שתף קטע נבחר

קמבודיה: רוצח ההמונים מת לפני תום המשפט

ינג סארי היה ממנהיגי הקמר רוז', ונשפט על חלקו בהרג 1.7 מיליון איש בתקופת שלטון האימים של התנועה הקומוניסטית. הוא האשים בכול את גיסו, המנהיג פול פוט. אשתו הואשמה גם כן

ינג סארי, אחד מהמייסדים והמנהיגים של תנועת הקמר רוז' שניהלה משטר אימים בקמבודיה בשנות ה-70 מת הבוקר (יום ה') לפני תום משפטו, בגיל 87. ינג סארי, גיסו של מנהיג התנועה פול פוט, עמד לדין על רצח עם, פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות בגין חלקו במותם של 1.7 מיליון קמבודים. הוא נשפט בבית דין משותף קמבודי ובינלאומי לצד שני מנהיגים נוספים של התנועה, גם הם בשנות ה-80 לחייהם. גם אשתו, לנג טירית, הואשמה, אך הוחלט שלא להעמידה לדין מפני שהיא לוקה בדמנציה מתקדמת.

 

"עינו, אנסו, רצחו": משפט בכירי הקמר רוז'

 

לא ברור ממה בדיוק מת ינג סארי, אך הוא סבל מלחץ דם גבוה ובעיות לב והיה מאושפז בבית חולים בפנום פן מ-4 במרס בשל חולשה ועייפות קשה. דובר בית הדין הביע אכזבה מכך שינג סארי הלך לעולמו לפני מיצוי הדין עמו. 

 

ינג סארי בבית המשפט. סירב לשתף פעולה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ינג סארי בבית המשפט. סירב לשתף פעולה(צילום: AFP)

אשתו, לנג טירית. סובלת מדמנציה ולכן לא תעמוד לדין (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אשתו, לנג טירית. סובלת מדמנציה ולכן לא תעמוד לדין(צילום: AFP)

 

ינג סארי ייסד את הקמר רוז' עם גיסו פול פוט. המשטר הקומוניסטי ששלט בקמבודיה מ-1975 עד 1979 טען כי הוא בונה חברה חדשה וסוציאליסטית כשפינה המוני בני אדם מבתיהם בערים למחנות עבודה באזורים הכפריים. כמעט שני מיליון בני אדם מתו במדינה האסייתית בארבע השנים שהתנועה הייתה בשלטון - כתוצאה מרעב, ממחלות ומעבודת פרך, או בהוצאות להורג.

 

מבין הקורבנות, יותר מ-17 אלף היו חברי מפלגות, דיפלומטים, נזירים בודהיסטים, מהנדסים, רופאים, סטודנטים, מוזיקאים ורקדנים, שהובאו אל בית הספר בלב פנום פן שהפך למרכז עינויים ואשר בראשו עמד קאינג גואק איב, שנודע בכינוי "דוץ'". בשנה שעברה נידון "דוץ'" למאסר עולם אחרי שערער על עונש של 35 שנות מאסר שנגזרו עליו.

 

ינג סארי, שנודע כ"חבר ואן", היה שר החוץ, וכדיפלומט הראשי הוא היה לפניה של קמבודיה בעולם. לאחר ההפיכה שביצעה תנועתו הוא שכנע מאות אינטלקטואלים קמבודים לשוב לארצם מגלותם בחו"ל. רבים מהם חזרו רק כדי למצוא את מותם במחנות "חינוך מחדש".

 

ב-1996, שנים לאחר שהקמר רוז' נסוג לתוך הג'ונגלים, הוא היה לראשון מאנשי המעגל הבכיר שערק. הוא הביא עמו אלפי חיילים והאיץ כך את סופה של התנועה הרצחנית. העריקה העניקה לו חסינות מוגבלת והוא נהנה משנים של חיים נוחים בקמבודיה, עד שהוחלט לפתוח בהליכים נגדו ונגד חבריו, בתמיכת האו"ם.

 

ינג סארי נעצר ב-2007 ומשפטו נפתח ב-2011. התביעה הציגה ראיות לכך שהוא ידע בבירור

על ההוצאות להורג הנרחבות ועל העינויים במחנות. הוא סירב לשתף פעולה עם ההליך המשפטי ותבע שבית הדין יכיר בחנינה שקיבל ממלך קמבודיה לאחר עריקתו.

 

הוא הכחיש כל מעורבות בזוועות. במסיבת עיתונאים לאחר העריקה אמר כי "פול פוט היה האדריכל היחיד והעליון של מדיניות המפלגה, האסטרטגיה והטקטיקה". פול פוט מת בג'ונגל ב-1998, שבוי בידי אנשיו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ינג סארי בבית המשפט. כשר החוץ היה הפנים של קמבודיה
צילום: רויטרס
מומלצים