שתף קטע נבחר

צפו: הרס בבית כנסת בדמשק שנפגע בהפגזות

האופוזיציה הסורית פרסמה סרטון מבית הכנסת, אחד העתיקים בעולם, שלדבריה נפגע בהפגזת צבא אסד בשכונת ג'ובר. הרב המיתולוגי של קהילת יהודי סוריה זוכר אותו היטב: "אי אפשר לדעת מי אחראי לזה, אבל בכל מקרה המתחם נפגע וזה מצמרר"

פעילי אופוזיציה בשכונת גו'בר בדמשק דיווחו לפני כשבועיים כי בית הכנסת בשכונה, אחד העתיקים בעולם, נפגע בהפגזה של צבא בשאר אסד, וכעת מגיעות גם התמונות. מתנגדיו של אסד העלו ליוטיוב סרטונים שבהם הם נכנסים עם המצלמה לתוך המתחם ולא מסתפקים בהצגת הנזק שנגרם למקום מבחוץ, כפי שעשו קודם לכן.

 

תיעוד הנזק בתוך בית הכנסת: 

 

בתמונות ניתן לראות את חלק מהנברשות שנהרסו בבית הכנסת, כנראה בעקבות ההפגזה. בנוסף נראית דמותו של משה רבנו עם לוחות הברית וכן נראה הכיתוב "ה'". בהמשך מגיע הצלם לחצר בית הכנסת, ומראה את הנזק שנגרם לעצים. הוא מתמקד בשלט בעברית בשער בית הכנסת, שעליו נכתב בין היתר: "ברוך אתה בבואך וברוך אתה בצאתך". לבסוף הוא מתעד מלמעלה את היכל בית הכנסת, שכנראה לא נפגע, ואז חוזר לחדרים.

 

הרב המיתולוגי של קהילת יהודי סוריה אברהם חמרה, שחי בישראל, אמר בשיחה עם ynet לאחר שצפה בתמונות הנדירות כי החדרים שנראו בהתחלה נועדו לאירוח ולינה. לדבריו, מדובר בחדרים שנבנו מחדש והורחבו. הרב חמרה, שבפעם האחרונה ביקר באותו בית כנסת בשנת 1993, אמר כי ניתן לראות בבירור את ההרס הרב ליד החדרים של המתחם.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

לדבריו, מי שצילם את התמונות רצה להראות שההריסות הן בתוך בית הכנסת כדי לעורר הדים. לפי המסורת, במקום שבו ניצב בית הכנסת משח אליהו הנביא את תלמידו אלישע לנביא. הצלם של אותו סרטון אומר במהלכו את המשפט הבא: "ההפגזה נגד בית הכנסת העתיק בעולם בשכונת ג'ובר בדמשק". עם זאת חמרה לא מיהר לקבוע מי מהצדדים עומד מאחורי הפגיעה בבית הכנסת. חשוב לציין שכלי תקשורת עצמאיים לא פועלים בימים אלה בסוריה, ולכן קשה מאוד לאמת את טענות המשטר מחד והמורדים מאידך.

 

הפגזה של צבא אסד. שנתיים של מלחמת אזרחים (צילום: AP) (צילום: AP)
הפגזה של צבא אסד. שנתיים של מלחמת אזרחים(צילום: AP)

 

"בכל מקרה המתחם נפגע וזה מצמרר", אמר חמרה, שזוכר את בית הכנסת כפי שהוא נראה בתמונות הללו. הוא סיפר כי כיום בית הכנסת לא פעיל, אך עד לא מזמן עוד היו מגיעים למקום תיירים שהיו מקבלים הסברים על ההיסטוריה של בית הכנסת. כעת, בשל מלחמת האזרחים, הדבר אינו מתאפשר.

 

חמרה סיפר כי הקהילה היהודית חידשה את המתחם, וכי עד פרוץ מלחמת האזרחים היו מתפללים בבית הכנסת כשהייתה הזדמנות לכך,

אולם מספר התפילות שם היה קטן יותר מאשר בבית הכנסת ברובע היהודי. חמרה הודה כי לאחר שראה את תמונות ההרס בבית הכנסת ניסה לפעול בנושא, אולם לא פירט. הוא ביקש להדגיש כי הוא מתפלל שסוריה תשוב להיות כשהייתה, ושלא ייגרם עוד נזק והרס.

 

לפני שבועיים טענו המורדים בשכונת ג'ובר כי כוחותיו של אסד שיגרו פצצות מרגמה לעבר המבנה שנבנה לכבוד אליהו הנביא. הם העלו סרטון שבו מוצג המבנה מבחוץ ונראה שחלק מהגג שלו חסר. עם זאת, גם לאחר שידור הסרטון מתוך המתחם לא ניתן לקבוע האם הנזק הוא תוצאה של ירי פצצות המרגמה של כוחותיו של אסד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים