שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  אפשר לסגור את החודש בלי אוברדראפט? כן

  כדאי להפנים: גם משפחה ממוצעת ממעמד הביניים יכולה לחיות נכון, ולהגיע לאט אבל בטוח להישגים כלכליים – החל מסגירת המינוס וכלה בהגשמת החלומות הכלכליים הגדולים

  גלי ואיה הן חברות טובות שמגדירות את עצמן כ"יין ויאנג". הן משלימות אחת את השניה בהמון תחומים וביניהן גם בתחום הכלכלי. שתיהן נשואות ואמהות לילד ראשון, הכנסות משק הבית שלהן דומות ועומדות על 12,000 שקל נטו, אך ההתנהלות הכלכלית שלהן שונה.

   

   

  בפגישתן האחרונה על כוס קפה, איה ספרה שהיא ובעלה מתקשים להסתדר עם כל ההוצאות, ושהשבוע הם קבלו טלפון מהבנק על חריגת יתר, שהביא לויכוחים ביניהם ולדמעות. "האוברדרפט שלנו יצא משליטה מאז שלי-אור הגיעה לעולם. אני מנסה לקצץ אבל איך אפשר כשעלויות הבסיס גבוהות כל כך?" התלוננה איה. "לא רק שאנחנו לא מצליחים לחסוך, אלא התחלנו לנגוס בחסכונות שכבר היו לנו כדי להקטין את המינוס. איך אי פעם נגיע לדירה?" היא תהתה, והוסיפה "איך מישהו בכלל מצליח להגיע לדירה ולחיות כמו שצריך?"

   

  "אולי תוכלו לקצץ בהוצאות שלכם ולהתנהל נכון יותר?" הציעה גלי. "אמנם גם אצלנו ההוצאות עלו מאז שתום נולד, אבל מכיוון שנערכנו לכך מראש וקיצצנו בסעיפים אחרים, הצלחנו לשמור על תקציב מאוזן ואפילו להמשיך לחסוך קצת. אולי זה יעבוד גם עבורכם?" היא שאלה.

   

  מאיפה בדיוק אפשר לקצץ?

  איה הסתכלה עליה בתמיהה ואמרה "מאיפה בדיוק אפשר לקצץ? הרי רק שכר הדירה שלנו הוא 4,500 שקל לחודש, אנחנו מוציאים בסופר כ-1,000 שקל לשבוע בממוצע כי צריך לקנות טיטולים ואוכל, כמו שאת יודעת דלק עולה ביוקר, אז גם שם אנחנו מוציאים כ-300 שקל לשבוע, והפעוטון של לי-אור עולה 3,000 שקל לחודש. זה עוד לפני שהתחלנו לדבר על שאר הדברים שצריך להוציא עליהם כסף, כמו למשל בגדים, נעליים, מתנות ומה לא."

   

  "כרגע סיפרת לי על כמה וכמה מקומות שניתן לקצץ בהם" השיבה לה גלי בחיוך אוהב. אבל לפני כן, גם אני לפני מספר שנים, חשבתי כמוך עד שהבנתי, שבכל פעם שאנו נכנעים ומוציאים יותר ממה שאנו מרוויחים, בחודש הבא יש לנו פחות.

   

  חשבי לרגע אם משהו היה מוחק לכם את כל ההחזרים להלוואות, את ריבית החובה בבנק ואת התשלומים בכרטיס האשראי, האם אז הייתם מסתדרים?"

   

  "את צוחקת" ענתה איה, "בוודאי שהיה לנו קל יותר. מידי חודש אנו מחזירים, מעל 2,500 שקל הלוואות ואין לי מושג כמה תשלומים יש לנו באשראי, אבל אין לנו ברירה, כך אנו מתגלגלים מחודש לחודש.

   

  אז זהו, לפני מספר שנים החלטנו לצאת מהמעגל הזה, להפסיק ולהסביר למה אי אפשר, ובחרנו להסתדר מהמשכורת ומאז לא רק שלא חסר לנו, אלא שרמת החיים שלנו משתפרת כל הזמן.

   

  תראי למשל את הדירה שלנו. היא אמנם פחות מפוארת וגדולה משלכם, אבל היא בהחלט מספיקה לנו בשלב זה, ואנחנו משלמים עבורה רק 3,200 שקל לחודש. אם היית עוברת להיות שכנה שלי, היה לנו גם קל יותר להפגש לקפה וגם הייתם חוסכים 1,300 שקל לחודש רק בסעיף הזה!".

   

  "כמה אתם מוציאים על קניות?" התעניינה איה. "אנחנו מתנהלים על פי תקציב מוגדר של 550 שקל לשבוע לקניות", השיבה לה גלי. "ואיך אתם מצליחים לחיות ככה? המקרר שלך לא ריק?" איה שאלה בפליאה והגניבה מבט למטבח. 

   

  "אנחנו עושים רשימה שבועית ותפריט כדי לקנות בדיוק את מה שצריך. מאז שהתחלנו עם זה הפסקנו לזרוק אוכל שנקנה סתם וחסכנו את עלויות המזווה. ועדיין לא חסר לנו כלום." ענתה לה גלי.

   

  "על אף הקנייה הגדולה בסופר, תמיד אנחנו מגלים שמשהו חסר וצריך השלמות ושאין מספיק אוכל. איך יכול להיות שלכם זה לא קורה?" הקשתה איה. "הכל טמון ברשימה. זה גם מקצר לנו את הקניות וגם מבטיח שלא נשכח שום דבר. והנה עוד 1,800 שקל שאפשר לחסוך", הסבירה לה גלי.

   

  מי בעצם מוותר על האושר?

  איה התקשתה להאמין שחברתה מאושרת כך, ושאלה: "ומה לגבי דברים שעושים לך טוב, כמו לצאת לשופינג או לבית קפה? ויתרת על זה לחלוטין?" גלי השיבה שגם לזה יש להם תקציב ייעודי, ושאלה את איה: "איך בעלך מגיב כשאת חוזרת עם שקית בגדים הביתה?" אני מסתירה ממנו ברוב הפעמים את הקניות שלי, אבל הוא בהחלט לא חוסך ממני את הביקורת כשהוא כן רואה את השקיות או מבחין שמדובר בבגד שלא מוכר לו היא ענתה בחצי חיוך, חצי עצב.

   

  "אצלנו יש תקציב ייעודי לבגדים. הוא אמנם קטן יחסית אך מכיוון שאנחנו צוברים אותו, אנו יכולים לקנות בסוף העונה את מה שצריך. את מכירה אותי כבר שנים ויודעת שאני לא חובבת מותגים, אז קל לי להכנס בסוף עונה לחנות ולצאת משם עם כמה שמלות שעלותן הכוללת היא חצי מעלות שמלה מחנות נחשבת. גם לגברים שלי אני קונה בעיקר במבצעים ובגדים שאינם ממותגים.

   

  אחד היתרונות הגדולים בכך הוא שאין לנו רגשות אשם, גם כי יש לנו תקציב ייעודי וגם משום שאנחנו לא קונים במחירים יקרים. יש לנו גם תקציב לחופשות, לבילויים ולמסעדות, והוא מאפשר לנו לבלות בלי לחוש את העקיצה הזו של תחושת האשמה" היא הסבירה. "אז נכון שאנחנו לא נוסעים לחו"ל כל שנה אלא כל 3 שנים בממוצע, וישנים במלונות זולים או בדירות, אבל מבחינתנו זה לא העיקר. אנחנו נוסעים כדי להנות ובידיעה שאנו לא צריכים לדאוג מאיפה לממן את הטיול" .

   

  "אבל אתם בטח משקיעים שעות על חישובים ותכנונים וכל זה. אין לנו זמן!" הצהירה איה. "למעשה רק בהתחלה השקענו יותר, כשהיינו צריכים לבדוק איפה הסופר הכי משתלם לסל שלנו ובכמה אפשר לקצץ את התשלומים שלנו על גז, טלפון, כבלים וכאלו. חוץ מזה נדרש לנו עוד קצת זמן להתרגל לניהול התקציב ולעריכת תפריט, אבל מצד שני זה הוריד מאיתנו המון התעסקות.

   

  עכשיו אנחנו נדרשים רק לזמן קצר מדי שבוע לוודא שלא חרגנו ושהכל מתקתק." אמרה לה גלי, ושאלה אותה "כמה שעות שינה בזבזתם רק על ריבים ודאגות על המצב הכלכלי שלכם? בשביל מה לכם להמשיך ולסבול ככה? תחשבי על כל הכסף שאתם משלמים לבנק עבור הלוואות וריביות. אני בטוחה שיש דברים כיפיים יותר שיכלתם לעשות איתו."

   

  תוכנית להגשמת חלומות

  "אבל מה יקרה כשתום יגדל? לא תרצו לעבור לשכונה טובה יותר, לתת לו חינוך טוב וחוגים?" שאלה איה. "כמובן שכן, את יודעת כמה חינוך חשוב לנו, אבל זה חלק מהתכנון הכלכלי שלנו. עד שתום יגיע לכתה א' אנחנו נצבור מספיק הון ראשוני כדי לקנות דירה באזור טוב ולקחת משכנתא לא גדולה." ענתה לה גלי.

   

  "הא, הלוואי ואנחנו היינו כל כך בטוחים ביכולת שלנו לקנות דירה" נאנחה איה. "בוודאי שאתם יכולים!" אמרה לה גלי, "גם אם עשיתם טעויות כלכליות עד כה, אין שום סיבה שלא תוכלו לתקן אותן. וככל שתמהרו לעשות זאת תגיעו מהר יותר לדירה משלכם."

   

  מעמד הביניים מרגיש לא פעם שאין לו דרך אחרת מלבד המאבק היומיומי להישרדות כלכלית, אבל באמצעות שבירת דפוסי החשיבה הקיימים ניתן להגיע רחוק יותר ולעבור ממצב הישרדותי לתכנון מראש.

   

  בדרך להצלחה כלכלית והפרדות מהמינוס עלינו לזכור כי קיימות אפשרויות אחרות, זולות יותר וכי יכול להיות מספק למצוא אותן במקום לקנות ביוקר ולשלם על כך גם במחיר שעות השינה ואיכות החיים שלנו.

   

  גם משפחה ממוצעת ממעמד הביניים יכולה לחיות נכון, ולהגיע לאט אבל בטוח להישגים כלכליים – החל מסגירת המינוס וכלה בהגשמת החלומות הכלכליים הגדולים.

   

  הכותב הינו מנחה סדנאות "סוד הכסף ", הדרך שלך לחופש כלכלי, ומנכ"ל חברת "יבולים " המתמחה באימון וייעוץ כלכלי למשפחות ולעסקים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  איזון בחשבון אפשרי?
  צילום: shutterstock
  מומלצים