שתף קטע נבחר

"חריש של החילונים": התוכנית לדיור מוזל

האוצר והמינהל גיבשו תוכנית לבניית ‭16.5‬ אלף דירות בפחות ממיליון שקל ועוד אלפי דירות להשכרה. 7,000 דירות ייבנו בקריית גת, ‭1,600‬ דירות בתל השומר ו-1,000‬ במודיעין

ממשלת נתניהו החדשה טרם הושבעה, אבל כבר יש לה תוכנית מגובשת לפתרון מצוקת הנדל"ן. התוכנית, שתוגש בקרוב לשרים הנכנסים, מתבססת על העיקרון "חריש לחילונים" (הכוונה ליישוב החדש שבו מוצעות דירות זולות למגזר החרדי‭.(‬ בכך היא עולה בקנה אחד עם המדיניות של שר האוצר החדש יאיר לפיד: דיור מוזל גם לחילונים ולא רק לחרדים.

 

 

בשלב הראשון מתוכננות ‭7,000‬ דירות בקריית גת, ובנוסף ייבנו אלפי דירות להשכרה, מהן ‭1,600‬ דירות בתל השומר ו-1,000‬ במודיעין. המטרה היא להציע דירות 4 חדרים ב־850 אלף שקל, ודירות להשכרה במחיר נמוך ממחיר השוק.

 

במהלך חודשיים, מאז שהודיע ראש הממשלה שהוא מעלה את ענייני השיכון לראש סדר העדיפויות, עבדו צוותים משותפים של משרד האוצר, מינהל התכנון במשרד הפנים ומינהל מקרקעי ישראל במשרד השיכון על מגה־תוכנית להורדת מחירי הדיור לזוגות צעירים.

 

 (באדיבות רשות מקרקעי ישראל) (באדיבות רשות מקרקעי ישראל)
(באדיבות רשות מקרקעי ישראל)
לצפייה בגודל המלא


 (באדיבות רשות מקרקעי ישראל) (באדיבות רשות מקרקעי ישראל)
(באדיבות רשות מקרקעי ישראל)
לצפייה בגודל המלא


 (באדיבות רשות מקרקעי ישראל) (באדיבות רשות מקרקעי ישראל)
(באדיבות רשות מקרקעי ישראל)

לצפייה בגודל המלא

 

התוכנית תואמת את ההסכם הקואליציוני שנחתם בסוף השבוע, ובו נכתב שהממשלה תפעל למימוש תוכנית דיור לאומי ותקים קבינט דיור שבראשו יעמוד שר האוצר. השבוע תוגש התוכנית במלואה לשרים החדשים, וביום חמישי תתקיים פגישה של נציגי הממשלה עם ראשי החברות המובילות במשק, בהן שיכון ובינוי, אפריקה ישראל, אזורים והתאחדות הקבלנים, שבה תוצג התוכנית ליזמים.

 

עלות התוכנית היא כ־2 מיליארד שקל, והיא כוללת שיווק מהיר של ‭16.5‬ אלף דירות בכל הארץ ועוד ‭7,000‬ דירות להשכרה, רבע מהן במחיר מפוקח הנמוך ב־‭25%‬ ממחיר השוק.

 

בשלב הראשון ייבנו בקריית גת ‭7,000‬ דירות סביב פארק עירוני חדש. לדברי מנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, הבחירה בקריית גת נובעת מכך שמדובר בעיר שטרם עברה את המהפך הנדל"ני, והיא נמצאת במרחק של חצי שעת נסיעה ברכבת מתל־אביב. התוכנית, שזכתה לכינוי "קריית גת צפון‭,"‬ תגדיל את מספר תושבי העיר ב־‭.50%‬

 

בשלב השני ייבנו ‭5,000‬ דירות באשקלון ו־‭4,500‬ דירות בקריית ביאליק.

 

על פי התוכנית, מחיר דירת 4 חדרים יהיה פחות ממיליון שקל. מה שיבטיח את המחיר הנמוך הוא "הסכם גג‭,"‬ שלפיו כל משרדי הממשלה הרלוונטיים (תחבורה, חינוך, שיכון ועוד) מתחייבים מראש לתשתיות ולמבני הציבור, כך שפיתוח האזור נעשה בלוח זמנים מואץ ובכך יימנעו עיכובים שמייקרים את הבנייה.

 

במינהל אותרו לא מעט מתחמים המיועדים לדיור להשכרה ובהם ‭1,600‬ דירות בשיכון הרופאים בתל השומר, 300 דירות בגליל ים בהרצליה, 222 דירות בחולון ליד פארק השרון, 200 דירות בבת ים סמוך לחוף, 300 ביהוד, 200 במבואות דרומיים של חיפה, 300 בשכונת רוממה בירושלים, 400 בדרום תל־אביב ו־‭1,000‬ דירות להשכרה באזור N במודיעין.

 

הכתבה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים