שתף קטע נבחר

47% בצרפת: היהודים נאמנים יותר לישראל

כ-40% מהצרפתים סבורים כי ליהודים "כוח רב מדי בעולם העסקים", כמעט מחציתם ממפקפקים בנאמנותם של יהודי צרפת למדינתם - ולמעלה ממחציתם חושבי שגילויי האנטישמיות נובעים על רקע שנאת יהודים. מנהיגים יהודיים קוראים להתעורר

האם יהודי אירופה נאמנים יותר לישראל או לארצות מושבם? ומה חושבים עליהם אזרחי היבשת? מחקר שערכה ההסתדרות הציונית העולמית כדי לבחון את רמת האנטישמיות באירופה, חושף תמונה מדאיגה של יחס תושביה כלפי העם היהודי – כולל אמירות המזכירות את שנות ה-30 וה-40 של המאה הקודמת.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו  >>

 

 

מסקנת המחקר – על פי חברת Market Watch שערכה אותו – היא שקיימות עמדות אנטישמיות בצרפת, אך הן אינן באות לידי ביטוי בשאלות ישירות, אלא בעקיפין. הוא בוצע על גבי הפאנל האינטרנטי של חברת IPSOS בקרב 1,000 גברים ונשים, בגילאי 16 ומעלה - מדגם מייצג של תושבי צרפת (טעות הדגימה המרבית היא 3.3% ברמת ביטחון של 95%).

 

חלקו הראשון של הסקר נערך בצרפת, והוא מגלה כי 39% מסכימים או (די מסכימים) עם הטענה שליהודים "כוח רב מדי בעולם העסקים". עמדה זו בולטת במיוחד בקרב מבוגרים ובעלי השכלה תיכונית ומטה. 40% נוספים ניטרליים לגביה, ו-21% חולקים עליה.

 

"חייבים להיאבק בנגע האנטישמיות"

בפרק נוסף בסקר הסכימו (או די הסכימו) 47% עם הקביעה כי "יהודים נאמנים יותר לישראל מאשר לצרפת" – במיוחד גברים וחסרי השכלה גבוהה. 38% ניטרליים לגביה ו-15% אינם מסכימים (או לא כל כך מסכימים).

 

המרואיינים הצרפתים נשאלו מה לדעתם המקור לגילויי האלימות נגד יהודים, ו-54% מהם השיבו: "תחושות אנטי-יהודיות". לעומתם, 19% סבורים כי הסיבה להם היא "תחושות אנטי-ישראליות" ול-27% אין דעה בעניין. כשנשאלו מה עמדתם כלפי יהודי צרפת השיבו 43% כי הן חיוביות ("מאוד" או "די"), 53% - ניטרליות, ו-4% - שליליות. עמדות כלפי ישראל: 20% - חיוביות, 61% - ניטרליות, ו-19% - שליליות.

 

יעקב חגואל, ראש המחלקה לפעילות בישראל ולמאבק באנטישמיות בהסתדרות הציונית העולמית, אומר כי "לאחרונה הייתה עלייה חדה במספר גילויי האנטישמיות ובאירועים אנטישמיים בצרפת בשיעור של עשרות אחוזים. נתונים אלה חייבים לזעזע את העולם. על העולם כולו להתעורר ולהיאבק ביד קשה בגילויי השנאה והאנטישמיות שמביאים מאות-אלפי יהודים לחיות בפחד ובחשש רק בגלל היותם יהודים. אנו חייבים להיאבק בנגע האנטישמיות למען הדורות הבאים".

 

להביא את הסיפור האמיתי של ישראל

יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, הגיב לסקר ואמר כי "לצערי בשנת 2012 חלה עלייה בביטויי האנטישמיות, בגלל

התחזקותן של מפלגות אנטישמיות במדינות שונות, ובגלל התגברות מעשי האלימות על רקע אנטישמי, ששיאם ברצח הנוראי בטולוז ובבורגס. ויחד עם זאת, בשנה החולפת חלה ירידה במאבק נגד הלגיטימיות של מדינת ישראל".

 

שרנסקי הודה ליהדות העולם על תרומתה לבניית קו הגנה חזק ויעיל למען ישראל, וציין את המאמצים של ממשלת ישראל והסוכנות היהודית לחיזוק הקשר בין ישראל והקהילות היהודיות בעולם, ובפרט את פעילותם החשובה של עשרות שליחים של הסוכנות היהודית אשר משרתים בקמפוסים ברחבי העולם, ומביאים את הסיפור האמיתי של ישראל למאות-אלפי סטודנטים יהודים ולא יהודים.

 

לציון היום הבינלאומי למאבק באנטישמיות, תקיים המחלקה למאבק באנטישמיות של ההסתדרות הציונית העולמית, עצרת מרכזית גדולה בישראל (ב-27. בינואר, 19:00, בתיאטרון ,מדיטק" בחולון).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
על איזה רקע רוצחים יהודים בטולוז?
צילום: AFP
צילום: גיל יוחנן
נתן שרנסקי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים