שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

יש ממשלה: לפיד ובנט חתמו על הסכם קואליציוני

במוצ"ש יגיע נתניהו לנשיא ויודיע לו שהצליח להרכיב ממשלה. הבית היהודי ייצבה שליטתה בציר הכלכלי-חברתי של הממשלה: ממשרד השיכון ועד התמ"ת, מוועדת הכספים ועד מערך הגיור. לפיד שר האוצר, אם מישהו יתמנה לסגן רה"מ - אז גם הוא

גם הקצוות האחרונים נסגרו - ואחרי משא ומתן ארוך ומייגע, יש ממשלה: הליכוד-ביתנו חתמה בצהריים (יום ו') על ההסכמים הקואליציוניים עם הבית היהודי ועם יש עתיד. ההסכם בין סיעתו של בנימין נתניהו לסיעתו של נפתלי בנט נותנת לבית היהודי שליטה על רוב רובו של הציר הכלכלי-חברתי בממשלת נתניהו. ההסכם עם יש עתיד קובע רשמית כי יאיר לפיד יהיה שר האוצר. במוצאי שבת צפוי נתניהו להגיע לבית הנשיא ויודיע לשמעון פרס כי הצליח להרכיב ממשלה.

 

לקראת השבעה - דיווחים נוספים בחדשות ynet:

נתניהו בסיעה: "שמרנו על התיקים החשובים"

ההסכם: צמצום ההקלות לחרדים, מהפכה בגיוס

 

לפי ההסכם בין הליכוד-ביתנו ליש עתיד, אם שר כלשהו יתמנה לסגן ראש הממשלה או למשנה לראש הממשלה, גם לפיד יקבל את התואר הזה. לפיד כבר קיים היום פגישת חפיפה ראשונה עם שר האוצר היוצא, יובל שטייניץ. מקורבים ללפיד אמרו כי בימים האחרונים הוא עורך פגישות רבות עם אנשי מקצועי שונים כדי ללמוד מקרוב את התחום. בהסכם בין הליכוד-ביתנו ליש עתיד נקבע כי ועדת שרים בראשות יש עתיד תגיש לממשלה בתוך 45 יום הצעת חוק לשוויון בנטל.

 

ההסכם בין הליכוד לבית היהודי

ההסכם בין סיעותיהם של נתניהו ובנט, שגיבושו לווה בחוסר אמון וחשדנות רבה בין הצדדים, נחתם לאחר פגישה לילית אחרונה בין הצוותים. בשיחה בין ראש הממשלה ליו"ר הבית היהודי נפתר משבר הסגנים: גם בנט וגם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויתרו - לפחות לעת עתה - על התואר "סגן ראש הממשלה" כפי שהובטח להם במהלך השיחות.

 

לא יכהנו כסגניו של נתניהו. בנט ולפיד (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
לא יכהנו כסגניו של נתניהו. בנט ולפיד(צילום: gettyimages)

 

בהסכם הקואליציוני עם הבית היהודי מפורט כי החברות בקואליציה החדשה מחויבות לפעול במשותף לקידום יעדי הממשלה והשגתם, ופורטו התפקידים שבהם יכהנו חברי הבית היהודי. "בעת כינון הממשלה יביא ראש הממשלה לכנסת את הרכב ממשלתו, כאשר שלושה שרים בה מטעם סיעת הבית היהודי כדלקמן: שר הכלכלה והמסחר (שמו של משרד התמ"ת ישונה למשרד הכלכלה והמסחר), השר לשירותי דת והשר לענייני ירושלים והתפוצות". הסעיף שמפורט בהסכם מיועד לבנט, שבכוונתו להעביר את האחריות על שירותי הדת לחבר סיעתו אלי בן דהן. הוא צפוי לכהן כסגן שר.  

 

בהמשך ההסכם מפורט כי משרד הבינוי והשיכון אחראי גם על מנהל מקרקעי ישראל, והוא יועבר גם כן לבית היהודי. במשרד זה יכהן ח"כ אורי אריאל. "יו"ר ראשות מנהל מקרקעי ישראל יהיה משה כחלון והצדדים מתחייבים להעביר בכנסת את שינויי החקיקה הנדרשים לשם הצבת כחלון בתפקיד זה", נכתב. בנוסף תקבל הסיעה תקן נוסף - שר לאזרחים ותיקים. בתפקיד יכהן ח"כ אורי אורבך. הישג נוסף לבית היהודי: העובדה שסגן שר החינוך יהיה איש הסיעה.

 

עוד סיכמו הצדדים כי "יו"ר הבית היהודי יכהן כחבר ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי (הקבינט הביטחוני-מדיני) ובכל פורום ממשלתי מדיני ביטחוני וכלכלי שבהם מכהן ראש הממשלה". ההסכם מקנה לבנט חברות גם בצוות שרים שיוקם לעניין קידום תהליך השלום עם הפלסטינים שבראשו יעמוד נתניהו ולצדו שרת המשפטים ציפי לבני, שר הביטחון המיועד משה יעלון, שר האוצר המיועד יאיר לפיד ושר החוץ.

  

בנט מודיע על המהלך בפייסבוק ()
בנט מודיע על המהלך בפייסבוק
 

 

בנט יכהן גם כיו"ר ועדת המשנה של קבינט כלכלי חברתי לענייני יוקר המחיה, הריכוזיות במשק ועידוד התחרותיות. "הוועדה תוקם תוך 30 יום מיום כינון הממשלה", נכתב. בנט יכהן כחבר ועדת השרים לענייני הפרטה וכממלא מקום של יו"ר הוועדה: "הקבינט הכלכלי חברתי יטפל בהבטחת זכויותיהם של אנשי המילואים על פי תוכנית שיגיש יו"ר הבית היהודי, ושר מהבית היהודי יכהן כיו"ר הוועדה". 

 

מטעם הבית היהודי יכהנו שני שרים כחברים בוועדת השרים לענייני התיישבות, ושניים בוועדת שרים לענייני חקיקה. נציג אחד ימונה כחבר בוועדה למינוי דיינים. נציג יכהן כסגן יו"ר הכנסת. ח"כ מטעם הבית היהודי יכהן כיו"ר ועדת הכספים, וכיו"ר ועדה מיוחדת בכנסת ליישום מתווה השוויון בנטל. בעניין זה סוכם כי תוקם מנהלת שירות אזרחי שתהיה באחריות שר מהבית היהודי וזאת על פי החלטתו של בנט. 

 

בנוסף תוקם מנהלה לזהות יהודית במשרד לשירותי דת תוך 30 יום מכינון הממשלה אשר תפעל בין היתר לשיפור מערך הגיור. נציגי הקואליציה בגוף הבוחר של הרבנות הראשית יתואמו עם סיעת הבית היהודי. ההסכם מפרט כי שינויי חקיקה בנושאי דת יהיו בהסכמת כל מרכיבי הקואליציה, וכן מופיע סעיף שלפיו אם יתבקש ראש הממשלה על ידי יו"ר הבית היהודי להפסיק כהונתו של שר הנמנה עם הבית היהודי ולמנות אחר במקומו, ראש הממשלה ייענה לכך.  

 

הישג נוסף שנרשם לבית היהודי נוגע לתקצוב החינוך הציוני-דתי ולהקלה בנטל תשלומי ההורים: "הממשלה תפעל לשינוי מנגנון התקצוב של החינוך הממלכתי דתי תוך 90 יום, באופן שיאפשר חלוקה הוגנת יותר של התקציב בין האוכלוסיות השונות".

 

ההסכם עם יש עתיד

בהסכם הקואליציוני עם יש עתיד נקבע כי מפלגתו של יאיר לפיד תקבל כצפוי חמישה תיקים בממשלה, וכי הוא עצמו יכהן כשר האוצר. מלבד תיק האוצר תקבל יש עתיד את תיק החינוך, תיק הרווחה, תיק הבריאות ותיק המדע והטכנולוגיה. יש עתיד תקבל גם את ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות של הכנסת, את הוועדה לקידום מעמד האישה ואת הוועדה המיוחדת לפניות הציבור. היא תקבל גם תפקיד של סגן שר במשרד הרווחה.

 

שר האוצר החדש, יאיר לפיד (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שר האוצר החדש, יאיר לפיד(צילום: מוטי קמחי)

 

על רקע הוויתור של לפיד ובנט על תואר "סגן ראש הממשלה", נקבע בהסכם כי "היה ושר כלשהו יישא בתואר סגן ראש הממשלה או המשנה לראש הממשלה, תואר זה יתווסף לתוארו של שר האוצר". באשר לסוגיה המרכזית בקמפיין הבחירות של יש עתיד, השוויון בנטל, נכתב בהסכם: "הצדדים יגרמו לכך שכל מרכיבי הקואליציה יתמכו במתווה המצורף כנספח ג', שמטרתו הגברת השוויון בנטל. הצדדים יגרמו לכך שכל מרכיבי הקואליציה יתמכו בכל הצעת חוק, תקנות או כללים משלימים על פי המתווה האמור".

 

עוד נקבע כי עם הקמת הממשלה תוקם ועדת שרים בראשות שר מיש עתיד ובהשתתפות כל מרכיבי הקואליציה כדי להעביר את חוק השוויון

בנטל. הוועדה תגיש בתוך 45 יום הצעת חוק בנושא, והיא תעבור במליאת הממשלה לפני הגשת תקציב 2013 לכנסת. להשלמה מהירה של הליכי החקיקה תוקם בכנסת ועדה מיוחדת או ועדת משנה של ועדת החוץ והביטחון, שבראשה יעמוד נציג יש עתיד. ההכרעה איזו ועדה תשלים את הליכי החקיקה תהיה בסמכות יאיר לפיד ולאחר התייעצות עם נתניהו ויו"ר הכנסת.

 

עוד נקבע בהסכם כי הממשלה תביא לאישור הכנסת כבר במושבה הראשון את שינוי שיטת הממשל, כך שהשיטה תחול החל מהכנסת ה-20, ובו יתמכו כל מרכיבי הקואליציה. לפי העקרונות שנקבעו בהסכם בשיטת הממשל החדשה מספר חברי הממשלה לא יעלה על 18 (בנוסף לראש הממשלה) ומספר סגני השרים לא יעלה על ארבעה. לא יהיו שרים ללא תיק ולא ניתן יהיה לשנות הוראות אלו, אלא ברוב של 70 ח"כים. בנוסף, אחוז החסימה יעלה לארבעה אחוזים (חמישה מנדטים).

 

לפי ההסכם, יש עתיד תקדם לימודי ליב"ה בקרב כלל ילדי ישראל, כשהכוונה היא בעיקר למוסדות החרדיים המתנגדים בתוקף לתוכנית הזאת: "שר החינוך יגבש בתוך שישה חודשים מיום כינון הממשלה תכנית לימודי יסוד במערכת החינוך (לימודי ליב"ה) המחייבת את כלל ילדי ישראל. מבלי לפגוע באמור, התוכנית לא תפגע בזכותן של קהילות ייחודיות לגבש בנוסף תוכניות לימודים המשקפות את אורחות חייהן. התוכנית תופעל שנתיים מיום אישורה. התוכנית תכלול את החקיקה הנדרשת לשם ביצועה והממשלה תפעל לשם העברת החוקים בכנסת בהצעת חוק

ממשלתית במהירות המרבית".

 

באשר לקווי היסוד של ההמשלה הבאה, מופיע סעיף שלפיו "ישראל תחתור להסכם שלום עם הפלסטינים, במטרה להגיע להסדר מדיני עמם שמסיים את הסכסוך. אם יושג הסכם כזה, הוא יובא לאישור הממשלה והכנסת ואם יהיה בכך צורך על פי דין, למשאל עם". על הסעיף הזה חתמו הן יש עתיד והן הבית היהודי למרות הפערים הגדולים בעמדותיהן סביב הסוגיה הפלסטינית.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך על ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו בין הליכוד-ביתנו לבית היהודי ויש עתיד, בנוסף לזה שנחתם כבר עם התנועה. "נעבוד יחד בממשלה החדשה בשיתוף פעולה למען כלל אזרחי ישראל", אמר נתניהו, "נפעל לחיזוק ביטחונה של מדינת ישראל ולשיפור איכות החיים של אזרחי ישראל".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נפתלי בנט
צילום: גור דותן
בנימין נתניהו
צילום: AFP
מומלצים