שתף קטע נבחר

נפטר תא"ל במיל' יצחק (יצה) יעקב

יצה הלך לעולמו בגיל 87. הוא נידון לשנתיים מאסר על תנאי על שחשף ידיעות סודיות בעניין הגרעין בספר זיכרונות שכתב

תא"ל (מיל') יצחק יעקב (יצה) הלך לעולמו היום (ב') בגיל 87. יעקב, שהתגורר בתל אביב, מת מאירוע לבבי.

 

יעקב הורשע במסירת ידיעות סודיות שקשורות לפרויקט הגרעין של ישראל כ-30 שנה לאחר ששוחרר מצה"ל. הוא הועמד לדין ב-2001 וזוכה מאשמה של מסירת מידע סודי בכוונה לפגוע בביטחון המדינה, אולם נידון לשנתיים מאסר על תנאי על מסירת ידיעה סודית ללא סמכות.

 

עוד בחדשות:

השופט דן כהן יישאר במעצר, "חשש שיימלט"

דיווח: זיגייר התכוון להעביר מידע לחיזבאללה

 

"ליצה היו כתפיים רחבות, אשר נשאו גם בעול מדינת ישראל וגם בעול כל יקיריו", אמר קרוב משפחתו, "וכן, כתפיו נשאו באישומים קשים שלבסוף התפוגגו בהינף יד של צדק. עול גדול אך כתפיו נשארו איתנות עד הרגע האחרון, וליבו לעד נשאב לאהבת הארץ והמדינה. זה הוא יצה".

 

ב-2001 נחשף כי יעקב, ששימש בתפקידו האחרון ראש יחידת המחקר והפיתוח של מערכת הביטחון, תכנן לפרסם שני ספרים ובהם פרטים האסורים בפרסום, לטענת הפרקליטות. בכתב האישום שהוגש נגדו צוין כי יעקב כתב שלוש שנים קודם לכן ספר זיכרונות שכלל ידיעות סודיות שהגיעו לידיעתו במסגרת שירותו הצבאי. הוא הואשם גם כי מסר עותקים מהספר לאנשים לא מוסמכים מתוך כוונה לפגוע בביטחון המדינה.

 

משפטו נמשך כשנה ובסיומו החליט בית המשפט המחוזי בתל אביב לזכות אותו באופן חלקי מההאשמות שיוחסו לו: הוא נמצא לא אשם במסירת מידע סודי בכוונה לפגוע בביטחון המדינה, אך הורשע כאמור בעבירה של מסירת ידיעה סודית ללא סמכות. העונש המירבי על עבירה זו הוא 15 שנות מאסר, אולם בית המשפט גזר עליו שנתיים מאסר על תנאי.

 

בהכרעת הדין השופטים ציינו כי החומר שכתב יעקב כלל מידע בנושא הגרעין, והוא היה מודע להיותן של הידיעות שמסר סודיות, לפחות בעיני רשויות הביטחון, אולם במעמד הקראת גזר הדין ציין השופט כי החליט לנקוט במידת הרחמים כלפיו, "מכיוון שיש לזכור לא רק את המעשים שהובילו אותו לבית המשפט, אלא גם לחלקו המשמעותי בחיזוק ביטחון המדינה וכלכלת המדינה".

 

בהמשך המדינה ערערה על עונש זה ודרשה להטיל עליו מאסר בפועל, בנימוקים נוקבים שכללו "הפקרת סודות כמוסים שגילויים עלול לגרום נזק חמור ביותר". עם זאת, בהמשך חזרה בה המדינה מהערעור במסגרת הסכם עם יעקב, שביטל ערעור משלו. שמו של יצה עלה באחרונה שוב לכותרות במסגרת בקשת הערעור שהגישה ענת קם על העונש שנגזר עליה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים