שתף קטע נבחר

הפרקליטות: לא ניתן ליישם דיור בר-השגה

בתשובה שהגישה פרקליטות המדינה לעתירה, הטוענת כי הסעיף לדיור בר-השגה בחוק הוד"לים לא יושם בשנתיים האחרונות, השיבה הפרקליטות כי ועדות הדיור הלאומיות כלל אינן מוסמכות להוציא לפועל את סעיפי חוק הוד"לים, בראשם הסעיף לדיור בר-השגה - וכי יש צורך בחקיקה נוספת

שנתיים אחרי המחאה החברתית  - חוק הוד"לים אינו עובד? ועדות הדיור הלאומיות (וד"לים) אינן מוסמכות להוציא לפועל את סעיפי חוק הוד"לים, בראשם הסעיף לדיור בר-השגה. כך קבעה פרקליטות המדינה בתשובה שהגישה לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים.

 

 

זאת בהמשך לעתירה שהוגשה לבית המשפט, שבה נטען כי הסעיף לדיור בר-השגה בחוק הוד"לים, שחוקק לפני כשנתיים בעקבות המחאה החברתית, לא יושם כלל עד כה. בפרקליטות נטען כי ישנו צורך בהסדר חקיקתי נוסף על מנת ליישם את סעיפי החוק בפועל.

 

חוק הוד"לים נועד לזרז את הליכי הבנייה והבירוקרטיה, במטרה להקל על מצוקת הדיור. מטרת הסעיף הנוגע לדיור בר-השגה שהוכנס לחוק הייתה לאפשר לוועדות הדיור הלאומיות להקצות דירות להשכרה במחירים מוזלים.

 

ואולם, בעתירות שהוגשו לבית המשפט על ידי מספר גופים, ובהם הקואליציה לדיור בר-השגה, הוצג מצב עגום לפיו הסעיף הנוגע לדיור בר-השגה לא יושם כלל. נטען כי דירות להשכרה במחירים מוזלים לא הוקצו במסגרת מיזמים שונים שכללו הקמת מאות דירות מאז החקיקה.

 

"המדינה צריכה לבדוק דרכים נוספות"

בתשובת המדינה, במסגרתה היא מבקשת דחייה של 60 יום למתן מענה לסוגייה, טענה פרקליטות המדינה כי לאחר התייעצות עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עולה כי הוועדות הלאומיות כלל אינן מוסמכות להוציא לפועל את סעיפי החוק, וכי ישנו צורך בהסדר חקיקתי נוסף על מנת ליישם את סעיפי החוק הרלוונטים בפועל.

 

"המדינה סבורה כי בהיעדר חקיקה, ועדה לדיור לאומי במחוז מסוים אינה מוסמכת לקבוע הוראות סטטוטוריות מחייבות בנושאים דלעיל...". כלומר, בפועל לא ניתן ליישם את תיקוני החוק שהוכנסו נוכח המחאה החברתית.

 

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "בהתייחסו לדיור בהישג יד להשכרה, התכוון החוק הראשי כי ההסדרים בעניין זה יושלמו בדרך של תקנות. התקנות בעניין זה טרם עודכנו, בין היתר נוכח כוונת הממשלה לייצר הסדרה כוללת בתחום. למרבה הצער, העותרים אינם מוכנים לאפשר למדינה לבחון דרך נוספת של ייחוד דירות להשכרה בשלב השיווק, ומתעקשים על כך שבית המשפט יבחן באופן דווקני את הוַראות החוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת מחאת הדיור לפני כשנתיים. בינתיים לא יושם החוק?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים