שתף קטע נבחר

השחתת עבדת: מדובב שקרן הפיל את התביעה

אתר המורשת הלאומי הושחת לפני יותר משלוש שנים, אך האחראים לכך עדיין חופשיים, ובעיות אמינות של המדובב המשטרתי הביאו לחתימת עסקת טיעון עם הנאשמים העיקריים. הפרקליטות: "ראינו כי קשה לבסס את התיק על עדות המדובב"

שלוש שנים וחצי לאחר השחתת אתר המורשת הלאומי עבדת, לא נותר כמעט דבר מתיק הדגל של המשטרה והפרקליטות, שהוגדר כפשע נגד האנושות. בעוד הנאשמים העיקריים בפרשה נוקו מרובם המוחץ של סעיפי האישום - בין היתר בשל בעיות אמינות של המדובב המשטרתי - המשחיתים עדיין חופשיים.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

הנשק במלחמה באלימות: משקפי לנון המדממים

הדרה בהופעה: זמרת הורדה מהבמה בירושלים 

 

אחמד אלראמק וחסן ראמק, שני הבדואים שהואשמו בהשחתת המתחם, ירצו שישה חודשי עבודות שירות, בכפוף להסדר הטיעון שנחתם עם סנגוריהם, עורכי הדין אסתר בר ציון וויקטור אוזן. על פי ההסדר, שהרשיעם בסיוע לשיבוש מהלכי משפט, אחד מהם סייע למשחיתים להעלים את הצבע שבו השתמשו.

 

ההרס בגן הלאומי עבדת (צילום: אורית בורטניק , רשות הטבע והגנים) (צילום: אורית בורטניק , רשות הטבע והגנים)
ההרס בגן הלאומי עבדת(צילום: אורית בורטניק , רשות הטבע והגנים)

 (צילום: אורית בורטניק , רשות הטבע והגנים) (צילום: אורית בורטניק , רשות הטבע והגנים)
(צילום: אורית בורטניק , רשות הטבע והגנים)

 (צילום: אורית בורטניק , רשות הטבע והגנים) (צילום: אורית בורטניק , רשות הטבע והגנים)
(צילום: אורית בורטניק , רשות הטבע והגנים)

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

 

מעשי הוונדליזם בעבדת גרמו לנזק כבד למאות ממצאים באתר הנבטי. פקחי רשות הטבע והגנים שהגיעו לגן הלאומי עם בוקר גילו כי אלמונים הפילו עמודי כנסיות שניצבו במקומם מאות בשנים, ניתצו ושברו אבנים וכתובות, ציירו על החומות כתובות גרפיטי ושמן, חיבלו קשות במזבח ובגת שבמקום - מהעתיקים ביותר בישראל - ואף השחיתו את המתקנים והשילוט כמעט לחלוטין.

 

במהלך המשפט נתגלו בעיות קשות בעדותו של המדובב "יוסף", שבפניו התוודה כביכול אלראמק על חלקו בהריסת העתיקות. אותו מדובב הביא כבר בשנת 2007 לזיכוי נאשם במשפט רצח בבית המשפט המחוזי בנצרת, לאחר שנקבע כי הוא לא אמין ולא מהימן.

 

החקירה הנגדית חשפה בעיות אמינות והפעלה שלא על פי הנהלים. המדובב איים על הנאשם כי אם לא יודה, התיק יעבור לידי השב"כ והוא יקבל עונש מאסר ממושך, שכן מדובר בפגיעה בביטחון המדינה. "זה יותר חמור מתיק רצח", אמר לנאשם המפוחד.

 

כשנשאל מדוע פעל כך, השיב המדובב כי "ברגע שהחשוד נכנס אליי ואמר לי שהוא מפחד שהתיק שלו יגיע לשב"כ, מצאתי איזו נקודת חולשה אצלו וניסיתי להשתמש בה". למדובבים אסור לדבר עם חשודים על עורכי הדין, אך "יוסף" לא נצמד לנהלים ואמר לנאשם שאין לו צורך לדבר עם עורך הדין שלו, אשר אינו יודע דבר על התיק שלו. "אולי עבדתי עם שיטה כמו שאתה (הסניגור) טוען שהיא פסולה... מבחינתי היא לא הייתה פסולה. אני ניסיתי להוציא, לבדוק את ההודאה שלו".

 

מהפרקליטות נמסר כי "תיקון כתב האישום נבע בעיקרו מקושי ראייתי ממשי לייחס לנאשמים את מעשי ההרס באתר. היות ובחומר הראייתי ניתן היה לייחס מעשי סיוע לשיבוש מהלכי משפט, תוקן כתב האישום לעבירה זו. ראינו כי קשה יהיה לבסס את התיק על סמך עדות המדובב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגן הלאומי עבדת
צילום: זיו ריינשטיין
עו"ד אסתר בר ציון
עו"ד ויקטור אוזן
מומלצים