שתף קטע נבחר

חיסכון במיליונים: כך הופחתה עלות כיפת ברזל

אובמה יוכל להתרשם בנתב"ג מהמערכת, ב"טיים" נחשף כיצד הצליחה ישראל להקטין דרמטית את עלויות המיירטים. "אנחנו מובילים את הטיל קרוב מאוד למטרה, ורק אז הוא 'קם לתחייה'. במקום מאות אלפי דולרים לכל טיל - זה עולה אלפים בלבד"

כבר עם נחיתתו מחר (יום ד') של נשיא ארצות הברית ברק אובמה בארץ הוא יזכה לראות את אחד מהמיזמים המשותפים לישראל ולארצות הברית - כיפת ברזל. סוללת כיפת ברזל כבר נפרשה בנתב"ג, ואובמה יוכל להתרשם מקרוב מהמערכת שההצלחה שלה במבצע "עמוד ענן" הפכה לשם דבר.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות

 

לאחרונה טענו מומחים כי מערכת יירוט הטילים רשמה בעמוד ענן אחוזי הצלחה נמוכים בהרבה מה-84% הרשמיים שנאמר כי יירטה, אבל בישראל הפריכו את אותן טענות ובמגזין "טיים" נחשפת השיטה שהובילה להוזלה דרמטית של המערכת.

 

סרטון מעמוד ענן שעליו נכתב ב"טיים"

 

אנשי כיפת ברזל אמרו במגזין כי הם גאים בפילוסופיה שמאחורי המערכת - שנלקחה ישירות מחמאס. מאז 2005 נורו מהרצועה יותר מ-4,000 רקטות לעבר שטח ישראל. העלות של כל אחת מאותן רקטות - מאות דולרים בודדים. מיירטים, לעומת זאת, עולים לרוב מאות אלפי דולרים. "כולם אמרו לנו 'אתם יורים מערכת יקרה מאוד נגד משהו מאוד זול', ולכן המשימה הייתה להפחית את העלויות", אומר יוסי הורוביץ מ"רפאל".

 

הפחתת העלויות נעשתה בכל התחומים, אבל החיסכון העיקרי הוא בהקטנת הגודל של "עיני הטיל" - הרכיב היקר ביותר. מיירט נועל את המטרה שלו על ידי קבלת הנחיות מהמכ"ם. מיירט כזה שנישא על ידי מטוס קרב חייב להיות חכם מאוד, מכיוון שעליו למצוא טיל שנורה לעברו לפני שהוא עדיין נראה בעין.

 

אבל הרקטה מתוצרת ביתית שמשוגרת מעזה היא פשוטה מאוד. היא עולה מעלה ויורדת מטה, ולא מתמרנת. ב"רפאל" הבינו שמכ"ם קרקעי יכול לגלות את מקום השיגור ואת הזווית של הרקטה, ולהעביר את האינפורמציה ישירות למיירט כיפת ברזל. למעשה, רק כשהטיל המיירט מתקרב באוויר לרקטת הגראד או לקסאם הוא "מתעורר לחיים" - במטרה לפגוע בראש הקרב.  

 

"אני יכול להביא את המיירט בצורה מדויקת קרוב למטרה, מה שאומר שאני יכול להשתמש במכ"ם שלו לזמן קצר מאוד", אמר הורוביץ. וכמה שהזמן קצר יותר, כך יש פחות צורך בחיישנים מסוג RF. "זה חוסך כסף, כמה? שני אפסים. במקום מאות אלפי דולרים - אלפי דולרים בלבד לכל טיל". והחיסכון מצטבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלון בסון, דוברות והסברה במשרד הביטחון
כיפת ברזל בנתב"ג. מחכה לאובמה
צילום: אלון בסון, דוברות והסברה במשרד הביטחון
יירוט בעמוד ענן
צילום: שמואל וירובניק
מומלצים