שתף קטע נבחר

נתניהו ולפיד הסכימו: 20 שרים ו-8 סגנים

הממשלה הבאה תמנה 20 שרים ו-8 סגני שרים, לא כולל רה"מ. כך על פי גורמים בליכוד. ביש עתיד אישרו כי חלה התקדמות בנושא גודל הממשלה. עדיין אין הסכמה על תיקי החינוך והפנים, ובליכוד מתעקשים: "החינוך יישאר בידינו, סער רשם השגים"

כארבע שעות נועדו היום (ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו וחברי הכנסת יאיר לפיד, נפתלי בנט ואביגדור ליברמן, ובסופן הסכימו על גודל הממשלה הבאה. לפי גורמים בליכוד הממשלה תמנה 20 שרים ושמונה סגני שרים, לא כולל ראש הממשלה. גורמים ביש עתיד אישרו כי חלה התקדמות בנושא גודל הממשלה, אך היא צפויה למנות 21 שרים אם אביגדור ליברמן ישוב למשרד החוץ.

 

קואליציה בהרכבה - דיווחים נוספים:

קרב התיקים: בליכוד מדברים על החרמת ההשבעה

עד הרגע האחרון: ממשיכים לתפור ממשלה חדשה

 

בליכוד הסכימו להיענות לדרישת לפיד להתפשר על גודל הממשלה ולצמצם אותה משמעותית, זאת בתנאי שמספר השרים מהליכוד יהיה הגבוה מבין השותפות הקואליציוניות. היחס בין חברי כנסת לשרים בליכוד יהיה גדול מאשר אצל הסיעות האחרות. 

 

בהפסקה מהמו"מ. לפיד (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
בהפסקה מהמו"מ. לפיד(צילום: אוהד צויגנברג)

בנט ביציאה ממשרד ראש הממשלה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
בנט ביציאה ממשרד ראש הממשלה(צילום: אוהד צויגנברג)

 

סיעת קדימה המחזיקה בשני מנדטים, תיכנס לממשלה על המפתח של לפיד שייתן את אחד התיקים ליושב הראש שאול מופז. הצדדים עדיין לא הסכימו על תיק החינוך והפנים, וכך גם הקרב על ועדת הכספים. אמש, במסגרת מרתון של שיחות, הושג הסכם לגבי מתווה השוויון בנטל. 

 

בליכוד ביתנו מנסים לשמור על תיק החינוך ולהשאירו בידי השר המכהן, גדעון סער. בכירים בליכוד טענו באוזני ראש הממשלה כי העברת התיק לידי יש עתיד תיצור בעיה בחינוך התורני, הקהל המסורתי של הליכוד, ויש חשש שביש עתיד יקשו על ציבור זה. בליכוד הבהירו: "הליכוד עומד על המשך החזקת תיק החינוך. משרד החינוך בראשות גדעון סער רשם הישגים רבים בארבע השנים האחרונות, וראש הממשלה מעוניין בהמשך הצלחתם של תלמידי ישראל כפי שנראו היטב במבחנים הבינלאומיים, בהם העפילו לעשירייה הראשונה בעולם". 

 

חברי צוות המו"מ של הליכוד ביתנו, עו"ד דוד שמרון ומשה לאון, עזבו את משרד ראש הממשלה בתום יום הדיונים. שמרון אמר כי הצדדים "סיימו יום עבודה", והוסיף: אנחנו מטפלים בעניין מתוך תקווה להשלים את המו"מ בהקדם. הנושאים כולם מאחורינו למעט הסוגייה הנוגעת לחלוקת משרדי הממשלה והדרישה ביחס למשרד החינוך".

 

בימים האחרונים סוכם כי את תיק האוצר יקבל לידיו לפיד, בעוד שבנט יחזיק בתיק התמ"ת עם סמכויות נרחבות, וח"כ אורי אריאל מהבית היהודי ישמש ככל הנראה כשר השיכון.

 

תסיסה בליכוד

בליכוד התעוררה תסיסה נוכח הדיווחים על הצמצום במספר משרדי הממשלה. חברי המפלגה יזמו צעד של החרמת השבעת הממשלה בכנסת, נוכח כוונתו של נתניהו לא לקדם חברי כנסת שדורגו גבוה בפריימריז לתפקידי שרים. אתמול קראו פעילי שטח לנתניהו בעצומה שלא להתעלם מרצונם של המתפקדים, ולמנות חברי כנסת צעירים שירעננו את השורות.

 

בין חברי הכנסת שמצפים לשדרוג: מירי רגב, דני דנון, יריב לוין, זאב אלקין, ציפי חוטובלי ואחרים. איתם מתחרים על תפקידים סגנית השר לענייני צעירים במשרד ראש הממשלה, גילה גמליאל, שאמנם לא דורגה בפריימריז גבוה אך נחשבת מקורבת לנתניהו וההערכה היא שמעמדה לא ייפגע; וכן שרת התרבות והספורט לימור לבנת ושר האוצר יובל שטייניץ, שגם הם דורגו נמוך, אך נתניהו צפוי ככל הנראה לשמור על מקומם על חשבון חברי הכנסת הצעירים. 

 

"יש לנו ביקורת גלויה על הכוונה לשכפל את הממשלה היוצאת", אמר אחד מחברי הכנסת. "אנחנו חושבים שיש להתייחס לתוצאות הפריימריז וגם לרענן את השורות. יש תחושה לעתים שנתניהו לא סופר את רצון המתפקדים והדבר הזה לא מקובל". 

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר לפיד ובנימין נתניהו - לקראת הסכמה?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים