שתף קטע נבחר

איי פוקלנד: 99.8% בחרו להישאר בריטים

תושבי האיים שבאוקיינוס האטלנטי החליטו ברוב מוחץ להישאר תחת ריבונות הממלכה המאוחדת. מתוך 1,517 מצביעים, רק 3 הצביעו "לא" ופתק אחד הלך לאיבוד. "משאל העם יראה לעולם איך שאנחנו בריטים ולא רוצים כל קשר לארגנטינה"

אין הפתעות באיים המרוחקים באוקיינוס האטלנטי: תושבי איי פוקלנד החליטו ברוב מוחץ של 99.8 אחוזים לשמור על ממשלתם באותה צורה שבה היא מתנהלת - תחת ריבונות בריטית.

 

"תאצ'ר הופתעה מפלישת ארגנטינה לפוקלנד"

 

עוד חדשות בעולם :

שר בריטי ששיקר על עבירת תנועה נשלח לכלא

בשפה תעשה לך מלחמה. בוש ושרון כמשל

על שיפוד: סעודיה מקבלת את הארבה בפה פתוח

ברגע האחרון: ניו יורק לא נפרדת ממשקאות הענק

 

1,517 מתושבי האי הצביעו במשאל העם שנערך יומיים, ותוצאותיו פורסמו הלילה (יום ג'), ורק 3 הצביעו "לא" לשאלה: "האם אתם רוצים שאיי פוקלנד ישמרו על הסטטוס הפוליטי הנוכחי שלהם כטריטוריה מעבר לים של הממלכה המאוחדת?". על פי הרשויות, פתק הצבעה אחד הלך איכשהו לאיבוד.

 

ברור מה היא הצביעה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ברור מה היא הצביעה(צילום: EPA)

 

משאל העם נערך במטרה להראות לעולם שחייבים להתחשב בהגדרה העצמית של תושבי האיים בכל דיון על עתיד האיים המרוחקים בדרום האוקיינוס האטלנטי. הוא גם נערך על רקע טענות בריטניה וארגנטינה לבעלות על האיים.

 

92 אחוזי הצבעה

ועדת הבחירות באיים דיווחה על 92 אחוזי הצבעה במשאל העם בקרב 1,650 בעלי זכות הבחירה. המשקיף הבינלאומי חואן הנאו מסר שתהליך ההצבעה היה תקין לחלוטין. בטרם ההצבעה עשו 2,563 תושבי האי כל שיכלו כדי להראות את אהדתם לבריטניה ונופפו בדגלי ה"יוניון ג'ק" (דגל הממלכה המאוחדת) ולבשו בגדים בצבעי אדום-לבן-כחול.

 

"משאל העם יראה לעולם איך אנחנו מרגישים, שאנחנו בריטים ושאנחנו רוצים להישאר בריטים. איננו רוצים כל קשר לארגנטינה בכלל", אמר תושב האי בארי נלסון.


שמח בקלפי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שמח בקלפי(צילום: EPA)

הראו לעולם את מי הם מעדיפים. צעדת "גאים להיות בריטים" בנמל סטנלי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הראו לעולם את מי הם מעדיפים. צעדת "גאים להיות בריטים" בנמל סטנלי(צילום: AFP)

במשאל העם לא הציעו חלופות כמו עצמאות מלאה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
במשאל העם לא הציעו חלופות כמו עצמאות מלאה(צילום: EPA)

 

במשאל העם לא הוצעו לתושבי האיים חלופות כמו עצמאות מלאה או סוג של מערכת יחסים פוליטית עם ארגנטינה. ממשלת איי פוקלנד אמרה כי אם רוב התושבים יגידו "לא", היא תבחן אפשרות להצבעה נוספת.

 

ארגנטינה מחשיבה את "איי מלווינס" כחלק משטחה שנגזלו ממנה על ידי הבריטים לפני יותר מ-180 שנה.

 

ארגנטינה ניסתה בארבעת העשורים האחרונים ליטול לעצמה את הריבונות על האיים בשלל דרכים, בין השאר על ידי ניסיון למצוא חן בעיני תושבי האיים, כיבוש וניהול משא ומתן. בשנות ה-70 היא ייסדה קו אווירי ישיר בין בואנוס איירס לאיים, סיפקה להם נפט ושילמה על החינוך לילדי פוקלנד. בריטניה מצדה ניסתה לשדל את תושבי האיים לקבל שליטה בריטית עליהם כמו זו שהייתה נהוגה בהונג קונג, אבל ב-2 באפריל 1982 פלשה ארגנטינה לאיי פוקלנד, בהובלת החונטה ששלטה בה.

 

צבא ארגנטינה נכנע ב-14 ביוני של אותה השנה, אחרי קרבות שבהם נהרגו 649 חיילים מצבא ארגנטינה ו-225 חיילים בריטים. גם שלושה מתושבי האיים נהרגו מ"אש ידידותית" של צבא בריטניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
דגל בריטניה באיי המריבה
צילום: AFP
בארגנטינה טוענים לבעלות על האיים. הנשיאה קירשנר
צילום: AFP
ניצחה במלחמה על האיים ב-1982. תאצ'ר
צילום: Gettyimages
מומלצים