שתף קטע נבחר

תוכנית: ערים יורחבו על חשבון שטחים פתוחים

דו"ח של משרד הפנים, שיוצג מחר בפני המועצה הארצית לתכנון ובנייה, מציג תוכנית לפיה ערים רבות במרכז הארץ יורחבו על חשבון שטחים פתוחים - לטובת בניית אלפי דירות. העיר כפר סבא, למשל, תורחב ב-1,000 דונם ומודיעין בכמעט 4,000 דונם. במשרד להגנת הסביבה זועמים: "מחטף על חשבון הציבור"

לאחר שהתבשרנו על טיפולה הכושל של הממשלה במשבר הדיור , נראה שמשרדיה ממשיכים לנסות למצוא פתרונות מהירים למצוקת הנדל"ן. אולם ל-ynet נודע כי הפתרון הטרי שצפויים לדון בו בימים הקרובים מגיע על חשבון שטחים פתוחים.

 

שוק הדיור - כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

 

מחר (ג') יונח על שולחן ועדת המשנה של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה דו"ח שהכין מינהל התכנון במשרד הפנים, בן 124 עמודים, לפיו 13,300 דונם במחוז מרכז יוסבו משטחים פתוחים לשטחים המיועדים לבנייה.

 

הדו"ח מובא במסגרת תוכנית לתיקון תוכנית המתאר הארצית הקובעת את כמות הבנייה בתוך הערים והיחס לשטחים הפתוחים (תמ"א 35). לפי תיקון זה, המדינה תייצר מאות אלפי יחידות דיור בשנים הקרובות - על חשבון שטחים פתוחים במרכז הארץ.

 

מתחמי הפיתוח המוצעים במסגרת התוכנית של משרד הפנים ()
מתחמי הפיתוח המוצעים במסגרת התוכנית של משרד הפנים

 

לצפייה בטבלה בגודל מלא לחצו כאן

 

1,000 דונם בכפר סבא, 3,700 דונם במודיעין

בדו"ח מוסבר כי מדובר באימוץ של סדרת החלטות ממשלה בדבר עדכון התפיסה התכנונית, וכן באימוץ מסקנות ועדת טרכטנברג בחלק שעסק בתחום הדיור. ההצעה המרכזית העולה בדו"ח היא הגדלת ערים על חשבון מרקמים כפריים סמוכים.

 

לפי מחברי הדו"ח, באחרונה עלה הצורך לעדכן את מלאי הדירות התכנוני. תמ"א 35 צפתה גידול של 400 אלף תושבים עד לשנת 2030, אלא שכעת טוענים במשרד הפנים כי יש לעדכן כמות נוספת של 600 אלף איש, כך שהצפי עד 2030 בתחומי התוכנית הוא לעוד מיליון תושבים.

 

תכליתה של התוכנית היא זירוז הליכי תכנון. למרות זאת, יש לציין כי מדובר בתוכנית ארצית כללית, ואין מדובר באפשרות לבנות על שטחים אלו באופן מיידי. התוכנית תייתר את הצורך לדון בשינוי יעודה של הקרקע מהוועדות המחוזיות, וכל שיידרש הוא הכנת תוכנית מפורטת לבנייה.

 

לפי התוכנית, בצפון נתניה, לדוגמא, יוסבו 725 דונם של שטחים פתוחים לבנייה ויחברו את העיר הרמטית לאביחיל, לחבצלת השרון ולצוק ים. כמו כן, העיר כפר סבא תגדל ב-1,000 דונם של שטחים פתוחים שעליהם ייבנו דירות בכיוון צפון-מזרח, ותתחבר עם היישוב צופית.

 

עוד עולה מהדו"ח כי העיר מודיעין תקבל עוד 3,700 דונם של שטחים פתוחים, עליהם ייבנו בעתיד דירות, בכיוון צפון. היישוב גן יבנה כמעט יוכפל ויקבל עוד 3,000 דונם של שטחים פתוחים, שיוסבו ליחידות דיור בכיוון מזרח. שער אפרים, הצמודה לקלנסואה, תקבל 300 דונם לכיוונים צפון מערב ומזרח שיוסבו לבניית יחידות דיור - והרשימה עוד ארוכה.

 

 

 

"ניסיון להכניס תיקון באופן שערורייתי"

השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, מתנגד ליוזמת משרד הפנים ול-ynet נודע כי שיגר מכתב בנושא לשר הפנים גדעון סער. "ניכר כי המהלך אינו מביא בחשבון את כלל ההשלכות על הפריפריה, ונעדר בראייה ארוכת טווח בבואו לנסות לפתור בעיה עכשווית - בעודו יוצר בעיות סביבתיות, חברתיות וכלכליות רבות, וזאת מבלי להעמיד את האמצעים להתמודדות עמם בשלבים הבאים", כתב פרץ.

 

לדבריו, יש לתת עדיפות לעיבוי מרקמים עירוניים ולחזק את המגמה לציפוף הערים - ולא להשתמש דווקא בשטחים פתוחים. הוא הוסיף כי תוכנית משרד הפנים תביא לפגיעה בשכבות החלשות, שכן מבחינת הקבלנים לא ישתלם להם כלכלית להוציא לפועל תוכניות פינוי-בינוי.

 

גלית כהן, סמנכ"לית תכנון ומדיניות במשרד להגנת הסביבה, הוסיפה כי מדובר במחטף אותו מנסה משרד הפנים לבצע על חשבון הציבור. "משרד הפנים מנסה להכניס תיקון לתמ"א 35 באופן שערורייתי. קיבלנו את החומר רק ביום חמישי, ואנו צריכים ללמוד להגיב לו עד ליום שני לישיבה בוועדה המחוזית, וליום שלישי לישיבה במועצה הארצית", אמרה. כהן אמרה עוד כי "אנו רואים מה קורה לשכונות שנבנות בפאתי הערים - ככל שהבנייה מתרחקת, אין לה חיבור לעיר. זה מייצר שכונות לעשירים ושכונות לאוכלוסיות חלשות".

 

גורמים במשרד להגנת הסביבה מוסיפים כי התוכנית של משרד הפנים לא מספקת טיפול במפגעים הקיימים בשטח, ועלולה ליצור יחידות דיור שיסבלו ממטרדי סביבה קשים. כך, לדוגמא, ייבנו שכונות בצמוד לנחל מזוהם או בקרבה לכפרים ערביים שהטיפול בפסולת שם אינו ראוי. לדברי אותם גורמים, שכונות אלו יסבלו בעתיד ממטרדים אלה, שכן התוכנית לא נותנת פתרון למפגעים. כמו כן, הם מוסיפים כי פיסות טבע פסטורליות מסביב לערים, ובהם בעלי חיים וצמחים, יכחדו לחלוטין.

 

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "הדיונים בוועדה המחוזית ובמועצה הארצית לגבי תמ"א 35 נדחו על ידי מנכ"ל משרד הפנים, יגאל צרפתי, במטרה לבחון את ההיבטים השונים הקשורים להצעה לעדכון תמ"א 35, וזאת עוד בטרם התקבלה פנייתו של השר פרץ. מנכ"ל משרד הפנים, שנכנס בימים אלה לתפקידו, יכהן גם כיו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה. המשרד להגנת הסביבה וכל הגורמים מוזמנים להעביר את עמדתם לגורמים הרלוונטיים כמקובל".

 

יצוין כי הדיון מחר בדו"ח הועבר ממליאת המועצה הארצית לתכנון ובנייה לידי ועדת המשנה לנושאים תכנוניים של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטחים פתוחים. בקרוב תראו דירות?
צילום: עידו ארז
צילום: shutterstock
התוכנית של משרד הפנים - מאות אלפי דירות בשנים הקרובות
צילום: shutterstock
מומלצים