שתף קטע נבחר

רב הכותל: אף אישה לא תיעצר על אמירת קדיש

למרות הודעת המשטרה כי ייאסר על נשים להגיד קדיש בכותל, הרב האחראי על המקום התחייב באוזני יו"ר הסוכנות שרנסקי וח"כ עליזה לביא כי אף אישה לא תיעצר על מעשה זה. נשות הכותל: "שוב הוכח שרב הכותל הוא המושך בחוטים בשטח"

רב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ', התחייב כי המשטרה לא תעצור נשים האומרות את תפילת קדיש בכותל המערבי, זאת על אף הודעת מפקד מחוז ירושלים, ניצב יוסי פריינטי, כי יהדק את האכיפה נגד מנהג זה של נשות הכותל. 

  

<< הכל על העולם היהודי - גם בפייסבוק שלנו. כנסו  >>

 

 

הרב רבינוביץ' נענה בכך לפנייתו של יושב ראש הסוכנות, נתן שרנסקי, שמונה על ידי ראש הממשלה לטפל בנושא ושל חברת הכנסת עליזה לביא (יש עתיד), שמתחו בפניו ביקורת על ההחלטה להחמיר את הנהלים לתפילת נשים באתר הקדוש.

 

שרנסקי, שלא עודכן מראש על הודעת מפקד המחוז, זעם כששמע עליה הבוקר. בימים הקרובים הוא יוצא לארצות הברית, שם יקיים סבב פגישות עם נציגים מהיהדות המקומית בניסיון לגבש מתווה מוסכם לתפילה בכותל, והוא חשש כי המהלך האחרון והעיתוי שבו נעשה עלולים לחבל במאמצים.

 

הבוקר, בעקבות פרסום ההחלטה והסערה שעוררה, נפגש שרנסקי עם הרב רבינוביץ' והביע את מחאתו בעניין. הוא סיפר כי קיים הידברות עם רבנים ומנהיגי ציבור בעולם היהודי, והוא נמצא בשלבים הסופיים של גיבוש ההמלצות לצמצום המתחים בכותל ולהבטחה שכל יהודי יוכל להתפלל על פי מנהגו.

 

"נשות הכותל" התייחסו להבטחתו של הרב רבינוביץ' לשרנסקי, שנשים לא תיעצרנה בשל קריאת קדיש בכותל המערבי, ואמרו שהיא מוכיחה את מה שטענו כל הזמן, כי "רב הכותל הוא המושך בחוטים והמפקד האמיתי בשטח".

 

בהודעה מטעמן מסרו כי הן "מברכות את הציבור בישראל על הרוח הגבית והתמיכה הגורפת, שמוכיחה כי הלחץ הציבורי - בארץ ובחו"ל - הוא שיוביל לשחרור הכותל, כך שיתאפשר לחיילות לשיר את ההמנון הלאומי, לבנות מצווה לעלות לתורה ולנשים לעטות טלית ולהתפלל בקול". עוד הן הודיעו כי מעתה ואילך יסיימו כל תפילת ראש חודש בשירת התקווה, והזמינו את הציבור להצטרף לתפילת ראש חודש אייר.

 

פיתרון נקודתי לבעיה סבוכה

מי שפעלה עוד מאחורי הקלעים להרגעת הרוחות היא ח"כ עליזה לביא הפועלת לשינוי המצב הקיים בכותל המערבי. הבוקר היא שוחחה עם יושבת ראש "נשות הכותל", ענת הופמן, ועם הרב רבינוביץ', והצליחה להביא להסכמות ביניהם, על פיהן, אמירת "קדיש" על ידי נשים תתאפשר כבעבר.

 

עם זאת, אמרה ח"כ לביא כי מדובר ב"פתרון נקודתי לבעיה סבוכה וכוללת, שיש להביא בהקדם לפתרונה". לדבריה, "אסור להשלים עם מצב שבו רחבת הכותל הופכת דרך קבע לכלי למלחמות ולעימותים, ועל כן אני פועלת על מנת להסדיר מחדש את רחבת הכותל המערבי, כך שכל אחת ואחד יוכלו להגיע לכותל ולהתפלל".

 

לביא הביעה הסתייגות מרומזת מהדרך שבה נוקטים שני הצדדים בסכסוך זה, כשאמרה: "את הפתרון ניתן יהיה להשיג רק באמצעות הידברות, דיאלוג והבנה בין הצדדים, תוך התחשבות וגילוי רגישות. היום הוכח שדרך ההידברות היא זו המובילה לשינוי".

 

אסור שהכותל יהפוך לאתר הפגנות

רב הכותל רבינוביץ' אמר ל-ynet כי אסור שהאתר הקדוש יהפוך לזירת הפגנות, ולכן ביקש שלא לאכוף את האיסור לשאת תפילת קדיש על ידי נשים, אף שהדבר אינו מנהג המקום ואסור על פי פסיקת בג"ץ.

 

הוא ציין כי במקביל לכך, פנה לשלוש קבוצות חרדים שביקשו לקיים בשבוע הבא הפגנה אל מול התפילה החודשית של נשות הכותל, וביקש מהם כי יימנעו מהמחאה במקום, כדי לא להלהיט את הרוחות. לדבריו, הכנסת סממנים דתיים שנויים במחלוקת, הבולטים לעין, לרחבת הכותל, כגון התעטפות נשים בטלית, קריאה שלהן בתורה או הנחת תפילין, היא שאסורה מכל וכל גם בעיניו, ואותה יש לאכוף.

 

"חציית קו הפרדה לבן עם חומת בטון"

הבוקר פורסם ב-ynet לראשונה כי מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב יוסי פריינטי, הודיע ל"נשות הכותל" כי מעתה ייאסר עליהן לומר את תפילת הקדיש ברחבת הכותל המערבי – זאת בנוסף לאיסור להתעטף בטלית ולקרוא בתורה. לקראת כינוס התפילה החודשי שיקיימו נשות הכותל ביום חמישי הבא, ראש חודש אייר,

שיגר מפקד המחוז מכתב ליו"ר הארגון, ענת הופמן, ולפיו בכוונת המשטרה לאכוף לראשונה את החוק על פי פרשנות מחמירה שניתנה לו במשרד המשפטים בשנת 2005.

 

בחוות הדעת שפרסם אז עו"ד יעקב שפירא, ממחלקת החקיקה במשרד, נקבע כי האיסור שהטיל בית המשפט על קבוצת המתפללות לקיים את מנהגן בכותל, כולל גם קיום מניין נשים שבו אמירת קדיש או קדושה.

 

יושבת הראש הופמן אמרה בתגובה כי נחרדה לקבל את מכתבו של ניצב פריינטי, והצהירה כי הייא וחברותיה יאמרו קדיש על יקיריהן "בכוונה גדולה ובמסירות נפש" – למרות האיסור. "מניעת נשים מלומר קדיש הינה איוולת הנובעת אך ורק משיקולי הגמוניה וצרות אופקים של רב הכותל", אמרה. "יש כאן חציית קו הפרדה לבן עם חומת בטון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכל פתאל
יוכלו להתפלל "קדיש". נשות הכותל
צילום: מיכל פתאל
צילום: גיל יוחנן
זעם כששמע על ההודעה הבוקר. יו"ר הסוכנות, נתן שרנסקי
צילום: גיל יוחנן
"בעיה שיש להביא בהקדם לפיתרונה", ח"כ עליזה לביא
צילום: בני דויטש
מומלצים