שתף קטע נבחר

רב הכותל: נשות הכותל מובילות למלחמת אחים

רב הכותל הגדיר את תפילת "נשות הכותל", יחד עם הח"כיות שפיר וזנדברג, כ"מראות קשים שלא נראו בכותל מאז שחרורו". יו"ר "נשות הכותל": "נמשיך במאבק לשחרור הכותל. אחרי 24 שנה - גם אנחנו חלק ממנהג המקום"

רב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ', מחריף את הטון נגד "נשות הכותל", ומזהיר כי התפילות החודשיות שהן מקיימות באתר הקדוש עלולות לגרום למלחמת אחים. את התעטפותן הבוקר (ג') בטליתות ברחבת הכותל, יחד עם חברות הכנסת, סתיו שפיר (עבודה), תמר זנדברג (מרצ) ומיכל רוזין (מרצ), הגדיר כ"מראות קשים שלא נראו ברחבת הכותל המערבי מאז שחרורה".

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >> 

 

 

לטענת רבינוביץ', "נשות הכותל" "בחרו להפוך את הכותל המערבי לאתר הפגנה, ולהביא אחים מול אחים לעימות מיותר". לדבריו, פעולתן בעזרת הנשים פוגעת ברגשות המתפללים ונעשית בניגוד להחלטת בג"ץ ולעמדת היועץ המשפטי לממשלה, הקובעות כי הן יקיימו את מנהגן באתר "קשת רובינזון" הסמוך.

 

"הפכו את הכותל לאתר הפגנה". ח"כ זנדברג עם נשות הכותל (צילום: קשת עורי ) (צילום: קשת עורי )
"הפכו את הכותל לאתר הפגנה". ח"כ זנדברג עם נשות הכותל(צילום: קשת עורי )

 

"חציית הקווים שלהן תחזיר לירושלים את מלחמת האחים שכבר החריבה אותה בעבר", הזהיר הרב רבינוביץ', "הכותל המערבי הוא המקום היחיד שמשותף לכל עם ישראל – והוא אינו המקום להכריע או להביע השקפת עולם".

 

עוד הוא קרא לכל מי שהכותל יקר ללבו "לפעול בכל כוחו כדי להשאיר את המחלוקות מחוץ לרחבה, ולהשאיר לעם ישראל מקום אחד שאין בו הפגנות, עימותים ושנאת אחים".

 

הפרה בוטה של פסיקת בג"ץ

גם ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), שבאופן עקרוני תומכת בשינוי המצב הקיים בכותל, מחתה על האירוע הבוקר. "עלינו כחברות כנסת לשמש דוגמה אישית לשמירת החוק", אמרה לביא. "השתתפותן של ח"כיות בפעילות 'נשות הכותל', תוך הפרה בוטה של פסיקת בג"ץ ולמרות התנגדות המשטרה, מהווה צעד חמור המעביר לציבור מסר כאילו פסיקות בג"ץ והחלטות המשטרה הן בגדר המלצה בלבד".

 

ח"כ אליהו בן דהן (הבית היהודי), הצטרף אף הוא לגינויים והגדיר את האירוע "אקט פרובוקטיבי". "אני מתפלא על כל מי שרוממות שלטון החוק בגרונו, במיוחד מנהיגי הציבור, שצריכים להיות דוגמה לשמירת שלטון החוק ולקיימו ובמקום זאת, פועלים בניגוד לפסק הדין של בג"ץ. אני מצפה משלטונות החוק לאכוף את החלטות בג"ץ והיועץ המשפטי לממשלה", אמר הח"כ בן דהן.

 

שינוי לכיוון של פלורליזם דתי

מנגד, אמרה יושבת ראש "נשות הכותל", ענת הופמן: "בכל דור ודור חייב אדם לשחרר את הכותל מחדש. אנו מחויבות לתקווה שהכותל המערבי ישמש גשר המחבר בין כל זרמי היהדות ויהיה מקום המסמל פלורליזם דתי שבו כל יהודי באשר הוא, יוכל להרגיש שייך".

 

בתגובה לביקורת מצד חברי הכנסת הוסיפה הופמן: "התקנה בחוק המקומות הקדושים ליהודים, שבגינה נעצרות נשות הכותל, קובעת שכל מי שעורך טקס דתי שלא על פי מנהג המקום והפוגע ברגשות הציבור – דינו מאסר עד חצי שנה, אך נשות הכותל, אחרי למעלה מ- 24 שנים, הן הן חלק ממנהג המקום".

 

"אנו שוללות מכל וכל את הפרשנות המצמצמת לחוק, שלפיה מנהג המקום נקבע על ידי רב הכותל והקיצונים החרדיים, שעמדותיהם משקפות רק קומץ קטן מאוד מעם ישראל", אמרה, וטענה כי "גם בקרב הציבור החרדי חל שינוי לכיוון של פלורליזם דתי בכותל".

 

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, הביע את תמיכתו בחברות הכנסת, שהצטרפו אל התפילה. "התייצבותן של חברות הכנסת לצד 'נשות הכותל', מעבירה מסר ברור לכל אלו המאמינים שהכותל צריך להתנהל כבית כנסת חרדי, ובאותה נשימה, שנשים אינן צריכות לכהן כחברות כנסת.

 

"זו היא הצהרה ברורה שהמאבק על הכותל אינו שייך רק לאותן נשים, המבקשות להתפלל במקום הקדוש, כדרכן, אלא לכל ציבור הנשים בישראל ולכל הישראלים המאמינים בשוויון ובחופש דת ומצפון", הוסיף הרב קריב.

 

"הכותל הפך לאתר תפילה חרדי"

תפילת ראש החודש הקודמת של "נשות הכותל" הסתיימה במעצרן של עשר מתפללות, שביקשו להתעטף בטליתות ולקרוא בתורה. בין העצורות, היו מנהיגות המאבק – יו"ר "נשות הכותל" ענת הופמן, ומנהלת הארגון לזלי זקס,

וגם סוזן סילברמן - אחותה של הקומיקאית שרה סילברמן. כמו כן, השתתפו בתפילה צנחנים שלקחו חלק בשחרור הכותל במלחמת ששת הימים.

 

לאחרונה פנה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ליו"ר הסוכנות, נתן שרנסקי, בניסיון לגבש הסכם שיביא לקץ המחלוקת בנוגע לצביון הדתי של הכותל המערבי, מתוך שאיפה כי כל יהודי יוכל לבקר ולהתפלל בו על פי אמונתו.

 

בינואר הגישו התנועה הרפורמית, ארגוני נשים ותנועות פלורליסטיות שונות עתירה לבג"ץ, בדרישה לפירוק הקרן למורשת הכותל, והפקעת ניהול האתר מידיו של רב הכותל. הם טענו כי "דרישות ההפרדה והצניעות בכותל הפכו את הרחבה לאתר תפילה חרדי".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חברות הכנסת תמר זנדברג וסתיו שפיר ברחבת הכותל
צילום: קשת עורי
מומלצים