שתף קטע נבחר

סוגרים קצוות: משלימים את הרכבת הקואליציה

לקראת השבעת הממשלה ה-33 השבוע, צוותי המשא-ומתן של המפלגות - שיהיו שותפות בקואליציה - סוגרות את הפרטים האחרונים. בנט יקבל את משרד התמ"ת מורחב, מאיר כהן או יעל גרמן יקבלו את הפנים. מחלוקת על תיק החינוך בין הליכוד ליש עתיד

אחרי שהמפלגות שיהיו שותפות בממשלה ה-33 כבר נקבעו, נמשך הקרב על חלוקת התפקידים ועל קווי היסוד בממשלה שתוצג בכנסת באמצע השבוע. צוותי המשא-ומתן של הליכוד-ביתנו ויש עתיד נפגשו במוצאי שבת כדי לסגור את העניינים האחרונים.

 

הדרך לממשלה - כתבות אחרונות ב-ynet:

ישי הולך לאופוזיציה: בנט פתטי, לפיד יפגע ביו"ש

שטייניץ: אני משוכנע שלפיד יהיה שר אוצר טוב

ממשלה נולדת: "שתי אצבעות, והרופא אופטימי"

 

יו"ר המפלגה, יאיר לפיד, יכהן ככל הנראה כשר האוצר. המפלגה תקבל לידיה את ראשות ועדת הכספים של הכנסת, ואת תיק הפנים שמיועד או לראש העיר דימונה לשעבר מאיר כהן או לראש העיר הרצליה לשעבר יעל גרמן. עם זאת, קיים סיכוי שגם גדעון סער יכהן כשר הפנים. בין היתר מתנהל קרב על תיק החינוך בין הליכוד ליש עתיד.

 


הממשלה המסתמנת: לחצו על התמונה להגדלה

 

טקס ההשבעה של הממשלה החדשה צפוי להתקיים ביום רביעי הקרוב במליאת הכנסת. על-פי השיחות שהתקיימו במהלך סוף השבוע נראה כי נפתלי בנט יכהן כשר התמ"ת ויקבל במסגרת התפקיד סמכויות מורחבות, מספר 2 ברשימת הבית היהודי, אורי אריאל, יכהן ככל הנראה כשר השיכון ואילו הרב אלי בן דהן יהיה השר לענייני דת. בבית היהודי מציינים כי חלוקת התיקים הללו עדיין לא נסגרה סופית וכי מתקיימות עדיין שיחות לגבי חלוקת התפקידים בממשלה.

 

התמונה המסתמנת כעת היא שראש הממשלה בנימין נתניהו יחזיק בתיק החוץ, שיישמר לאביגדור ליברמן. גם שר הביטחון צפוי להיות מהליכוד-ביתנו - משה (בוגי) יעלון. שרת הקליטה תהיה ככל הנראה סופה לנדבר ושר התחבורה יישאר ישראל כץ. פאינה קירשנבאום מישראל ביתנו צפויה להתמנות לראשונה לשרה ותכהן במשרד החקלאות. הממשלה תכלול בסך הכול בין 21 ל-25 שרים - ההרכב המדויק עדיין בדיונים - ועוד כ-8 סגני שרים.

 

בקרוב סביב שולחן הממשלה. לפיד ובנט (צילום גיל יוחנן) (צילום גיל יוחנן)
בקרוב סביב שולחן הממשלה. לפיד ובנט(צילום גיל יוחנן)

 

מקורבי לפיד הבהירו כי הבחירה במשרד האוצר היא התואמת ביותר למצעו של לפיד. "משרד החוץ קורץ, אבל בסוף הוא הבין שכדי לעמוד מאחורי מה שהצהיר בפני הבוחרים הדבר הנכון לעשות זה להיות שר האוצר", הסבירו בסביבת יו"ר יש עתיד. הם אף מיהרו להפריך טענות לפיהן חוסר ניסיונו הכלכלי פוסל אותו מלכהן בתפקיד. "כמעט כל שרי האוצר לא היו כלכלנים, מפני ששר האוצר לא צריך להיות כלכלן, אלא להילחם על מדיניותו".

 

תמיכה מפתיעה בלפיד הגיעה בסוף השבוע מכיוונו של האיש שאותו הוא צפוי להחליף - שר האוצר היוצא יובל שטייניץ. "לפיד הוא אדם אינטליגנטי ואין לי שום ספק שהוא יהיה שר אוצר טוב", אמר שטייניץ בראיון לערוץ 1.

 

יו"ר הכנסת הזמני, בנימין בן-אליעזר, אמר כי טרם נקבע מועד סופי: "מבחינת הכנסת

 אין כל היערכות מיוחדת". הוא הוסיף כי ייתכן שכבר היום ייסגרו הפרטים לגבי טקס ההשבעה.

 

ככל הנראה תושבע הממשלה ביום רביעי הקרוב. יום או יומיים קודם לכן תקיים סיעת הליכוד הצבעה לתפקיד יו"ר הכנסת. הבחירה תהיה בין שני מועמדים: ראובן ריבלין, היו"ר בקדנציה הקודמת ושר ההסברה והתפוצות היוצא יולי אדלשטיין. עד כה לא הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו במי הוא תומך, אך בכירים בליכוד אומרים כי עד ההצבעה יכריז נתניהו במי משני המועמדים לתפקיד הוא תומך.


פורסם לראשונה 09/03/2013 21:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר לפיד
צילום: גיל יוחנן
נפתלי בנט
צילום: גיל יוחנן
בנימין נתניהו
צילום: מרק ישראל סלם
מומלצים