שתף קטע נבחר

צילום: אורן אהרוני

ח"כ שלח על אסון המרתון: הסכנה נכתבה על הקיר

לדברי הח"כ הטרי, כל מי שמבין בתחום מודע לסכנות שטומן מזג האוויר ותהה מדוע לא ביטלו את המרוץ: "זה לא מבצע צבאי שחייבים לקיים בכל מחיר. זו בסך הכול ריצה שנועדה ליהנות ולשמח". ח"כ רזבורוב: "לשקול מחדש תחרויות במצבי קיצון"

ח"כ עפר שלח (יש עתיד) מוכר כמי שדואג לא לפספס שום מרתון. רק לפני כשבועיים רץ את חצי המרתון בירושלים, אך היום (ו') הודה: "האמת, לא תכננתי לרוץ הפעם. בתנאים האלו לא הייתי משתתף בכל מקרה. היו פה כל התנאים כדי שאסון כזה יתרחש נוכח עלייה במעלות החום". מרתון תל אביב אשר אירח עשרות אלפי רצים במקצים קצרים יחסית נוכח מזג האוויר השרבי, הסתיים באסון: אחד המשתתפים התמוטט במהלך הריצה ונפטר מאוחר יותר.

 

טרגדיה במרתון - דיווחים נוספים:

האסון במרתון: "רצים לא שתו. לא הייתה מודעות"

הישיבה הגורלית בעירייה: "לא נדחה בגלל אובמה"

חולדאי על האסון: "לא היה צריך לבטל המרוץ"

 

"כל מי שמבין משהו בתחום הזה יודע שהסכנה הייתה כתובה על הקיר. הבעיה בתנאים האלה היא שהסכנה פשוט הופכת להיות סטטיסטית גבוהה מאוד. הטמפרטורות עלו במכה אחת ואנשים שנדרשים למאמץ עלולים להיפגע. הסכנה לחובבים היא שגם כך עבור הגוף שלהם מדובר במאמץ מאוד גדול שהופך גדול הרבה יותר בשילוב החום הכבד", אמר שלח.

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
(צילום: אורן אהרוני)

מפנים פצועים מהמרוץ (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
מפנים פצועים מהמרוץ(צילום: אורן אהרוני)

 

הוא סייג את דבריו והסביר: "אנחנו מדברים תחת התחושה הקשה של התוצאות, ואפילו קצת מציק לי שלא אמרתי דברים מראש, אבל לא רציתי להתערב כחבר כנסת באירוע כזה. היו פה כל התנאים כדי שאסון כזה יקרה נוכח עלייה במעלות החום".

 

לדבריו, "אם אני מבין נכון, מדובר במכת חום שנובעת מזה שהגוף לא מתאקלם לצירוף של לטמפרטורת מאוד גבוהות יחד עם ריצה, הדבר הזה ידוע ומוכר. הוא הביא לאסונות בעבר. מקרה דומה אירע כשמתו שני חיילים של סיירת מטכ"ל ב-1991 בניווט באילת. זה היה צריך להביא למחשבה הרבה יותר עמוקה על קיום של אירוע ספורט המוני, שהוא בסך הכול ספורט לחובבים".

 

הוא המליץ "פשוט לא לקיים אירועים כאלה בתנאים כאלו. אם אי אפשר לקיים אירוע אז לא מקיימים. בסופו של דבר מדובר בסך הכול בריצת חובבים". שלח מודע לעובדה ש"הושקע כאן הרבה כסף ונערכו המון הכנות, הכל טוב. אבל איפה זה עומד מול התוצאה שאנחנו רואים? זה לא מבצע צבאי שחייבים לקיים בכל מחיר. זו בסך הכול ריצה שנועדה להנות ולשמח. תנאי מזג האוויר היו ידועים מספיק זמן מראש. בתנאים האלה צריך לשקול פשוט לבטל את האירוע".

 

חברו לסיעה, ח"כ יואל רזבוזוב, לשעבר אלוף ישראל בג'ודו, אמר ל-ynet: "ספורט אמור לשמור על הבריאות ולא להיפך. המקרה הטרגי היום חייב לגרום לכל הרשויות לשקול מחדש קיום תחרויות ספורט במצבי קיצון, למרות מפח הנפש של המשתתפים וההפסד הכספי הכרוך בכך". הוא הבטיח כי מייד לאחר הקמת הוועדות בכנסת, ייזום "דיון מעמיק עם נציגי מנהל הספורט ומשרד הבריאות כדי לגבש תקנות ברורות לקיום אירועי ספורט בתנאי קצה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המרתון. ארוע רב נפגעים
צילום: מוטי קמחי
נפגעו בריצה
צילום: מוטי קמחי
צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ שלח. לשקול לבטל
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: יובל חן
ח"כ רזבוזוב. לגבש תקנות
צילום: יובל חן
מומלצים