שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לראשונה בעולם: בת 22 בהריון לאחר השתלת רחם

  דריה סרט נולדה ללא רחם ולפני כשנה עברה השתלה מתורמת שמתה. כעת התבשרה כי בבטנה גדל עובר בן שבועיים. אבל הרופאים הזהירו: עדיין צפויות סכנות רבות להריון ולעובר עקב המצב החיסוני הירוד של האם

  לפני ימים אחדים התבשרה צעירה טורקיה, כי בבטנה גדל עובר בן שבועיים ימים. אבל זהו אינו הריון רגיל, משום שהיא נולדה ללא רחם. לפני שנה עברה סרט השתלת רחם מתורמת מתה, וכעת התבשרה כי האיבר שנתרם הצליח לקלוט את העובר.

   

  עוד כתבות על הריון :

   

  דריה סרט נולדה כשהיא לוקה בתסמונת נדירה יחסית, כשגופה ללא רחם, אותו איבר האחראי לקלוט את העובר, לגדלו ולהזין אותו במשך חודשי ההריון. בחודש אוגוסט 2011 עברה השתלת רחם מתורמת מתה, שכונתה אז "נס רפואי".

   

   

  דריה סרט, מושתלת הרחם הראשונה שנכנסה להריון ()
  דריה סרט, מושתלת הרחם הראשונה שנכנסה להריון

    

  הרופאים היו סקפטיים, אבל לפני שבועיים הצליחה להרות בטיפולי הפריה חוץ גופית, והרופאים בישרו לה כי היא נמצאת כעת בשלבים הראשונים של הריונה.

   

  הרופאים המתינו כ-18 חודשים לפני השתלת העובר ברחם, כדי לוודא כי הרחם אכן מתפקד באופן תקין. הרופאים מבית החולים האוניברסיטאי אקדניז באנטליה, מסרו כי היא במצב בריאותי תקין.

   

  אבל לסרט מצפה עוד דרך ארוכה בשלבי ההריון. היא תיאלץ להמשיך ולקבל תרופות נוגדות דחיית השתל, שעלולות לסכן גם את העובר ברחמה. הרופאים הזהירו כי מצבה החיסוני הירוד, עלול לגרום למומים מולדים מרובים לעובר.

   

  סרט היא האישה השניה בעולם שעברה השתלת רחם. הראשונה היתה בשנת 2000 בערב הסעודית, אבל הרחם הושתל מתורמת חיה. הרופאים אז, נאלצו להסיר את הרחם, שסבל מהפרעות קרישה קשות.

   

  אם יצליח ההריון, תבוצע הלידה בניתוח קיסרי ואז תחולל ההשתלה מהפיכה של ממש ובשורה לאלפי נשים ברחבי העולם.

    

  על פי ההערכות, אחת מכל 5,000 נשים ברחבי העולם נולדת ללא רחם, בעוד שאלפים נוספות נאלצות לעבור כריתה שלו, עקב גידולים או מחלות, וכך אינן יכולות להרות.

   

  האם צפויה השתלת רחם גם אצלנו? דבורה שרר, דוברת המרכז הלאומי להשתלות, בתגובה: "עד כה טרם התקבלה במרכז הלאומי להשתלת איברים פנייה מרופאי נשים ומילדות (גינקולוגים) ולכשתתקבל יועלה הנושא ויבחן במסגרת וועדת ההיגוי של המרכז הלאומי להשתלות. אנו מאחלים לאישה הריון מלא ולידה מוצלחת".

      

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אם יצליח ההריון, מדובר בתחילתה של מהפכה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים