שתף קטע נבחר

ירושלים: 10,000 דירות רפאים מחכות לשר שיעז

בזמן שדמי השכירות בבירה זינקו בעשרות אחוזים בשנים האחרונות, אלפי דירות רפאים עומדות ריקות ברחבי העיר. כדי לשחרר את הדירות לשוק, החליטו במועצת ירושלים להטיל עליהן ארנונה כפולה, וביקשו את אישור שרי הפנים והאוצר למהלך. מאז הם מחכים לאישור - כבר 14 חודשים

החלטה של מועצת העיר ירושלים , לגבות ארנונה כפולה מדירות ריקות שמחזיקים משקיעים ותושבי חו"ל, ממתינה יותר משנה לאישורם של שרי הפנים והאוצר. אם תאושר, צפויה ההחלטה להוסיף הכנסות של מיליוני שקלים בשנה לאחת הערים העניות בישראל ולתרום לירידת מחירי הדירות בעיר הבירה. אך עד כה, נמנעים השרים מלאשרה.

 

כתבות נוספות בנושא ארנונה:

 

ב-23 בפברואר 2012, פנה גזבר העיר ירושלים לשרי האוצר והפנים וביקש מהם לאשר לעירייה להטיל, בהתאם להחלטה של מועצת העיר, ארנונה כפולה על דירות ריקות. ההחלטה לגבות ארנונה כפולה מדירות אלה התקבלה בהתאם להמלצה של צוות הדיור בוועדת טרכטנברג, שקבע כי יש לעודד משקיעים ותושבי חו"ל למכור או להשכיר דירות שעומדות ריקות על מנת להגדיל את ההיצע ולתרום לירידת מחירים.

 

עם זאת, על פי חוק רשויות מקומיות נזקקות לאישור מטעם שרי הפנים והאוצר בטרם יעלו או יורידו את שיעור הארנונה. בהתאם לכך, פנו בעיריית ירושלים לשרים ומאז הם ממתינים לאישור, קרוב ל-14 חודשים. בזמן שהם ממתינים, נערכו בחירות והתחלפה הממשלה. בעקבות חילופי התפקידים בלשכות השרים, החליטו עופר ברקוביץ' וחנן רובין, נציגי תנועת התעוררות המתמודדים בבחירות הקרובות למועצת העיר, לפנות לשרים החדשים, גדעון סער ויאיר לפיד, ולבקש מהם לאשר מיידית את ההחלטה.

 

פרויקט ממילא בירושלים. "רכישת דירות על ידי תושבי חוץ מביאות לעליית מחירים" (צילום: שלומי כהן) (צילום: שלומי כהן)
פרויקט ממילא בירושלים. "רכישת דירות על ידי תושבי חוץ מביאות לעליית מחירים"(צילום: שלומי כהן)

 

"העלייה ביוקר הדיור מונעת מצעירים לבנות בית בירושלים"

"מדיניות שיווק קרקעות לכל המרבה במחיר, שיווק קרקעות איטי שאיננו תואם את הביקוש, והיעדר עתודות קרקע להגדלת כמות יחידות הדיור בעיר הביאו לעלייה משמעותית במחירי הדירות והשכירויות בעיר", כותבים השניים לארדן וללפיד, ומציינים כי על פי נתונים שדלו ממאגרי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שכר הדירה הממוצע לדירת 4 חדרים בירושלים עלה ב-26% ב-4 השנים האחרונות.

 

"העלייה ביוקר הדיור פוגעות ביכולת של צעירים להישאר בירושלים ולבנות בה את ביתם", הם כותבים. "אם לא די בזאת, תופעה נוספת מחריפה את משבר הדיור בבירתנו: רכישת דירות בירושלים על ידי תושבי חוץ, המחזיקים היום בכ-10,000 דירות ברחבי העיר, רובן ככולן לא בשימוש במשך מרבית חודשי השנה. הדירות הללו יוצאות מהשוק, מביאות לעליית מחירים נוספת, ולפגיעה בהיצע הדירות".

 

ברקוביץ' ורובין מביעים במכתבם תקווה, כי הטלת ארנונה כפולה על דירות ריקות תגרום לבעלי הדירות להשכירן, וכך יגדל היצע הדירות להשכרה בירושלים. "מהלך כזה ישרת את העיר הן בנוגע להיצע הדירות, והן בנוגע לסכנות ולמפגעים הבטיחותיים והביטחוניים הנוצרים בשל אי איוש הדירות".

 

ממשרד הפנים נמסר בתגובה כי "טרם הותקנו התקנות שתאפשרנה הטלת ארנונה כפולה על דירות ריקות".


פורסם לראשונה 03/04/2013 12:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שכונת ממילא. ריקה רוב השנה
צילום: באדיבות אנגלו סכסון
עופר ברקוביץ': "דירות שאינן בשימוש יוצאות מהשוק"
באדיבות תנועת התעוררות
מומלצים