שתף קטע נבחר

בעיצומה של השואה: הרב שהכה על חטא

עם פרוץ השואה קרה משהו לרב יששכר שלמה טייכטל החרדי: תפיסת עולמו האנטי-ציונית התרסקה אל קרקע המציאות, והוא לא היסס להודות כי טעה. את משנתו החדשה קיבץ לספר שכתב בדירת מסתור, והפך לסלע מחלוקת בין הדתיים לחרדים

בשנת 1944, כשהוא מתחבא בעליית גג צפופה בעיר בודפשט, חיבר הרב יששכר שלמה טייכטל את חיבורו המונומנטלי "אם הבנים שמחה", תוך שהוא דולה מזיכרונו בלבד יותר מאלפיים מקורות שונים מהתנ"ך, התלמוד וגדולי ישראל לדורותיהם. החיבור הפך ברבות הימים למסמך מכונן ולאבן מחלוקת אידיאולוגית בין החרדים - לציונות הדתית.

 

 

 << הכל על העולם היהודי - גם בפייסבוק שלנו. כנסו  >>

 

 • אחרי יומנה של אנה: מי מכיר את רבקה ליפשיץ?

   

  הרב טייכטל שהיה תלמיד חכם עצום, והתכתב עם שועי עולם - נחשב לרב חרדי מן האסכולה הישנה, ששללה את הקשר עם הציונות והציונים. אלא שעם פרוץ השואה קרה משהו לרב השמרן: תפיסת עולמו האנטי-ציונית התרסקה אל מול המציאות, והוא לא היסס להודות כי טעה.

   

  "אם הבנים שמחה" שנכתב בעיצומה של השואה, עוסק בגאולת העם והארץ ומחזק את התפיסה הגאולית, כתפיסת נגד תורנית ל"ויואל משה", ספרו של האדמו"ר מסאטמר.

   

  "כשהוא מגיע להונגריה כפליט, הוא כבר מבין שכל מה שהאמין בו עד אז, לא מחזיק מים", אומר הרב ד"ר צחי הרשקוביץ, מי שחקר את דמותו של הרב וחיבורו במשך שנים. "הוא מעולם לא ערער את אמונתו, אך הבין שהדרך שהחזיק בה עד אז, לא מספיק חזקה".

   

  "הוא אמר ששגיאה גדולה עשינו, וצריכים להודות בזה שעשינו שגיאה", מוסיפה בתו. ו"אורות - טלוויזיה יהודית" מזמינים אתכם להצטרף למסע בעקבות הציונות, האמונה ומה שביניהם.


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים