שתף קטע נבחר

האדמו"ר מסאטמר: גזירת הגיוס חמורה מהשמדה

ערב יום השואה - האדמו"ר מסאטמר, החסידות הגדולה בעולם, יוצא בחריפות נגד "גזירת הגיוס", ואומר כי "‫זו גזירה נוראה יותר מהשמדת עם ישראל". את תומכי המהלך האשים: "הם גרועים יותר מאלו שרצחו אותנו"

ספק אם האדמו"ר מסאטמר , רבי אהרון טייטלבוים, יודע שמחר מצוין בישראל יום השואה , אבל עיתוי הדברים החריפים שהשמיע לחסידיו נגד גיוס תלמידי הישיבות, מעניק להם בכל מקרה משמעות מצמררת. "‫זו גזירה נוראה יותר מהשמדת עם ישראל", אמר המנהיג האנטי-ציוני על הכוונה לקדם את השוויון בנטל, והאשים את תומכי המהלך כי הם "גרועים יותר מאלו שרצחו אותנו‬".

 

<< הכל על העולם היהודי - גם בפייסבוק שלנו. כנסו  >>

 

 

האדמו"ר, אחד משני מנהיגי חסידות סאטמר, הגדולה בעולם, נאם באוזני אלפי באי בית המדרש ב"קריית יואל" בעיר מונרו שבניו-יורק, באירוע לציון יום השנה לפטירת אביו. "גדול המחטיאו יותר מן ההורגו", הסביר את חומרת הגיוס לצבא, וטען כי מי שפועל לכך מבקש למעשה "להעביר אותנו על הדת".

 

"יהודים כאן לא מבינים את גודל האסון והגזירה, שזה על כל יחיד ויחיד". חסידי סאטמר (צילום: יצחק ווייס) (צילום: יצחק ווייס)
"יהודים כאן לא מבינים את גודל האסון והגזירה, שזה על כל יחיד ויחיד". חסידי סאטמר(צילום: יצחק ווייס)

 

‫"עננה שחורה יורדת בימים אלו על אחינו בני ישראל יושבי ארץ הקודש‬", תיאר הרבי. "ממשלת זדון התכנסה בעצה של 'הבה נתחכמה לו פן ירבה' (ביטוי שהושאל מפסוק שנאמר על פרעה – ק.נ) ורוצים לעקור את התורה".

 

"‫יהודים כאן לא מבינים את גודל האסון והגזירה, שזה על כל יחיד ויחיד‬", אמר, והשווה זאת להשמדת העם היהודי. מסקנתו: "אנחנו כאן, יושבי הגולה, חייבים לעמוד מוכן ומזומן לרגע שבו נצטרך ‫לצאת בכל כוחנו נגד הגזירה הנוראה הזו שלא יצא חס ושלום לפועל‬".

 

"יהרג ואל יעבור"

נראה כי מנהיגים החרדים הקיצוניים מתחרים ביניהם מי יחריף יותר את ההתבטאויות נגד גיוס תלמידי הישיבות. האדמו"ר

הנוסף מסאטמר, רבי יקותיאל יהודה טייטלבוים, שביקר בישראל ערב הבחירות לכנסת, טען אז "להילחם בגזירת הגיוס בלי פשרות", וטען כי היא עלולה "להשכיח את כל הצרות האחרות שהציונות עשתה לנו".

 

את מדינת ישראל ותושביה הציונים הוא כינה "העמלק של הדור", והוסיף: "הציונים הם מזרע עמלק. מעולם לא הייתה כת כזו שעשתה כל כך הרבה נזק לעם היהודי".

 

לפני כעשרה חודשים נאם הרב שמואל אוירבך באופן חריג בהפגנה שקיימה "העדה החרדית", אף שהוא אינו נמנה עם אנשיה, וטען כי יש להתנגד לגיוס תלמידי הישיבות כאילו מדובר באחת משלושת המצוות החשובות בתורה שעליהן נאמר "יהרג ואל יעבור". בהחלטות אותה עצרת נכתב כי על כל אדם מוטלת החובה להתנגד לגיוס בנפשו ובגופו - "עד כדי מסירת נפש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החרפת ההתבטאויות נגד הגיוס
צילום: גיל יוחנן
צילום: יצחק ווייס
החסידות הגדולה בעולם
צילום: יצחק ווייס
מומלצים