שתף קטע נבחר

חרדים על מדים: גידול של 25% בגיוס לשח"ר

השנה גויסו כבר שלושה מחזורים של חרדים לפרויקט שח"ר - שירות חרדים בצבא - ובקרוב מתגייס המחזור הרביעי. בשנת 2012 נרשם זינוק במספר המתגייסים לפרויקט - 763 לעומת 608 בשנה שלפניה. הנח"ל החרדי, לעומתו, מדשדש

בציבור החרדי מנהלים קרבות פנים וחוץ נגד "גזירת הגיוס " - אך השטח מדבר בשפה אחרת: בשנת 2012 חל זינוק של כ-25% במספר החרדים שהתגייסו לצה"ל במסגרת שח"ר ("שילוב חרדים"). בעוד בשנת 2011 התגייסו במסלול זה 608 צעירים חרדים, ב-2012 הצטרפו לשירות במסגרת זו 763 מתגייסים. ראוי לציין כי בחישוב הכולל את כלל החרדים שהתגייסו לצה"ל, נרשם גידול מתון יותר של 12.5% – 1,447 בשנת 2012, לעומת 1,282 בשנה שלפניה.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

מתחילת שנת 2013 התקבלו בצבא פניות רבות של צעירים חרדים המבקשים להתגייס במסגרת מיזם שח"ר. כך למשל, במסלול שח"ר אט"ל (אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה), היו מתחילת השנה כבר שלושה מחזורי גיוס - ובעוד שבועות ספורים יתקיים גיוס נוסף.

 

מתקרבים למחזור הגיוס הרביעי מתחילת השנה. חיילי שח"ר ()
מתקרבים למחזור הגיוס הרביעי מתחילת השנה. חיילי שח"ר

 

במחזור הגיוס הקרוב יהיו בין הטירונים גם חסידים מאחת החצרות הגדולות בארץ, לאחר שהאדמו"ר בכבודו ובעצמו, הורה לצעירים ששקלו לעזוב את "הכולל" להתגייס לשירות צבאי במסגרת שח"ר.

 

עם זאת, ההוראה ניתנה לצעירים עצמם, ולא כהחלטה פומבית. זאת כדי שלא לפרוץ את מערך ההגנה הרשמי של הציבור החרדי, אשר הבהיר לחברי ועדת פלסנר, שדנה בנושא בשנה האחרונה, כי לא תהיה שום פשרה רשמית שתסכים להקטין את מספר תלמידי הישיבות שיפסיקו לקבל דחיית שירות על בסיס "תורתם אמנותם", ויתגייסו לשירות צבאי.

 

שח"ר מצליח, הנח"ל החרדי לא

מיזם שח"ר החל בשנת 2007 לאחר שבחיל האוויר החליטו באופן תקדימי לנסות ולשלב חרדים במערך הטכני של החיל.

לצעירים החרדים - נשואים, וכמחציתם אבות לילדים - הוצעו תנאי שירות ייחודיים הכוללים אוכל כשר למהדרין, עבודה במסגרת שבה גברים בלבד, לינה בבית כמעט מדי ערב, תפילות במניין, וחשוב לא פחות – משכורת גבוהה משכר המינימום, המכונה בעגה הצבאית "תשלומי משפחה".

 

בצבא נזהרו שלא לייעד את מסלול הגיוס לבחורי ישיבה צעירים, אלא לאברכים נשואים. כדי שלא להרגיז את הרבנים, אפילו באתר הרשמי של צה"ל, מצהירים כי המיזם מיועד "למי שקיבל החלטה אישית להפסיק את לימודיו בישיבה לצורך תעסוקה ופרנסה".

 

למרות התנגדות עקרונית של גדולי הרבנים החרדים לכל פשרה שתכלול גיוס בחורי ישיבות, גם בצבא וגם בציבור החרדי הבינו שמדובר בפרויקט שמיטיב עם שני הצדדים. הצבא שמתקשה לגייס חיילים למסלולים הטכניים, קיבל חיילים שלהם דרישות גבוהות מבחינה דתית, אבל נכונות גם לחתום קבע.

 

לאור הצלחת המיזם, התרחבו מסלולי שח"ר, ובנוסף ל"שח"ר כחול" הוקמו מסלולי "שח"ר ים" בחיל הים, "שח"ר אכ"א"

באגף כוח אדם, שח"ר אט"ל, "שחר תוכנה" ו"בינה בירוק", בחיל המודיעין.

 

למרות ההצלחתו של מיזם שח"ר, ראוי להדגיש כי מספרם של הצעירים החרדים שמתגייסים לשירות צבאי קרבי בגיל 18, עודו שואף לאפס. כך למשל, לגדוד "נצח יהודה" שבחטיבת "כפיר" כמעט ולא מתגייסים תלמידי ישיבות.

 

לגדוד זה שנולד ב-1999 בחטיבת הנח"ל, ולכן נקרא עד היום "הנח"ל החרדי" - מצטרפים בעיקר צעירים שנטשו את העולם החרדי, ומשרתים בו גם כאלה שעזבו את העולם הדתי. אחוז ניכר מהחיילים בגדוד זה שייכים למגזר הדתי-לאומי, שרוצים לשרת ביחידה שבה אין חיילות, כשרות האוכל היא ברמת מהדרין, ישנם שיעורי תורה, והמפקדים מתאימים עצמם לאוכלוסייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנח"ל החרדי מצליח פחות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים