שתף קטע נבחר

הרב של צרפת הודה: חלקים בספרי - מועתקים

צרפת מסרבת להירגע לאחר שרבה הראשי הודה כי חלקים בספרו האחרון הועתקו. התקשורת הצרפתית חקרה וגילתה כי הרב ז'יל ברנהיים אף השתמש בתואר יוקרתי שמעולם לא קיבל, ומתעורר חשד לפלגיאט גם בספרים אחרים שכתב

הקהילה היהודית בצרפת סוערת בימים האחרונים, לאחר שרבה הראשי של צרפת עומד במרכזה של שערורייה ספרותית המכה גלים גם מחוץ לקהילה. הרב ז'יל ברנהיים (62), רבה הראשי של צרפת, נחשב עד היום לאחד מהמנהיגים היהודים המוערכים ביותר בקהילה היהודית בצרפת ובעולם כולו. אך בימים האחרונים התערער מעמדו, ויש אף מי שקורא לו להתפטר, לאחר שהואשם בפלגיאט - העתקה ללא ציטוט מקורות - בספרו האחרון.

 

<< הכל על העולם היהודי - גם בפייסבוק שלנו. כנסו  >>

 

 

בשבוע שעבר חשף השבועון הצרפתי L'Express את החשדות בנושא, ולאחר ניסיונות הכחשה - הודה הרב, בסופו של דבר, כי קטעים רבים בספרו "40 מחשבות יהודיות" - הועתקו מטקסטים של סופרים ידועים. הרב ברנהיים התנצל, ולהגנתו טען, כי ביקש "שלא כמנהגו" מאחד מתלמידיו לאסוף את המקורות לספרו, שראה אור בשנת 2011, וזה העתיק קטעים מתוך ספרים אחרים, מבלי לתת קרדיט.

 

נחשד בהעתקת קטעים ספרותיים שלמים בספרו. הרב הראשי של צרפת, ז'יל ברנהיים (צילום: MCT) (צילום: MCT)
נחשד בהעתקת קטעים ספרותיים שלמים בספרו. הרב הראשי של צרפת, ז'יל ברנהיים(צילום: MCT)

 

"זו הייתה שגיאה איומה", אמר בהודעה שהוציא. "הוטעיתי, אך אני נושא באחריות". הרב אף הודיע כי ביקש מהוצאת

הספרים שלו לאסוף את כל הספרים מהחנויות, אך בזה לא תמה הפרשה.

 

אמצעי תקשורת שהתעניינו בסיפור, ובדקו את הביוגרפיה הרשמית של הרב - גילו כי זה אף התהדר בתואר יוקרתי שלא קיבל מעולם: אגרז'ה בפילוסופיה – "מוסמך לפילוסופיה" מאוניברסיטת "סורבון" הידועה.

 

הרב השתמש בתואר הזה בביוגרפיות שפירסם ובהקדמות לספריו. מדובר בתואר יוקרתי הניתן למעט מאוד מלומדים בצרפת, לאחר לימודים ובחינה הדורשת ידע רב. אלא ששמו של הרב לא נמצא ברשימת מקבלי התארים של האוניברסיטה, או במדינה בכלל, על פי סוכנות AFP. ראשת העמותה האחראית לרשימות היוקרתיות, בלאנש לוכמן, אמרה לסוכנות הידיעות כי "קשה מאוד לדמות ציבורית לנסות לשטות בעניין הזה", והוסיפה כי "זה המקרה הראשון שהוא כל כך בוטה".

 

במקביל הודיע משרד החינוך הצרפתי לעיתונאים שהתעניינו בנושא, כי הרב איננו זכאי לתואר. ביום שישי הוסר התואר בחיפזון מהביוגרפיה שלו ב"ויקיפדיה".

 

חשד: לא המקרה היחיד

הרב ז'יל ברנהיים נבחר לרבה הראשי של צרפת בשנת 2008. הוא נחשב לליברלי יחסית, וידוע כאינטלקטואל וכסופר,

ומקורב למנהיגי דתות אחרות בצרפת, שאיתם ניהל דיאלוג בתחומים רבים.

 

לאחרונה היה שותף פעיל, לצידם של מנהגי דת נוצרים ומוסלמים, במלחמה על דעת הקהל בצרפת סביב חוק הנישואים החד-מיניים, שמקדמת הממשלה הסוציאליסטית. האפיפיור היוצא, בנדיקטוס ה-16, אף ציטט מדברים שכתב הרב בנושא.

 

הפרשייה מעוררת הדים רבים בצרפת, וחוקר ובלוגר העוסק בתחום הפלגיאטים, ג'אן מישל דארד, טוען כי הרב ברנהיים העתיק, לכאורה, מכתביהם של סופרים אחרים גם בספריו הקודמים.

 

דובר הרבנות בצרפת מסר כי הרב מזועזע מהמתקפה נגדו, וכי יענה להאשמות בימים הקרובים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזועזע מהמתקפה נגדו. הרב ז'יל ברנהיים
צילום: AFP
צילום: עטיפת הספר
עטיפת הספר שבעין הסערה
צילום: עטיפת הספר
מומלצים