שתף קטע נבחר

מינואר: זינוק במספר הדירות שאושרו לבנייה

לפי משרד הפנים, ברבעון הראשון של 2013 אושרה בנייה של כ-25 אלף דירות - יותר מכפליים ממספר הדירות שאושר לבנייה בתקופה המקבילה ב-2012. מהנתונים עולה כי 18% מכלל הדירות שקיבלו היתרי בנייה אשתקד, אושרו באמצעות מסלול הוד"ל. מחר תדון הכנסת בסוגיית הארכת תוקף חוק הוד"לים

משרד הפנים מנסה לפתור את מצוקת הדיור? על פי נתונים שמפרסם היום (א') מינהל התכנון במשרד הפנים, ברבעון הראשון של 2013 אישרו מוסדות התכנון את בנייתן של 24,497 יחידות דיור, שהן 42% מהיעד הממשלתי השנתי. מדובר בעלייה ניכרת בכמות יחידות הדיור שאושרו ביחס לשנים עברו, ופי 2 ביחס לכמות יחידות הדיור שאושרו בתקופה המקבילה אשתקד (10,992 יחידות ברבעון הראשון של 2012). במשרד הפנים מבהירים כי הדו"ח מבוסס על כל התוכניות שאושרו במחוזות בישראל בתקופה זו, אולם מניסיון העבר נראה כי הדרך לבנייה עצמה עוד ארוכה.

 

 

על פי הנתונים, בשנת 2012 אישרו מוסדות התכנון בסך הכל בנייה של כ-75 אלף יחידות דיור, בזמן שיעד הממשלה עמד על 60 אלף יחידות דיור בלבד. במשרד ציינו היום כי "בשנת 2012 שילשו מוסדות התכנון את כמות יחידות הדיור שאושרו, לעומת שנים עברו בהן אושרו כ-25 יחידות דיור מדי שנה". נזכיר כי בשנת 2011 לא עמד משרד הפנים ביעדי התכנון שהציבה הממשלה לאישורן של 60 אלף יחידות דיור, ואישר בנייה של רק 29 אלף יחידות במהלך אותה שנה.

 

המחוז שעומד בראש רשימת אישורי הבנייה ברבעון הראשון של 2013 הוא מחוז צפון, לאחר שמוסדות התכנון אישרו במחוז זה בנייה של 8,673 יחידות דיור. נתון זה מתקרב מאוד ליעד הממשלתי לשנת 2013, לפיו יש לאשר במחוז צפון בנייה של 10,000 יחידות דיור במהלך השנה. אחריו ברשימה מחוז דרום, שבו אושרה ברבעון הראשון של השנה בנייה של 5,237 יחידות דיור.

 

 (באדיבות משרד הפנים) (באדיבות משרד הפנים)
(באדיבות משרד הפנים)

 (באדיבות משרד הפנים) (באדיבות משרד הפנים)
(באדיבות משרד הפנים)

 

הוד"לים: עושים את העבודה או לא?

הנתונים שמפרסם היום משרד הפנים אף מתייחסים למספר יחידות הדיור שאושרו בשנת 2012 במסלול וד"ל (ועדות הדיור הלאומיות). חוק הוד"לים נועד לזרז את הליכי הבנייה והבירוקרטיה, במטרה להקל על מצוקת הדיור. על פי הנתונים, כ-18% מסך יחידות הדיור שאושרו במהלך שנת 2012 (13,686 יחידות דיור) אושרו במסלול וד"ל. זאת למרות שמספר התוכניות במסלול וד"ל, היווה רק כ-2% מסך התוכניות שאושרו במוסדות התכנון. ההסבר לכך נעוץ בעובדה שהתוכניות שאושרו במסלול וד"ל כוללות מספר רב של יחידות דיור בכל תוכנית ותוכנית.

 

עם זאת, חשוב להדגיש שהנתונים מתפרסמים על רקע קביעת פרקליטות המדינה מלפני חודש, לפיה ועדות הדיור הלאומיות אינן מוסמכות כלל להוציא לפועל את סעיפי חוק הוד"לים, וכי יש צורך בהסדר חקיקתי נוסף על מנת ליישם את סעיפי החוק בפועל. זאת בעקבות עתירה שהוגשה לבית המשפט העליון, שבה נטען כי הסעיף לדיור בר-השגה בחוק הוד"לים, שחוקק לפני כשנתיים בעקבות המחאה החברתית, לא יושם כלל עד כה.

 

יצוין כי מחר (ב') תדון הוועדה המשותפת - ועדת הפנים והגנת הסביבה והכלכלה של הכנסת בראשות ועדת הפנים -  ביוזמה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושל שר הפנים, גדעון סער, להארכת חוק הוד"לים שתוקפו אמור לפוג ב-5 במאי.

 

חוץ מיחידות דיור, מנתוני שנתון התכנון לשנת 2012 שמפרסם משרד הפנים עולה כי בשנה החולפת אושרו במוסדות התכנון גם 46 תחנות כוח סולאריות, רובן במחוז דרום, אשר יספקו יחד 545 מגה-ואט. כמו כן, אושרו 3,801,293 מ"ר לתעסוקה ומסחר, מחצית מהם במחוז תל-אביב והשאר באזור תעשייה תלפיות וגבעת שאול בירושלים, בבני ברק, בחולון ובקלנסואה. כמו כן אושרו בשנה החולפת 2,555,616 מ"ר מבני ציבור, 28% מהם במחוז תל-אביב, וכן אושרו 130,662 מ"ר שטחי מלונאות, רובם במחוז ירושלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים