שתף קטע נבחר

צילום: Shutterstock

איך מרזים 55 ק"ג ב-10 חודשים בלי עזרה מבחוץ?

ענת אביעד, סטנדאפיסטית, הייתה שמנה מאז שהיא זוכרת את עצמה, אבל אחרי 3 הריונות ב -4 שנים, היא הגיעה למשקל שיא והשתמשה בו כחלק מהופעתה ולא התביישה לצחוק על עצמה. רק כשגופה החל לקרוס, החליטה לעשות שינוי ושינתה גם את המופע. היום היא אומרת: "ענת השמנה תמיד תישאר חלק ממני"

במשך שנים ענת אביעד התרגלה לצחוק על משקלה העודף. היא אפילו ביססה מופע סטנד אפ שלם על השמנה. אבל כשהבינה שהיא בסכנת חיים ממשית החליטה לקחת את עצמה בידיים ולהיפטר מכל הקילוגרמים המיותרים. היום היא אומרת: "החיים שלי ניצלו והילדים שלי זכו לאמא".

 

 

אביעד, בת 38 מקרית אונו סבלה ממשקל עודף מאז שהיא זוכרת את עצמה. אבל רק אחרי שמערכות גופה קרסו היא הבינה שכדי להמשיך לחיות עליה להיפטר לתמיד. "מאז שאני זוכרת את עצמי הייתי ילדה שמנמנה, אבל רק במהלך ההריון עם בני הבכור התחלתי לסבול מעודף משקל קיצוני", היא אומרת.

 

עוד סיפורי דיאטה מעוררי השראה

 

אביעד נזכרת: "באותה תקופה עליתי יותר מ-50 ק"ג וסבלתי מבעיות בריאות קשות. בין השאר, הגוף שלי דחה את העובר שברחמה ופיתחתי מחלות כרוניות כמו סוכרת, קשיי נשימה ובעיות בגפיים".

 

הלידה הקשה שהסתיימה בניתוח קיסרי וחודשי ההריון המעייפים הקשו עליה להשיל את המשקל ואף הוסיפה עליו קילוגרמים נוספים בהמשך.

 

"ארבע שנים אחרי הלידה הראשונה נכנסתי להריון פעם נוספת והפעם הסבל היה כפול – הייתי ענקית וסבלתי מסוכרת קשה. נאלצתי להזריק לעצמי אינסולין מספר פעמים ביום ואת כל שלושת חודשי ההריון האחרונים ביליתי בבית החולים. לבסוף עברתי ניתוח חירום ובני נולד מכור לסוכר כתוצאה מכל האינסולין שהיה בגופי".

 

אבל מה רבה הייתה ההפתעה כששלושה חודשים אחרי הלידה, הופתעו אביעד ובן זוגה לגלות כי היא נושאת ברחמה תאומים. "הרופאים לא האמינו שזה יכול לקרות. שקלתי למעלה מ-125 ק"ג וסבלתי ממחלות ריאות וסוכרת שלא עזבו אותי כבר מההריון עם בני הבכור. זה היה פשוט לא יאמן, נס משמים".

 

ענת אביעד לפני הדיאטה (משמאל) ואחריה. "ענת השמנה תמיד תישאר חלק ממני" (צילום: מאיה מוסנאים וובר) (צילום: מאיה מוסנאים וובר)
ענת אביעד לפני הדיאטה (משמאל) ואחריה. "ענת השמנה תמיד תישאר חלק ממני"(צילום: מאיה מוסנאים וובר)

 

"על דיאטה לא מדברים - דיאטה עושים"

במהלך חודשי ההריון אושפזה אביעד בבית החולים מספר פעמים ושוב נאלצה לעבור ניתוח קיסרי. "במהלך הלידה הייתי ענקית ולגוף היה מאוד קשה להתמודד עם כך", היא מספרת ולצד זה מוסיפה כי "במהלך הלידה נוצרה לי בחלל הבטן דלקת קשה ונאלצתי לעבור שיקום פיזי ונפשי של כמה חודשים בבית החולים וכל זה כשבבית מחכים לי ילד בן ארבע ושלושה תינוקות".

 

תוך 7 חודשים מיום הלידה חזרה אביעד לשגרת חייה ובמקביל לעבודתה בבית אבות כעובדת סוציאלית יצאה במופע סטנד אפ חדש בשם "על נשים ונפלאות", בו היא מתארת בהומור את סיפור חייהן של נשים חזקות במשפחה עיראקית תוך דגש על השמנה והתמודדות עם משקל עודף.

 

"במופע אני בעצם מספרת את הסיפור שלי כילדה ואחר מכך גם כאישה שגדלה במשפחה עיראקית וסובלת מבעיות משקל. המופע מרגש ומצחיק בו זמנית ומתאר את ההתמודדות הלא קלה עם עודף משקל".

 

אבל לצד העיסוק ההומוריסטי במשקל ובניסיונות להתמודד עימו, אביעד המשיכה להשמין. "הייתי ענקית וסבלתי מבעיות בריאותיות רבות. עם זאת המשכתי לעבוד בבית אבות ביום ולהופיע כמעט מידי ערב בפני קהל רב, וכל זה לצד טיפול בארבעה ילדים".

 

 

"במופע אני מדברת על ההתמודדות שלי עם המשקל" (צילום: מאיה מוסנאים וובר) (צילום: מאיה מוסנאים וובר)
"במופע אני מדברת על ההתמודדות שלי עם המשקל"(צילום: מאיה מוסנאים וובר)

 

"הבנתי שהגיע הזמן לעשות שינוי"

השינוי הופיע לפני כשנה בעקבות קריסתה במהלך אחת ההופעות כתוצאה מדלקת ריאות בה חלתה. היא אושפזה בבית החולים למשך זמן רב וכשהשתחררה גילתה להפתעתה כי השילה מעליה 10 קילוגרמים. "באותו הרגע הבנתי שזה שהגיע הרגע לעשות שינוי".

 

היא הפחיתה מכמויות האוכל שאכלה במהלך היום, ויתרה על מאכלים כמו פסטה ופיצה שהיוו בעבר חלק מהמרכיבים העיקריים של תפריטה היומי. תוך חודשיים השילה 25 ק"ג ממשקלה והחלה להרגיש טוב יותר.

 

"אחרי שהורדתי את 25 הק"ג הראשונים, הבנתי שאני בעיצומו של תהליך ושאסור לי להפסיק אותו באמצע", היא אומרת. "קבעתי פגישה עם רופא המשפחה ואמרתי לו שאני רוצה להיפטר מהמשקל העודף ולהתחיל להתאמן. הוא כמובן היה בעד ואחרי שקיבלתי את אישורו ניגשתי למכון הכושר גו אקטיב, והתחלתי להתאמן  בתוכנית ייחודית המותאמת למצבי הבריאותי ולמשקלי".

 

לדבריה, הצוות של גו אקטיב עזר לה להצליח. "אף פעם לא הייתי ידועה כספורטאית מצטיינת. ההיפך הוא הנכון – בבית הספר הייתי אלופה בלהתחמק מריצות, וכשהמורה הייתה שואלת אותי מדוע אני רצה רק סיבוב אחד ולא שלושה כפי שביקשה הייתי עונה לה שכל הסיבובים הם אותו דבר. העובדה שלאורך כל התהליך חברי הצוות קיבלו אותי כמו שאני, הובילה אותי לתוצאות מדהימות".

 

מה כללה הפעילות הגופנית?

"התוכנית הורכבה מפעילות אירובית ואימוני כוח מספר פעמים בשבוע, בהתאם ליכולות ולצרכים שלי כמובן. במהלך האימונים הבנתי שלי מתאים יותר לעבור את התהליך באופן עצמאי ולא בקבוצות, משום שכך אני מצליחה להתייחד עם הגוף שלי וליהנות מהפעילות עצמה".

 

תוך 10 חודשים מהיום בו החלה להתאמן השילה אביעד 55 קילוגרמים נוספים ממשקלה. היא הגיעה למשקל היעד של 70 ק"ג והמשיכה לשמור על שגרת אכילה מאוזנת ובריאה תוך אימון גופני אינטנסיבי מספר פעמים בשבוע.

 

איך הסביבה הקרובה הגיבה?

"בחודשים הראשונים לא סיפרתי לאף אחד שאני בעיצומו של שינוי, רק אחרי שרזיתי והתחילו לראות את הירידה במשקל התחלתי לשתף את הקרובים לי בתהליך והם כמובן מאוד תמכו ופרגנו. המוטו שלי הוא ש'על דיאטה לא מדברים – דיאטה עושים', משום שבעיני כשמתעסקים יותר מדי באוכל, קלוריות ותפריטים נותנים להם משקל רב מידי שלא מגיע להם ומשמינים".

 

על דיאטה לא מדברים - דיאטה עושים (צילום: מאיה מוסנאים וובר) (צילום: מאיה מוסנאים וובר)
על דיאטה לא מדברים - דיאטה עושים(צילום: מאיה מוסנאים וובר)

 

הומור כמפתח להצלחה

בעקבות הירידה במשקל החליטה אביעד לשנות את מופע הסטנד אפ ולשלב בתוכו את התהליך שעברה. היא החלה להביא עמה לכל מופע פוסטרים עם תמונות שלה מהתקופה בה הייתה שמנה, תוך שהיא מכריחה את הקהל לומר כמה הדמות הניבטת אליהם מהתמונה יפה.

 

"אחרי שרזיתי הבנתי שאני חייבת לשלב את התהליך במופע, משום שעד אז הוא היה מושתת בעיקר על דמותי כאישה שמנה", היא אומרת ומוסיפה. "במהלך המופע אני ממשיכה לעסוק בנשים חזקות ובעודף משקל ובמקביל מתארת את הגזענות שאנשים שמנים נאלצים להתמודד איתה במהלך חייהם. הכל כמובן דרך הומור וצחוק".

 

לדבריה, ההומור הוא המפתח הישיר להצלחה בתהליך והוא זה שסייע לה להתגבר על הקשיים שחוותה בדרך. "באמצע התהליך חוויתי משבר עצום של זהות עצמית – פתאום לא זיהיתי את עצמי, היה לי נורא קר כל הזמן ולא היה לי יותר את המעטה שעטף אותי בעבר.

 

"זה נשמע מוזר אבל כששמנים נמצאים באזור נוחות מסוים", היא אומרת ומסבירה. "את מודעת לעצמך, לאוכל שאת אוכלת, לחנויות בגדים שאת קונה בהן ולבגדים שאת לובשת.

 

"הכל כל כך מוכר וקשה מאוד להחליף את ההרגלים האלו. היה לי מאוד קשה לצאת מהעולם הנוח הזה ולהתרגל לעולם אחר. המזל שלי הוא שהמקצוע שלי הוא הומור ושאני באה מרקע של עבודה טיפולית ויודעת איך להתמודד עם זה".

 

"למרות שרזיתי, כשאני רוצה לקנות בגדים אני עדיין ממשיכה ללכת לחנויות למידות גדולות. שם סוגרים בפניי את הדלת ולא נותנים להיכנס. ברור לי שאלו לא המידות שלי יותר אבל הרגלים קשה לשנות".

 

 

"ההומור עזר לי להתגבר על כל הקשיים" (צילום: מאיה מוסנאים וובר) (צילום: מאיה מוסנאים וובר)
"ההומור עזר לי להתגבר על כל הקשיים"(צילום: מאיה מוסנאים וובר)

 

"אחותה הקטנה של ענת"

היא מודה שאנשים לא זיהו אותה ברחוב, ורבים מהם היו בטוחים שעברה ניתוח קיצור קיבה. "בבית אבות הם בכלל מתקשים לעכל את השינוי שעשיתי, ולפני מספר חודשים נקלעתי במקרה לשיחה בין שתי קשישות שדיברו ביניהן ואחת אמרה לשנייה: 'שמעת שפיטרו את ענת? חבל היא הייתה מאוד נחמדה' והשנייה בתגובה שאלה אותה: 'אז את מי הביאו במקומה?' 'את אחותה הצעירה' ענתה הראשונה. זה היה בהחלט משעשע".

 

למרות המחמאות והפרגון להם היא זוכה, אומרת אביעד שלאישה השמנה שהייתה בעבר תמיד יהיה מקום חם בליבה. "אני בניגוד למרזים אחרים תמיד הייתי מלאת שמחת חיים וביטחון עצמי, גם כשהייתי שמנה. הסיבה שרזיתי הייתה מתוך הבנה שזאת הדרך היחידה להציל את החיים שלי ושל הילדים שלי. אני חושבת שענת השמנה הייתה יפיפייה ולמרות שנאלצנו להיפרד היא תמיד תישאר חלק ממני".

 

עצות  הדיאטה של ענת

להיות מודעים לצרכי הגוף. "חשוב להקשיב לדרישותיהם של הגוף ושל הנפש ולהיות מודעים לאיתותים שהם מאותתים לנו. המודעות תאפשר לנו להבין מה אנחנו צריכים לאכול, מתי ובאיזו כמות".

 

להאמין שהכל אפשרי. "ללא אמונה כמעט בלתי אפשרי להצליח בתהליך ולשלוט על הכמויות שאנו אוכלים".

 

להקפיד על פעילות גופנית. "חשוב מאוד להתאמן משום שספורט מחזק את השרירים בגוף, תורם לסיבולת לב – ריאה ועוזר לשרוף קלוריות. מלבד זה הוא גם גורם למצב רוח טוב ולהרגשה חיובית".

 

לסמן יעדים ומטרות קטנים. "לא לדבר במספרים גדולים ולהציב לעצמינו יעדים שקשה עד בלתי אפשרי לעמוד בהם. מומלץ להשיג מטרה אחת בכל פעם ולמנוע את תחושת הכישלון שעלולה להגיע אם לא צולחים את כל היעדים בבת אחת".

 

להיות מוקפים בסביבה תומכת ומפרגנת. "חברים טובים ובני משפחה מפרגנים חשובים מאוד להצלחת התהליך ולהשגת היעדים שהצבנו לעצמנו".

 

  • רזיתם בגדול? שתפו אותנו בסיפורכם

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיה מוסנאים וובר
ענת אביעד. התרגלתי לצחוק על המשקל שלי
צילום: מאיה מוסנאים וובר
ד"ר רק שאלה
מומלצים