שתף קטע נבחר

"בנייה תוך שנה וחצי": תוכנית לבינוי-פינוי ביהוד

העיכוב ביישום כמה תוכניות "פינוי בינוי" ביהוד מונוסון הביא את העירייה לגבש תוכנית אב ל"בינוי-פינוי", במסגרתה יוקמו קודם המבנים החדשים על קרקע ציבורית, ולאחר שהדיירים יעברו אליהם ייהרסו הבתים הישנים. הוועדה המחוזית תאשר בניית 3,700 יחידות, ויזמים יוציאו היתרים מהירים בוועדה המקומית

בימים אלו שוקדת הוועדה המקומית יהוד מונוסון על תוכנית אב כוללת, שלמעשה הופכת את העיר הוותיקה כולה למתחם פינוי-בינוי אחד גדול. תוכנית זאת מאגדת מספר תוכניות קטנות, לאחר שתכנונם של אלו התעכב. בנוסף, מוסיפה התוכנית עוד מתחמי חידוש עירוני. לאחר אישור מהיר יחסית של התוכנית הכוללת בוועדה המחוזית, הוועדה המקומית תוציא היתרי בנייה מהירים.

 

עוד על "פינוי-בינוי " בערוץ הנדל"ן:

 

למעשה, המונח המתאים לתוכנית האב אינו "פינוי-בינוי", אלא "בינוי-פינוי". כלומר, שיטת העבודה לחידוש המתחמים תכלול בנוסף לשטח הבניינים הישנים, גם קרקע ציבורית, כדוגמת גינת שעשועים. על הקרקע הציבורית יבנה בניין מגורים. עם סיום בנייתו, יעתיקו הדיירים בבניינים הישנים את דירתם, ויפנו את הבניינים. השלב הבא יכלול את הריסת הבניינים הוותיקים והמשך בניית בניינים מודרנים. השלב האחרון יהיה החזרת חלקת קרקע ציבורית בקצה המתחם בדומה לזאת שעליה נבנה הבניין הראשון.

 

התוכנית המתארית הוצגה למתכננת המחוז, דניאלה פוסק, על ידי ראש העיר, יוסי בן דוד. בימים הקרובים צפויה העירייה להגיש את תוכנית האב להתחדשות עירונית. לאחר מכן, כאמור, כל תוכניות הבנייה שיבוצעו בשיטת "בינוי פינוי", יאושרו כבר בוועדה מקומית.

 

בימים אלה משלימה העירייה את תכנית האב, לפני הגשה לוועדה המחוזית בתיאום ושיתוף עם משרד השיכון ויו״ר הוועדה הבין משרדית להתחדשות עירונית. מהלך זה צפוי לקצר את ההליכים לאישורי תוכניות להתחדשות עירונית בכארבע שנים.

 

תוכנית האב תקבע את מגבלות הגובה וקווי הבניין בכל מתחם, וכן את הקרקע הציבורית אליה ינדדו הדיירים. שלב הוצאת ההיתר יכלול למעשה תוכנית מפורטת למתחם, וזאת תאושר, תוך מספר חודשים, במשרדי הוועדה המקומית של העירייה.

 

הערכה: מספר הדירות בעיר יגדל ב-50%

"אצלנו לא מפנים את האנשים מהבית ולאחר מכן מחפשים להם פתרון מגורים", אמר ל-ynet ראש העיריה, בן דוד. לדבריו, "על פי תכנית בינוי פינוי שאנו מבצעים בעיר, תחילה נבנים מבני המגורים החדשים על שטחים ציבוריים ובתום הבנייה שטחי הבנייה הישנים, עליהם עמדו המבנים המיועדים להריסה, הופכים להיות שטחי ציבור. יש לכך כמה יתרונות - הדיירים לא נאלצים למצוא מקום מגורים חלופי עד למעבר לדירה החדשה, והרשות מקבלת שטחי ציבור חדשים לחלוטין, המפותחים בסטנדרטים מהגבוהים ביותר".

 

בן דוד העריך כי בתוך מספר חודשים תושלם תכנית האב ובתוך שנה מאישור התוכנית בוועדה המחוזית, תושבי יהוד-מונוסון יוכלו לראות את ההתחדשות העירונית במו עיניהם. "במקום 6 שנים בממוצע שתוכניות נתקעות בוועדה המחוזית, תוך שנה וחצי אפשר יהיה לצאת לבנייה", אמר בן דוד.

 

יגאל ינאי, מנכ"ל החברה הכלכלית לפיתוח יהוד מונוסון, הוסיף כי "מדובר בתפיסה חדשנית לקידום תוכניות בנייה, אותה הוביל ראש העירייה, ועכשיו היא נושאת פרי".

 

סך כל היחידות החדשות בתוכנית האב עומד על כ-3,700 יחידות דיור, שיבואו במקום כ-800 יחידות ישנות. בעיריה מספרים, כי חלק מהמתחמים כבר נמצאים בשלבים מתקדמים של התקשרות עם יזמים והסכמה של דיירים.

 

ביהוד מעריכים, כי העיר שכוללת כיום כ-10,000 בתי אב צפויה להגדיל את מצבת הדירות בה בכ-50% בתוך מספר שנים לא רב. מטרת התוכנית היא לאפשר למשפרי דיור לרכוש נכסים בתוך גוש דן, במרחק קרוב לתל אביב במחיר נמוך בעשרות אחוזים ממחיר דירה בעיר הגדולה.

 

כיום יש ביהוד-מונוסון מעל 2,000 יחידות דיור בבנייה (כולל פרויקטים שחלקם אוכלסו), או לקראת בניה לאחר הוצאת היתרים. בין היזמים הבונים נמצאים: אאורה - 258 יחידות, ים סוף - 500 יחידות, אשדר - 620 יחידות, אזורים - 162 יחידות, מצלאווי - 162 יחידות, דורי - 214 יחידות, ועוד 380 יחידות שחברת האחים עזרא צפויה לבנות.

 

2 פרויקטים נוספים ברמת גן ובקרית אונו 

בתוך כך, הודיעה חברת אאורה ישראל על יציאה לדרך של 2 פרויקטים של פינוי בינוי. ברמת גן תקים החברה מגדל בן 45 קומות בפינת הרחובות שדרות התמרים ובן גוריון. הבניין ייבנה במקום 6 בניינים ישנים הכוללים כעת 63 יחידות דיור. אאורה ישראל זכתה בפרויקט לאחר הליך התמחרות אותו ערך עו"ד אילן שרקון, אחרי אישור התוכנית על ידי הוועדה המקומית. כעת התוכנית תופקד בוועדה המחוזית.

 

מפת פרויקט הפינוי בינוי ברמת גן ()
מפת פרויקט הפינוי בינוי ברמת גן

 

בקרית אונו, אאורה ישראל הודיעה כי הוועדה המקומית אישרה פינו בינוי שבסופו יוקמו 8 בניינים הכוללים 617 יחידות דיור. המבנים יוקמו במקום 216 דירות ישנות בבנייני רכבת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יהוד
ראש עיריית יהוד, יוסי בן דוד
צילום: צביקה טישלר
מומלצים