שתף קטע נבחר

מדריך למתגייס החרדי: מרר את חיי המפקדים

האריכו להתפלל בבוקר, סרבו לבוא במגע עם נשים והשמיעו בקול דיסקים של מחזירים בתשובה. אלה הן חלק משלל העצות המופיעות ב"מדריך למתגייס החרדי", המופץ ברשת, ומבקש לסייע לבני הישיבות לקראת יישום "גזירת" השוויון בנטל

החרדים בדרך לאופוזיציה, מתווה השוויון בנטל הולך ומתגבש – אבל תלמידי הישיבות לא מרימים ידיים. "מדריך למתגייס" המופץ בימים האחרונים באינטרנט וברשתות החברתיות משיא להם שלל עצות העשויות להביא לשחרורם מהצבא, גם במקרה של "שירות לכל", שעיקריהן - בארבע מילים: מררו למפקדים את החיים.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >> 

 

 

מקור המסמך אינו ידוע, אך ניכר כי מחברו מכיר היטב הן את העולם החרדי והן את חיי הצבא, ככל הנראה הוא תלמיד ישיבה ששירת בצה"ל בעצמו. בשפה קולחת, הוא תורם מניסיונו האישי לצעירים החרדים, וממליץ להם כיצד לחמוק מ"סכנת הגיוס" המרחפת מעל ראשם בחודשים האחרונים. עוד כתב כי בכוונתו לפרסם מדריכים נוספים "בסגנון החוברת של הימין הקיצוני על חקירות השב"כ".

 

התחתנו בהקדם

עצה ראשונה "כדי להתחמק מרוע הגזירה" מבעוד מועד, היא חתונה מוקדמת, מתוך תקווה כי "העול הכלכלי יכריע את הצבא". אם הדרך הזו לא עבדה והתלמיד בכל זאת גויס, יש להקפיד בענייני הלכה "על קוצו של יוד" – למשל בהתעקשות לקבל אוכל כשר למהדרין בהשגחת גופים מסוימים. "המ"פ שלי ננזף על זה שלא אושר לי להכניס אוכל כשר ונורמלי מבחוץ", סיפר כותב המדריך.

 

"אל תסכימו למסגרות זמן שיקבעו לכם את משך התפילות", הוא כותב עוד. "תתפללו בכוונה כמו שנהוג בקהילה שלכם, כולל 'הלכה יומית' רבע שעה, ו'דף מוסר' חצי שעה, שבלעדיו אסור להתחיל את היום.

 

"אל תתפתו נוכח חיוכים או סגנון התנהגות שכאילו מבין אתכם. בחדרים של הסגל הפיקודי יתחרו ביניהם מי יצליח לעבוד עליכם. זכרו: אינכם מתפשרים על שום דבר הנוגד את אמונתכם ואת השקפתכם כפי שאתם רואים אותה.

 

"בכל הרצאה, נאום או מסדר תקפידו לבקש את רשות הדיבור ולשאול שאלות שלא קשורות לתוכן הנאמר ('יש מצב שבכל הצבא יהיה הכשר מהדרין?'). אין דבר מעצבן מזה, ואל תתרגשו מהפנים הכעוסות של המפקדים. הם רק עושים את עצמם וזה נובע מתסכול".

 

הרבו בעימותים אידאולוגיים

הכותב מציע ליזום עימותים אידיאולוגים בלתי פוסקים עם המפקדים והחיילים במהלך השירות – עד שיתייאשו, למשל סירוב מוחלט להשתתף בטקסים ציוניים מובהקים - כולל עמידת דום בהנפת הדגל.

 

כמו כן, הוא מייעץ לחיילים שבדרך לסרב לבוא במגע עם נשים, וממליץ לתלות זאת בסיבות דתיות. "תנו עדיפות להתבטאויות בגנות 'זכויות האישה' ואל תשכחו 'לפמפם' כמה זה 'לא טבעי' לקבל הרצאה או פקודה מקצינה/חיילת. זה מעליב את הקצינות, וגורם להן לעשות טעויות שיתנו לכם הזדמנויות להתלונן, ומחרפן אותם באופן כללי".

 

המלצה נוספת: "תביאו (ותשמיעו בקול) דיסקים של מחזירים בתשובה. זה מחרפן את המורעלים על הצבא וזו בדיוק המטרה שלכם". ועוד: "אל תסכימו בשום אופן ש'רב' צבאי ידרוש בפניכם, אם הוא לא חרדי! בשום אופן! אם רב הבסיס שלכם הוא חרדי, אל תשכחו להתווכח ולהוכיח לו שרק הדרך שלכם היא הנכונה (אבל ממש תציקו לו). אם הצלחתם לייאש אחד כזה - חבל"ז. אתם בדרך הכי נכונה שיש להמאיס את שהותכם על הצבא".

 

התחזו לפעילי ימין קיצוניים

לצד שיטות מוכרות של חיילים, כהמצאת בעיות רפואיות ("נצלו את הצבא על כל שלוחותיו הרפואיות. הם משתגעים מזה. הטיפולים חינם"), או פנייה לקב"ן ("יש לכם סיוטים, הרטבתם בלילה, מישהו מנסה להרוג אתכם ועוד - כל אחד ומידת האומץ שלו"), אפשר גם סתם "למרר את חייהם של המפקדים", עד ש"יצאו מדעתם", כמתואר במסמך. המלצה: "עשו את זה כמה שיותר".

 

למשל: "הגישו קבילות על 'כל דבר שזז'. גם אם יספרו לכם אחרת - הצבא חייב להתייחס לתלונות שלכם, ולא יכול לפתור אותן בתואנה של 'קנטרנות'

(נקים גם נציב קבילות החייל החרדי)". וגם: "המציאו בעיות שלא קשורות לנפש או לגוף. זכותכם למשל להיות 'רחפנים', או סתם 'לא חכמים במיוחד' וכו'. גם זה משגע את המערכת".

 

על פי המדריך למתגייס, גם התחזות לפעילים פוליטיים קיצוניים מימין ("רוצים להרוג כמה שיותר ערבים", "רבין היה זבל וטוב שמת") או משמאל ("זה לא בסדר שעושים דמוניזציה ליונתן שפירא") עשויה להקדים את השחרור.

 

ואם כל זה לא עבד - אפשר לכל הפחות להתחמק מיחידה קרבית, שכן על פי המחבר, "כלל אצבע" הוא, שכל תפקיד של לוחם או תומך לחימה הוא התנדבותי. "אל תלכו לשם! אם יש משרה פנוייה ב'במחנה' ז"ל או ב'ביטאון חיל האוויר' - תעדיפו אותה".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אל תסכימו למסגרות זמן שיקבעו לכם את משך התפילות"
צילום: צביקה טישלר
מומלצים