שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן

האור שכבה: ז'אן טלסניקוב מספר על האח ששכל

עוזר מאמן בית"ר ירושלים נזכר ביום בו קיבל את הבשורה כי אחיו, סמ"ר דן טלסניקוב ז"ל, נהרג בקרב בטול כרם: "הייתי חייב להיות חזק כדי להמשיך הלאה". על השינוי שעבר: "זה לקח אותי למקום חיובי, הבנתי שעליי לחיות את החיים"

לפני שמונה שנים, ב-2.5.2005, איבד עוזר מאמן בית"ר ירושלים, ז'אן טלסניקוב, את אחיו היחיד סמ"ר דן ז"ל. חייל מצטיין בסיירת צנחנים שנפל בעת שירותו הצבאי. 8 שנים חלפו, אבל עבור ז'אן הכאב עודנו טרי והחור בלב לא נעלם.

 

"אני ואחי דן טלסניקוב היינו מאוד קרובים", סיפר ז'אן בראיון ל-ynet ספורט. "הוא חסר לי מאוד. יש לי חור בלב מאז שהוא נפל, הכאב לא נגמר וזה כאילו היה עכשיו".

 

ז'אן (משמאל), האמא לודמילה ודן ז"ל (האלבום המשפחתי) (האלבום המשפחתי)
ז'אן (משמאל), האמא לודמילה ודן ז"ל(האלבום המשפחתי)

 

"הוא נשאר בן 21"

סמ"ר דן טלסניקוב מסיירת צנחים נפל בקרב סמוך לטול כרם, בזמן שהכוח אותו הוביל נתקל במחבלים אשר תכננו לבצע פיגוע. דן ספג כדור בראשו שחדר דרך הקסדה וגרם למותו. הוא פונה במסוק לבית החולים תל השומר ונפטר בדרך. ערב קודם לכן, ליווה ז'אן את אחיו לתחנת הרכבת והיה האחרון מבני משפחתו שנפרד ממנו לשלום.

 

"הוא היה בחור מיוחד", נזכר עוזר מאמן בית"ר, "הוא כל כך אהב מוסיקה וספורט והיה אוהד של בית"ר ירושלים. בבסיס שלו דאגו להרים חדר כושר לזכרו באמצעות תורם מארה"ב. הוא היה בחור מדהים. הוא היה ברגילה והתנדב לחזור לפעילות המבצעית, הוא הוביל כח ונפל למען הגנת המדינה ובמותו ציווה לנו את החיים.

 

הרבה דם נשפך במדינה כדי שנחיה ונשרוד בה. יש לנו בחורים נפלאים כאן שנותנים א חייהם למען המולדת. אין את זה במקומות אחרים. כשזה קרה הייתי בן 32, הוא היה כמעט בן 21. והוא נשאר בן 21". 

 

היה אוהד שרוף של בית"ר ירושלים (האלבום המשפחתי) (האלבום המשפחתי)
היה אוהד שרוף של בית"ר ירושלים(האלבום המשפחתי)

 

"מותו שינה לי את התפיסה בחיים"

דן ז"ל הוא אחיו היחיד מאמו לאה (לודמילה) בת 62. משפחת טלסניקב איבדה את האב, מאמן הכדורגל של אשדוד סאשה (אלכסנדר) טלסניקוב ז"ל בנסיבות טרגיות, כשז'אן היה בן 16 ודן בן 4. האם נישאה אחרי כמה שנים למקסים אמזלג, לו יש 3 ילדים ומאז הם מתגוררים בניר גלים. בעקבות המקרה ז'אן הפך לדמות האבהית בבית וליווה את אחיו הצעיר בכל צעד.

 

ז'אן: "כשאבא נפטר לא הייתה ברירה אלא לקחת מנהיגות ואחריות. אמי, אחי ואני היינו לבד. עלינו ב-79 .כולם נשארו ברוסיה ובאו רק ב 91 אחרי המקרה עם אבא ז"ל. אני גידלתי את דן, תיפקדתי כמו אבא שלו, גם אחרי שהתחתנתי והבאנו שני ילדים. אני זוכר שבעונת האליפות עם אלי כהן ב96/7, הבאתי אותו לבית וגן והוא היה מאוד שמח דיבר והצטלם עם השחקנים".

  

השתנית אחרי המקרה הקשה?

"זה משנה אותך. זה נתן לי כיוון. זה לקח אותי למקום חיובי שעליי לחיות את החיים במלואם ולא לבזבז אותם או להתלונן. לא צריך להיות אומלל ולהציג עצמך ככזה. צריך להגיד תודה לבורא עולם על הכל. זה שינה לי את התפיסה לחיובית בכל דבר. אחי דן ז"ל במותו קידש חיים".

 

"הוא היה מחובר לדת ולערכים". ז'אן ואחיו דן ז"ל (האלבום המשפחתי) (האלבום המשפחתי)
"הוא היה מחובר לדת ולערכים". ז'אן ואחיו דן ז"ל(האלבום המשפחתי)

 

ז'אן מוסיף :"הוא היה ספורטאי מאוד מוכשר. מכיוון שאמי נישאה בשנית לאיש מסורתי, התקרבנו לדת ועברנו תהליך. דן למד בקבוצת יבנה עם חבר'ה נהדרים עם כיפות סרוגות, הוא חונך על ערכים של אהבת המולדת ואהבת התורה. הוא גדל על ערכים חבל על הזמן. הוא רצה להגיע לצנחנים לפלס"ר ועשה עוד שנה בלוחמה בטרור והיה אחראי על קרב מגע".

 

מתי קיבלת את ההודעה?

"הייתי בדרך מירושלים לאשדוד יחד עם סלמן עמר ובדרך התחילו טלפונים מוזרים. זה היה בום גדול בשבילי. הכאב היה חד מאוד ולקחתי את זה קשה מאוד אבל הייתי חייב להיות חזק כדי להמשיך הלאה".

 

ז'אן מציין: "המסר שלי הוא שהחיילים שלנו נמצאים במדינה מוקפת אויבים, אבל יש לנו בנים נפלאים ששומרים על המדינה. כוחנו באחדותנו. חיילינו נלחמים ומקריבים את עצמם ועלינו לקדש כל רגע ולחיות במדינה עם ערכים ולא לשכוח לעולם את הנופלים".

 

ז'אן נישא חודש וחצי אחרי שאחיו נפל. ז'אן: "הרבנים אמרו לא לדחות, לקיים את החתונה. נישאתי לסוניה והבאנו שני ילדים מיכאל (לוקה) בן ה-3 ולטיסיה בת שנה וחודשיים. כולם שואלים למה לא קראתי לבן שלי דן, כי כל נשמה באה עם יעודה. אני לא מאמין בהעברת שמות. כשאמי ילדה את דן והייתי בן 12 אמרתי לה שאני רוצה שם ישראלי ואת דן אהבתי מ-12 השבטים שהיו לוחמים אז הורי זרמו עם זה".

  

סמ"ר דן טלסניקוב יהי זכרו ברוך

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האלבום המשפחתי
דן טלסניקוב ז"ל
האלבום המשפחתי
מומלצים