שתף קטע נבחר

חלום על ארץ האיסלאם. מולדת המחבלים מבוסטון

האחים דז'וחר וטמרלן צרנייב שביצעו את מתקפת הטרור בבוסטון עברו לארה"ב לפני עשור מדגסטן, חבל מוסלמי בעיקרו ברוסיה, שאליו התפשטו המרידה בצ'צ'ניה והמאבק על מדינה איסלאמית בקווקז. המחבל הנמלט פרסם ברשת קישורים לאתרי איסלאם

חמושים מצ'צ'ניה וחבלים נידחים אחרים באזור הלא-יציב של צפון הקווקז ברוסיה כבר תקפו בעבר במוסקבה ובמקומות אחרים בעזרת פיגועי תופת וחטיפת אזרחים, אבל אם יתברר שהחשודים במתקפת הטרור בבוסטון קשורים למורדים בקווקז, תהיה זו הפעם הראשונה שבה הסכסוך ברוסיה מוליד מתקפת טרור גדולה גם בארה"ב.

 

הפיגוע בבוסטון - דיווחים אחרונים ב-ynet:

חשוד בפיגוע בבוסטון נהרג, מצוד אחר חברו

אחרי הפיגוע: המוסלמים בארה"ב שוב בחרדה

ה-FBI הציג: אלו החשודים בפיגוע בבוסטון

ברק אובמה בטקס בבוסטון: "נמשיך במירוץ"

בוסטון: זוהתה ההרוגה, "הגיבורים" מתגלים

 

שני החשודים במתקפת הטרור בבוסטון זוהו על-ידי כוחות הביטחון בארה"ב כדז'וחר וטמרלן צרנייב, בני 19 ו-26 בהתאמה, שגדלו בצ'צ'ניה ויש להם קשרים לאזור. לפי שעה לא ידוע אם היה להם קשר עם ארגוני המורדים בצ'צ'ניה, שבשנים עברו הוציאו מבין ידיהם שורה של מתקפות טרור ברוסיה. האח הגדול טמרלן נהרג בקרב יריות עם שוטרים במסצ'וסטס הלילה, בעוד האח הקטן נמלט וכוחות הביטחון מנהלים מצוד אחריו.

 

פיגוע בקיזליאר שבדגסטן, ארכיון. השפעה מהמרידה הצ'צ'נית (צילום: AP) (צילום: AP)
פיגוע בקיזליאר שבדגסטן, ארכיון. השפעה מהמרידה הצ'צ'נית(צילום: AP)
 

לפני שעבר לארה"ב, דז'וחר צרנייב התגורר זמן קצר במחצ'קלה, בירת חבל דגסטן, רפובליקה מוסלמית בעיקרה שהפכה למוקד של מרידה

איסלאמיסטית שהתפשטה אליה מצ'צ'ניה הסמוכה. בעמוד האישי שלו ברשת החברתית ברוסית VKontakte, כתב צרנייב כי למד בבית ספר במחצ'קלה בשנים 1999-2001. בביה"ס אמרו כי הוא עזב לארה"ב במרס 2002. אביהם של שני המחבלים אמר היום לסוכנות הידיעות AP כי בנו החשוד הנמלט הוא "מלאך אמיתי" וכי הוא סטודנט לרפואה שנה שנייה. המחבל הנמלט כתב עוד בעמוד שלו ברשת החברתית דברי תמיכה במתן עצמאות לצ'צ'ניה, ופרסם קישורים לאתרים איסלאמיסטיים.

 

הסכסוך בצ'צ'ניה החל בשנת 1994 במלחמה שבה ביקשו מורדים להשיג עצמאות לחבל, אולם עד מהרה הפכה הלחימה למרידה איסלאמיסטית שמטרתה להקים מדנית איסלאמית בקווקז. כוחות רוסיים נסוגו מצ'צ'ניה בשנת 1996 אחרי מלחמת צ'צ'ניה הראשונה, והותירו אחריהם את החבל עצמאי-למעשה וללא שלטון חוק ממשי. אלא ששלוש שנים אחר כך שבו לשם הכוחות הרוסיים בעקבות פיצוצי בניינים במוסקבה ובערים נוספות, שהאחריות להם הוטלה על המורדים הצ'צ'נים.

 

פיגוע בדגסטן, ארכיון. מתקפות טרור מדי יום (צילום: AP) (צילום: AP)
פיגוע בדגסטן, ארכיון. מתקפות טרור מדי יום(צילום: AP)

 

היציבות הושבה לצ'צ'ניה תחת שלטון הברזל של רמזן קדירוב, מורד לשעבר הזוכה לתמיכת ממשלת רוסיה בקרמלין. כוחותיו מואשמים בפגיעה בזכויות אדם. אלא שגם אחרי ייצוב צ'צ'ניה, המרידה האיסלאמיסטית התפשטה למחוזות הסמוכים, ומחוז דגסטן, השוכן בין צ'צ'ניה לים הכספי, הפך למוקד של אלימות שבו חמושים מבצעים פיגועים יומיומיים נגד המשטרה ורשויות אכיפת החוק האחרות.

 

לוחמים מצ'צ'ניה וממחוזות סמוכים ביצעו שורה ארוכה של פיגועי טרור ברוסיה, כולל משבר בני הערובה בתיאטרון במוסקבה בשנת 2002 שבו נהרגו 129 בני אדם, משבר החטופים בבית הספר בעיר בסלן שבדרום רוסיה שבו נהרגו 330 איש, ואין ספור פיגועי תופת במוסקבה ובערים נוספות.


 (צילום: רויטרס, AP) (צילום: רויטרס, AP)
(צילום: רויטרס, AP)
 

ממשל אובמה הציב את מנהיג החמושים הצ'צ'נים דוקו אומרוב ברשימת מנהיגי הטרור אחרי שנטל אחריות לפיגוע כפול ברכבת התחתית של מוסקבה במרס 2010, שבו נהרגו 40 בני אדם, ולפיגוע ברכבת בנובמבר 2009 שבו נהרגו 26 איש. בשנים האחרונות, עם זאת, חמושים בצ'צ'ניה, דגסטן ומחוזות סמוכים אחרים מיעטו באופן כללי בביצוע פיגועים מחוץ לקווקז.

 

מסלול הטרור בבוסטון (צילום: google maps) (צילום: google maps)
מסלול הטרור בבוסטון(צילום: google maps)

 

גורמי ממשל רוסים ומומחים טענו כי למורדים בצ'צ'ניה יש קשרים עם אל-קאעידה. הם אמרו כי עשרות לוחמים ממדינות ערב הגיעו לצ'צ'ניה במהלך הלחימה שם, בעוד חמושים צ'צ'נים נסעו להילחם באפגניסטן. ארה"ב קראה פעמים רבות לרוסיה ולגורמים בדלניים בצ'צ'ניה שאינם

מזדהים עם אל-קאעידה או עם ארגוני טרור אחרים לחפש הסדר מדיני.

 

וושינגטון סיפקה סיוע לאזור במהלך תקופות השיא של הלחימה בשנות ה-90' ובתחילת שנות ה-2000, ודרשה להקפיד לשמור שם על זכויות אדם. אלא שארה"ב תמכה מאז ומעולם בשלמותה הטריטוריאלית של רוסיה, ומעולם לא הביעה תמיכה ברצונם של הבדלנים למדינה עצמאית. היא תמכה בזכותה של רוסיה להילחם בטרור באזור. בשנים האחרונות הועמדו לדין כמה אנשים מצ'צ'ניה במדינות באירופה בעקבות קשריהם לטרור.

 

מנהיג צ'צ'ניה קדירוב האשים מצדו את ארה"ב בהרג האח הגדול טמרלן, וטען כי שורשי האלימות של האחים נעוצים בהתבגרותם בארה"ב. "מי שמחפש את שורשי הרוע צריך להביט לארה"ב", אמר קדירוב בהודעה שפרסם, "הם גדלו ולמדו בארה"ב וגישותיהם ואמונותיהם התעצבו שם. כל ניסיון לעשות קשר בין צ'צ'ניה לבין האחים צרנייב הוא ניסיון שווא". הוא גם תהה מדוע השוטרים האמריקנים לא הצליחו לעצור את האח טמרלן, ובמקום זאת הרגו אותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
AP
האח הנמלט דז'וחר צרנייב
AP
צילום: Getty images imagbank
נשיא צ'צ'ניה קדירוב. תמיכה מרוסיה
צילום: Getty images imagbank
מומלצים