שתף קטע נבחר

צילום: אבי אוחיון, לע"מ

פינוי ראשון לממשלה: 6 מבנים נהרסו במאחזים

שני מבנים ארעיים נהרסו הלילה במאחז עוז ציון וארבעה נוספים ברמת מגרון. במאחזים אומרים כי מדובר בניסיון לרצות את אובמה

כמה שעות לאחר השבעת ממשלת נתניהו השלישית וערב ביקורו של נשיא ארצות-הברית ברק אובמה בישראל הרסו הלילה (יום ג') כוחות צה"ל והמשטרה שישה מבנים בשני מאחזים בלתי חוקיים בבנימין. מתנחלים מתחו ביקורת על הממשלה החדשה, שלדבריהם הרסה את המבנים כדי להשביע את רצונו של אובמה.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

מתחילים לעבוד: השרים החדשים נכנסים ללשכות

הודו: אוטובוס נפל מגשר, 37 בני-אדם נהרגו 

 

 (צילום: סוכנות תצפית) (צילום: סוכנות תצפית)
(צילום: סוכנות תצפית)


 (צילום: באדיבות סוכנות תצפית) (צילום: באדיבות סוכנות תצפית)
(צילום: באדיבות סוכנות תצפית)

פינוי המאחז הלילה (צילום: סוכנות תצפית) (צילום: סוכנות תצפית)
פינוי המאחז הלילה(צילום: סוכנות תצפית)

 

הלילה הגיעו כוחות הביטחון למאחז עוז ציון, שם הרסו שני מבנים. במאחז רמת מגרון נהרסו ארבעה מבנים נוספים. במערכת הביטחון אמרו כי בעוז ציון יידו שני פעילי ימין אבנים לעבר החיילים. לא היו נפגעים בשני הפינויים.

 

שני המאחזים שנהרסו מהווים מטרה קבועה לפינויים חוזרים ונשנים של כוחות מג"ב וצה"ל והפכו למוקד עימותים עם נוער הגבעות, המאיישים אותם ומשקמים את הריסותיהם בכל פעם מחדש. 

 

בקרב יושבי המאחזים הגיבו בזעם על הפינוי וייחסו אותו לביקור אובמה. "מדובר בהתרפסות והתחנפות שנובעת מפחד מפני הפריץ אובמה", אמר פעיל תנועת נחלה, עמיחי בן דוד, המתגורר דרך קבע במאחזים. "הכוונה היא להשתיק את הקריאה לבניית יישובים חדשים בארץ ישראל, אך אנחנו מצדנו נקים כבר בימים הקרובים את המאחזים מחדש, גדולים מכפי שהיו קודם".

 

מאז סוף חודש דצמבר פונו מבנים בעוז ציון חמש פעמים. בפינוי בדצמבר הוא הביא לחשיפת העובדה שצה"ל מפנה מאחזים גם בשבת. בפינוי המאחז הלא חוקי נהרס בין היתר מבנה עץ שבו שהו פעילים, אשר מוקדם יותר תקפו חיילים ומנעו את פעולתם במקום. 

 

גם בסוף חודש אוקטובר פונו בלילה שבין שישי לשבת כמה פעילים מהמאחז שבות עמי שבשומרון וציודם הוחרם. הפעילים טענו כי השוטרים כפו עליהם לחלל שבת. בשנים האחרונות התבצעו פעולות פינוי נוספות בשבת, בין היתר, מחורבות היישוב חומש ומכמה מאחזים קטנים נוספים ביהודה ושומרון. יש לציין כי צה"ל לא היה שותף בפינויים אלו, שנעשו על ידי אנשי מג"ב והמשטרה.

 

המאחז הקטן רמת מגרון פונה פעמים רבות על ידי כוחות הביטחון והוקם מחדש. הוא נמצא ליד מגרון, המאחז הגדול שעורר סערה ובג"ץ הורה לפנותו, למרות הסכם בין המדינה לתושבים.

 

ניסיון נוסף לפנות את רמת מגרון נעשה לפני שנה כמעט. בעת שעשרות בני אדם הגיעו למאחז שבבנימין כדי להשתתף בחתונה, התייצבו שם כוחות צה"ל, מג"ב ומשטרה שהציגו לחוגגים צו שטח צבאי סגור והורו להם להתפנות ולפרק סוכה שהוקמה במקום לרגל החתונה.

 

במקום התפתח חיכוך בין כוחות הביטחון לבין חלק מהמתנחלים. במג"ב אמרו כי תושבי המאחז החלו לבצע פרובוקציות והשוטרים פעלו בהתאם על מנת לשמור על הסדר. כמו כן, הוצתו שדות סמוכים למאחז והושלכו אבנים לעבר כלי רכב פלסטיניים, אולם איש לא נעצר. שבוע קודם לכן הגיעו כוחות הביטחון פעמיים למאחז על מנת לפנות מבנים. 

 

Read this article in English 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סוכנות תצפית
פינוי בעוז ציון
צילום: סוכנות תצפית
מומלצים