שתף קטע נבחר

איליה ומאיה: כתם שחור על מפת הנישואים

יום לאחר שישראל זכתה להיכלל ברשימת המדינות בדרג הנמוך ביותר במדד חופש הנישואים, איליה מירקין ומאיה שוסטר מגיעים לאולפן ynet: "שללו את זכותי להינשא במדינה שבה גדלתי, שירתתי ואני עושה בה מילואים"

איליה מירקין ומאיה שוסטרמן מבקשים להתחתן, אלא שההלכה היבשה לא מתירה להם לעשות זאת במדינת ישראל. השניים מסרבים להינשא בחו"ל, מתוך עיקרון. מירקין שגדל כאן, הוא אחד מכ-300 אלף אזרחים, המוגדרים "חסרי דת", ואינם יכולים להינשא בישראל.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

"אנחנו פסולי חיתון", הוא מעיד. "שללו את זכותי להינשא במדינה שבה גדלתי, למדתי, שירתתי ואני עושה בה מילואים". מירקין שאינו יהודי על פי ההלכה, אף לא ניסה להגיע לרבנות. "במדינה נורמלית יש נישואים אזרחיים, ואתה יכול להוסיף עליהם גם זכות לנישואים דתיים. בארץ זה פשוט לא קיים".

 

אתמול (יום א') פורסמה מפת חופש הנישואים, שהעלתה כי בישראל - כמו ב-44 מדינות נוספות - ישנן מגבלות קשות על חופש הנישואים לאזרחיה, והיא ממוקמת בדרג השלישי והאחרון בעולם בתחום זה. את המחקר מפרסמת עמותת חדו"ש (חופש דת ושוויון).

 

ישראל: לצד איראן, אפגניסטן וצפון-קוריאה

בבדיקה מקיפה שנערכה ב-194 מדינות (בהן רוב החברות באו"ם), נמצא כי ב-48% מהן (93 מדינות) נהנים התושבים מחופש נישואין מלא או כמעט מלא, ב-29% (56) ישנן מגבלות חלקיות, וב-23% (45) – ביניהן, כאמור, גם ישראל - מגבלות קשות.

 

הכתמים השחורים - מפת המדינות שבהן אין כלל חופש נישואין, ובהן ישראל ()
הכתמים השחורים - מפת המדינות שבהן אין כלל חופש נישואין, ובהן ישראל

 

מדינת היהודים היא הדמוקרטיה המערבית היחידה ש"זכתה" בציון הנמוך (0 מתוך 2), בעיקר בגלל המונופול הדתי-אורתודוכסי על הנישואין, שבגללו מאות-אלפי אזרחים (כחסרי דת ו"פסולי חיתון") אינם יכולה להינשא.

 

73% מהמדינות הממוקמות לצד ישראל בדרג הנמוך הן מוסלמיות, בהן כל שכנותיה (כולל הרשות הפלסטינית) וכן איראן, ערב הסעודית, אפגניסטן ואחרות. לעומתן, המדינות הנוצריות והדמוקרטיות המבוססות (וכך רוב מוחלט ממדינות אירופה ואמריקה) מעניקות לאזרחיהן את מירב החופש להינשא.

 

חולמים על חתונה אזרחית בישראל

הממצאים פורסמו על ידי חדו"ש באתר ובאפליקציית "מפת חופש הנישואין בעולם", שהושקו השבוע באנגלית ובעברית,

בסיוע "הקרן החדשה לישראל". מגוון מקורות נבחנו כדי להגיע לדירוג הסופי המשקף את המצב לאשורו, בהם דו"ח חופש הדת בעולם של משרד החוץ האמריקאי ודו"ח זכויות האדם.

 

"זה מתסכל, מביש וברמה אישית פוגע בי מאוד", מעיד מירקין. "זה מסוג הדברים שגורמים לי לחשוב שאם מדינת ישראל לא תעשה פה מהפך, אז היא תאבד חלק גדול המאינטליגנציה שחיה כאן. חתונה אזרחית כאן, בישראל, זה החלום שלי".

 

"בישראל חיים מיליונים של חילונים שלא יכולים להתחתן על פי אמונתם, ומאות-אלפי פסולי חיתון שלא יכולים להתחתן כאן", אומר סמנכ"ל המחקר וההסברה בחדו"ש, שחר אילן, שערך את הפרויקט. "זה מצב הזוי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים