שתף קטע נבחר

החגיגה של מוכרי הדירות תיכף נגמרת

עוד לפני הגזרות החדשות, בעוד שבועיים תסתיים הוראת שעה שהעניקה פטורים ממס רכישה ומס שבח. בדקנו למי כדאי למכור את הדירה כמה שיותר מהר ולמי כדאי דווקא לקנות

לפני כל הגזרות החדשות שמטיל עלינו משרד האוצר, בעוד שבועיים הולכת לנחות על ראשם של בעלי הדירות מכה נוספת: הוראת השעה שהעניקה פטורים משמעותיים ממס למוכרי דירות תפוג ב-5 במאי. באוצר חישבו ומצאו כי ביטול הפטורים מגלם פוטנציאל גבייה של כמיליארד שקל. אז מה בדיוק הולך להשתנות? הכנו מדריך קצר למבולבלים.

 

 

מה נקבע בהוראת השעה שתבוטל ב-5 במאי?

הוראת השעה, שנקבעה במסגרת ניסיונות הממשלה להגדיל את היצע הדירות בשוק הישראלי, העניקה שתי הטבות: הראשונה היא פטור ממס רכישה לדירה יחידה עד סכום של ‭1.47‬ מיליון שקל - כלומר, מי שקונה דירת מגורים עד סכום זה, וזוהי דירתו היחידה, לא ישלם את מס הרכישה.

 

ההטבה השנייה: פטור ממס שבח למי שימכור שתי דירות עד סכום של ‭2.2‬ מיליון שקל כל אחת - פטור שניתן בנוסף לפטור הרגיל ממס שבח, אשר מוענק למי שמוכר דירה בפער של 4 שנים מהמכירה הקודמת.

 

למי מומלץ להזדרז ולרכוש דירה לפני ה-5 במאי?

עו"ד אודי ירין, מומחה לנדל"ן והוראות מיסוי, מסביר: "למי שמתכנן לקנות דירה למגורים, וזוהי דירתו היחידה, מומלץ להזדרז כי אחרי שתפוג הוראת השעה, הפטור ממס יצומצם ויעמוד על סכום של ‭1,241,110‬ שקל בלבד.

 

המשמעות: כל מי שיקנה דירה בסכום גבוה מזה, ישלם מס רכישה על פי הפירוט הבא: על ‭1,241,110‬ שקל לא ישולם מס כלל; על הסכום שבין ‭1,241,110‬ שקל ועד ‭1,744,270‬ שקל ישולם מס בשווי ‭3.5%‬ מערך הדירה; על חלק השווי העולה על ‭1,744,270‬ שקל ישולם מס בסך ‭."5%‬

 

למי מומלץ לחכות ולקנות דירה רק אחרי ה-5 במאי?

למי שמחפש דירה להשקעה. רוכשים כאלה יחסכו בערך 70 אלף שקל בגין רכישת דירה בשווי 5 מיליון שקל, ו-35 אלף שקל על דירה בשווי 3 מיליון שקל - אם יקנו אותן אחרי ה־5 במאי.

 

מה לגבי מי שיש לו שתי דירות ומעלה, ורוצה למכור?

עו"ד ירין: "הוראת השעה מעניקה פטור כפול לדירות מגורים. עד 5 במאי ניתן למכור שתי דירות מגורים ששווי כל אחת עד ‭2.2‬ מיליון שקל - בנוסף לפטור הקלאסי, שמאפשר מכירת דירה עם פטור ממס שבח פעם ב-4 שנים. כלומר, עד 5 במאי ניתן למכור במכה אחת 3 דירות. מתאריך זה ואילך כבר לא תוכלו לעשות זאת‭."‬

 

חשוב לציין כי האוצר מתכנן לבטל גם את הפטור הקבוע של 4 שנים. המשמעות: מסתמן שלא תהיה יותר מכירת דירה, משום סוג, ללא תשלום מס שבח.

 

מה לגבי דירות המשמשות כמשרדים?

גם דירות כאלה מומלץ למכור במהירות, לפני 5 במאי. הסיבה: בימים רגילים דירות כאלה אינן זכאיות לפטור ממס שבח, אך הוראת השעה שעומדת לפוג העניקה פטור ממס גם עליהן. כל זה יסתיים, כאמור, בעוד שבועיים. 

 

מה לגבי מי שנתן או קיבל דירה במתנה?  

הוראת השעה מקלה על מי שקיבל דירות במתנה. במצב דברים רגיל מקבל דירה במתנה צריך להמתין תקופת צינון, שרק לאחריה הוא יכול למכור את הדירה עם פטור ממס שבח. לעומת זאת, הוראת השעה מאפשרת למכור בפטור מלא דירה שניתנה במתנה לפני 1 בנובמבר ‭,2010‬ ללא תקופת צינון.

 

הכתבה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דירות בבנייה. כדאי לקנות מהר?
צילום: AFP
צילום: איגור גורייב
עו"ד אודי ירין
צילום: איגור גורייב
מומלצים