שתף קטע נבחר

ארה"ב צדקה: מורדים סורים הודו שהם אל-קאעידה

האופוזיציה הסורית כעסה כשוושינגטון הכניסה את "ג'בהת א-נוסרה" לרשימת הטרור כדי להקשות על פעילות הארגון, הלוחם נגד אסד. כעת נחשפת האמת: ראשיו פרסמו הודעה שבה הצהירו סוף סוף רשמית - "אנחנו נאמנים לאל-קאעידה וא-זווהירי"

ארצות הברית חשדה, נזהרה, נמנעה מלממן - וכעת מתברר שצדקה: ארגון המורדים הסורי "ג'בהת א-נוסרה" ("חזית ההצלה"), מהארגונים המשמעותיים ביותר הנלחמים נגד צבאו של נשיא סוריה, בשאר אסד, הודה בצהריים (יום ד') כי יש לו ברית עם אל-קאעידה וכי הוא נאמן למנהיגו של ארגון הג'יהאד העולמי, איימן א-זווהירי, שהחליף לפני כשנתיים את אוסמה בן-לאדן שחוסל.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

בדצמבר האחרון החליטה ארה"ב להכניס את "ג'בהת א-נוסרה" לרשימת ארגוני הטרור. הדבר עורר את כעסם ואכזבתם של רבים ממנהיגי האופוזיציה הסורית, כיוון שהעמדות לגבי אופיו של הארגון היו חלוקות. אל מול אלה שטענו כי הארגון הוא זרוע של אל-קאעידה ומהווה סכנה של ממש לאינטרסים מערביים, היו שטענו כי זהו ארגון מורדים "תמים", וכי משטר אסד "מנפח" את ממדי הארגון ומציג אותו כתופעה נרחבת בהרבה מכפי שהוא מהווה באמת, כדי להציג לעולם מצג שווא שלפיו הוא נלחם בארגון טרור הקשור לאל-קאעידה.

 

ג'בהת א-נוסרה משתתפת בהשתלטות על בסיס 111 אשתקד ליד חלב:

 

ארגון "ג'בהת א-נוסרה" (בערבית "חזית ההצלה") הוקם בשלהי שנת 2011 והצטרף ללחימה המזוינת נגד אנשי אסד בערך כתשעה חודשים

לאחר תחילת המהפכה בסוריה. יש לו צביון סוני מובהק, כמו לרוב המורדים נגד אסד, אולם בניגוד להם - הוא אינו נתפס בעין יפה בקהילה הבינלאומית בכלל ובארה"ב בפרט, בשל אופיו הג'יהאדיסטי והעובדה שרבים מאנשיו משתייכים לזרם האיסלאמי הסלפי הקיצוני. הארגון פועל בעיקר בחלב ובדמשק, ובמערב חששו שהוא מכשיר את הקרקע עבור אל-קאעידה, המעוניין להפוך את סוריה לבסיס אם שלו כפי שעשה בעבר באפגניסטן ובסומליה.

 

רק בסוף השנה שעברה, למשל, מחו גורמים בארגון המורדים המרכזי של סוריה - "צבא סוריה החופשי" - על הכנסת "ג'בהת א-נוסרה" לרשימת ארגוני הטרור בארה"ב. ראש המטה הכללי של הארגון, סלים אידריס, אמר כי ארגון "ג'בהת א-נוסרה" מסתמך על צעירים סורים משכילים שאינם קיצונים וששוקדים על הגנת המולדת מפני "כנופיותיו של אסד". הוא הוסיף גם כי "אם המערב היה מנהל דיאלוג עם צעירי הארגון, הוא היה מוצא את ההפך ממה שהוא חושב". הוא הדגיש: "לא כל מי שמגדל זקן הוא טרוריסט".

 

מפגנים במחוז אידליב צועקים: "ג'בהת א-נוסרה, אללה יגן עליכם":

 

היום, חודשים אחרי, ניסה אותו אידריס להתנער מ"ג'בהת א-נוסרה" על רקע ההודעה על הברית בינו לבין אל-קאעידה. בראיון לרשת "סקיי" בשפה הערבית הדגיש אידריס כי "צבא סוריה החופשי" אינו משתף פעולה עם "ג'בהת א-נוסרה" וכי הארגון עצמו מסרב לשתף פעולה עם "צבא סוריה החופשי". לדבריו, "תרחיש עיראק לא יחזור בסוריה. הלוחמים בשטח הם סורים ברובם, ושמים את האינטרס של ארצם לפני כל דבר אחר. אין להם אג'נדות פרטיות".

 

גם ברחוב הסורי המורד היו שגינו את הצעד האמריקני. עשרות ארגונים מהפכניים פרסמו הודעות שבהן הביעו תמיכה בארגון "ג'בהת א-

נוסרה". הם הגדירו את הארגון "חזית לוחמת קודש", וקראו לסורים להפגין ולהניף דגלים שחורים המסמלים את הארגון ואת האיסלאם. הם קראו גם להניף שלטי הודיה ל"ג'בהת א-נוסרה" ולהפציר בארה"ב לא להתערב. אלא שעם הזמן הופיעו עוד ועוד נסדקים בגירסה הזו.

 

הודעת "ג'בהת א-נוסרה" היום באה אחרי שאתמול הודיעה הזרוע העיראקית של ארגון אל-קאעידה כי היא מתמזגת עם הארגון הסורי, וכי הן יפעלו תחת השם המשותף "המדינה האיסלאמית של עיראק והלבנט". בשנה האחרונה העריכו מומחים שוב ושוב כי זרם של לוחמי אל-קאעידה עושה מאז תחילת המהפכה את דרכו מעיראק לסוריה, וכי אלה אחראים לרבים מהפיגועים ברחבי המדינה. הודעת "ג'בהת א-נוסרה" כעת מוכיחה שוב שבמלחמת האזרחים האכזרית של סוריה אין הבדל ברור בין שחור ללבן, וגם המורדים המבקשים להפיל את אסד אינם עשויים מקשה אחת.

 

יותר מ-70 אלף בני אדם נהרגו או נרצחו במלחמת האזרחים של סוריה מאז שהחלה לפני כשנתיים. מיליוני בני אדם הפכו לפליטים - בארצם או במדינות השכנות, בעיקר בטורקיה ובירדן. רק השבוע קרע א-זווהירי בקלטת שפרסם לסורים הנלחמים באסד להקים מדינה איסלאמית בסוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הריסות בדיר א-זור. אל-קאעידה מתבסס בסוריה
צילום: רויטרס
מומלצים