיין אין, אבל אט-אט נסגרים הקצוות האחרונים בדרך לקואליציה. הפגישה הלילית בין צוותי המשא ומתן של הליכוד ביתנו ויש עתיד במגדלי בסר ברמת גן ארכה כעשר שעות והתמקדה בשוויון בנטל. מהדיונים עולה כי הליכוד החל להתגמש ועשוי לקבל את דרישת יש עתיד - מכסה לפטורים, ולא מכסה לגיוס חרדים.

 

עוד על הרכבת הקואליציה ב-ynet:  

ש"ס מחרימה: שריה לא הגיעו לישיבת הממשלה

סוגרים קצוות: משלימים את הרכבת הקואליציה

 

המחלוקת לגבי תיק החינוך נותרה בעינה גם הבוקר (יום א') - בכירים בליכוד שכנעו את ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יש לשמור את התיק אצל המפלגה, בעיקר בגלל חשיבות השליטה על החינוך התורני. שני המועמדים העיקריים לשר החינוך הבא הם השר המכהן גדעון סער וח"כ שי פירון מיש עתיד. פגישה נוספת צפויה להתקיים בשעות אחר הצהריים.

 


 

לחצו להגדלה

 

שרת התרבות והספורט לימור לבנת (ליכוד) הבהירה במשדר ynet: "אין סיבה שסער לא יישאר במשרד החינוך. יאיר לפיד ויש עתיד הצליחו להשאיר את החרדים בחוץ, ויש נושאים שחשובים לנו. צריך לעשות חלוקה שווה בנטל גם בעניין הזה - בנושאים שחשובים לנו, כמו תיק החינוך".

 

לבנת התייחסה לחובת לימודי ליבה לחרדים: "זה נושא שאני דאגתי לו בחינוך היסודי. מי שדאג לבטל את לימודי הליבה בחקיקה בכנסת הייתה מפלגת העבודה. מקובל עלי לחלוטין שיהיו לימודי ליבה ועל רבים אחרים זה מקובל גם כן. אבל צריך לדאוג שלא יתנכלו לחינוך החרדי, צריך לעשות זאת ברגישות המתאימה".

 

יש עתיד: לא דנו על תיקים ולא על מספרם

ח"כ עפר שלח מיש עתיד התייחס להערכות כי הממשלה הקרובה תמנה בין 21 ל-25 שרים - מספר גבוה מהדרישה הראשונית של מפלגתו של יאיר לפיד. "במשא ומתן לידיעתי לא הגיעו בכלל לדיון על כמות התיקים. נכון לעכשיו לא דנו ובוודאי לא הסכמנו לא על כמות השרים ולא על חלוקת התיקים", טען שלח. הוא אמר כי "הציבור יבחן את יש עתיד על פי עמידתה והבטחותיה, כולל ההבטחות הנוגעות לגודל הממשלה".

  

בנוגע לאפשרות המסתמנת שלפיד יכהן כשר האוצר, אמר שלח: "אי אפשר לבוא ולהגיד 'לפיד צריך לקחת את האוצר כי הוא שאל איפה הכסף ואחר כך להגיד ההפך'. הדבר המוזר באמת בסיפור הזה הוא איך הדבר הכי חשוב במשא ומתן הזה הוא הבטחתו של ראש הממשלה לליברמן, שמנוע מלהיות שר החוץ עכשיו במשך חודשים כי מתנהל נגדו משפט. איך הדבר הזה הפך להיות אבן הראשה של הממשלה. לפיד, אם יהיה שר אוצר, לקח החלטה מאוד אמיצה שתחייב אותו לתפקיד מאוד מאתגר. לא ראיתי הרבה קופצים על התפקיד הזה. לדעתי צריך לשבח אותו על כך".

 

לפיד עצמו כתב היום בדף הפייסבוק שלו: "לילה אחרי לילה נמשך המשא ומתן, מתח, עצבים, כולם על הקצה, העייפות הופכת להיות גורם מכריע, כל חמש דקות יש ספין חדש. למה אי אפשר לגמור את זה כבר? כמה זמן לוקח לבחור אפיפיור?"

  

יש עתיד צפויה לקבל גם את תיק הפנים שמיועד או לראש העיר דימונה לשעבר מאיר כהן או לראש העיר הרצליה לשעבר יעל גרמן. עם זאת, קיים סיכוי שגם גדעון סער יכהן כשר הפנים. המפלגה צפויה לקבל גם את ראשות ועדת הכספים של הכנסת, אבל בליכוד ביתנו רוצים להשאיר לעצמם את המינוי וכן את ראשות ועדת חוץ וביטחון. עם זאת, ח"כים מישראל ביתנו צפויים לעמוד בראשות הוועדות, דבר שמעורר כעס בליכוד.

 

טקס ההשבעה של הממשלה החדשה צפוי להתקיים ביום רביעי הקרוב במליאת הכנסת. בשיחות שהתקיימו במהלך סוף השבוע הסתמן כי נפתלי בנט יכהן כשר התמ"ת ויקבל במסגרת התפקיד סמכויות מורחבות. מספר 2 ברשימת הבית היהודי, אורי אריאל, יכהן ככל הנראה כשר השיכון ואילו הרב אלי בן דהן יהיה השר לענייני דת. בבית היהודי מציינים כי חלוקת התיקים הללו עדיין לא נסגרה סופית וכי מתקיימות עדיין שיחות לגבי חלוקת התפקידים בממשלה.

 

התמונה המסתמנת כעת היא שראש הממשלה בנימין נתניהו יחזיק בתיק החוץ, שיישמר לאביגדור ליברמן. גם שר הביטחון צפוי להיות מהליכוד-ביתנו - משה (בוגי) יעלון. שרת הקליטה תהיה ככל הנראה סופה לנדבר ושר התחבורה יישאר ישראל כץ. פאינה קירשנבאום מישראל ביתנו עשויה להתמנות לראשונה לשרה ותכהן במשרד החקלאות. הממשלה תכלול בסך הכול בין 21 ל-25 שרים - ההרכב המדויק עדיין בדיונים - ועוד כ-8 סגני שרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה למען גיוס חרדים
צילום: חזי הולצמן
צילום: אוהד צויגנברג
שלח. "הדבר החשוב - הבטחת נתניהו לליברמן"
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים