שתף קטע נבחר

אליפות 19 או 20? התשובה מגיעה למרד הערבי

אליפות שנויה במחלוקת בעונת 1938/9 עוררה ויכוח לגבי מספר התארים המדויק של מכבי ת"א. היסטוריון הספורט, ד"ר חיים קאופמן: "פורמאלית, מכבי לא זכתה באליפות ארצית ב-38/9"

מאז שזכתה מכבי תל אביב באליפות ביום שני האחרון, פרץ ויכוח האם מדובר באליפות ה-20 בתולדות המועדון או ה-19? השורשים לוויכוח נעוצים באליפות שנויה במחלוקת בה זכו הצהובים בעונת 1938/9, אז ככל הנראה עוד לא הייתה כוכבית.

 

האליפות של מכבי ת"א:

 

באותה שנה, בשל פרעות שפרצו בעקבות המרד הערבי הגדול, לא ניתן היה לקיים ליגה סדירה ועונת הכדורגל שוחקה בליגות מחוזיות. מכבי ת"א אמנם זכתה במחוז תל אביב, אשר נחשב לחזק ביותר, אך במקביל שיחקו גם במחוזות ירושלים, שם זכתה קבוצת המשטרה הבריטית בבכורה ובחיפה, כך שקשה להגדיר את מכבי ת"א כאלופת ארץ ישראל של אותה שנה.

 

"פורמאלית מכבי ת"א לא זכתה באליפות ארץ ישראל ב-1938-39", מבהיר ד"ר חיים קאופמן, יו"ר הפורום להיסטוריה של הספורט הישראלי במכללת וינגייט

אשר חקר את הכדורגל המקומי בימים שלפני קום המדינה.

 

בפרוטקול שפירסמה ההתאחדות לכדורגל הארצישראלית בדצמבר 1939 הוכרזה מכבי ת"א כ"רבן מחוז ת"א מחלקה א' לשנת 1939", אך לא צוינה כאלופה ארצית. באתר ההתאחדות לכדורגל אגב רשומה בכלל הפועל תל אביב כאלופה של אותה עונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן שוורץ
מכבי תל אביב חוגגת אליפות
צילום: ראובן שוורץ
מומלצים