שתף קטע נבחר

הברוקר עידו סמואל נידון ל-7.5 שנות מאסר בפועל

סמואל הורשע בגניבה ומרמה של 6 מיליון שקל ורישום כוזב במסמכי תאגיד. הוא נקנס וחויב בתשלום פיצויים של מאות אלפי שקלים לעשרה מקורבנותיו

7.5 שנות מאסר בפועל נגזרו בבית המשפט המחוזי בתל-אביב על הברוקר עידו סמואל שהורשע בביצוע עבירות של גניבה בידי מורשה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ורישום כוזב במסמכי תאגיד.

 

היקף מעשי הגניבה והמרמה של סמואל הסתכמו ב-6 מיליון שקל. סמואל נקנס ב-50 אלף שקל וחוייב בתשלום פיצויים של 258 אלף שקל (הסכום המירבי בחוק העונשין) לשישה מבין קורבנותיו ובנוסף חוייב בתשלום פיצויים בסכום כולל של 422 אלף שקל ל-4 קורבונות נוספים.

 

עדכונים קודמים בפרשה:

עידו סמואל מברוקרטוב נעצר בחשד להונאה

אישום: עידו סמואל גנב מיליונים ממשקיעים

הברוקר עידו סמואל הורשע בעבירות מרמה

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

  

התביעה ביקשה מבית המשפט להחמיר בעונשו של סמואל בהתחשב בפגיעה הקשה ביותר בקורבנותיו. לדברי התביעה, סמואל התייחס לכספי קורבנותיו כאל כספי הימורים ועולמם של מרבית המשקיעים התרסק בעקבות אובדן כספם. נציג התביעה עו"ד ניר ביטון ציין כי טווח הענישה צריך להיות בין 11 ל-18 שנות מאסר בפועל.

 

עידו סמואל (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עידו סמואל(צילום: מוטי קמחי)

  

בא כוחו של סמואל, עו"ד ד"ר גיל, עשת ציין כי מרשו הקים את חברת ברוקרטוב שלא על מנת להונות את המשקיעים ולא למראית עין, אלא מרשו ניהל חברה שהצליחה באופן יוצא מן הכלל עד להסתבכותו העסקית ,שאז ביצע את העבירות כשהוא נמצא במצב נפשי קשה לאחר נטילת כדורים.

 

לדברי השופטת יהודית אמסטרדם, סמואל התווכח עם קביעות ביהמ"ש בהכרעת הדין, כאשר הוא מציין שהוא איננו רואה עצמו גנב שכן לא נטל כסף לכיסו בפרשת ברוקרטוב.

 

בגזר הדין ציינה השופטת כי סמואל טען כי חטאו הגדול היה חטא היוהרה, הבטחון המוגזם, תאוות הבצע, הכבוד שרצה שיחלקו לו הפרסום בטלוויזיה ובעיתונות עד כי לא עניין אותו עוד להרוויח 3-2 מיליון שקל, לא הוא רצה הרבה יותר-הרבה מיליונים. לדברי השופטת התנהגותו של סמואל דומה לזו של מהמר כפייתי.

 

השופטת ציינה כי המשקיעים ראו בסמואל גאון פיננסי ואולם סמואל שיקר במצח נחושה למשקיעים עת טען כי ההפסדים נובעים מהמפולת בשווקים הבינלאומיים בספטמבר 2008. "ההפקרות בה נהג סמואל גרמה הרס ונזק למשקיעים ולבני משפחותיהם" ציינה השופטת והדגישה כי על הענישה להעביר מסר הרתעתי לנאשם עצמו או לעבריינים פוטנציאלים ןעל ביהמ"ש להעביר מסר ברור לפיו כל מי ששולח ידו בכספים ומרמה את זולתו יהיה עליו לשלם חובו לחברה במאסר ממושך מאחורי סורג ובריח.

 

"המדובר במקרים בהם המצפון מזדעזע ותחושת הצדק האוניברסאלי נפגעת עד כי הדעת איננה יכולה לסבול" קבעה השופטת. השופטת הורתה על עיכוב ביצוע העונש עד ליום 9 במאי.

 

בחודש מרס השנה הורשע סמואל בעבירות של קבלת דבר במרמה, גניבה ביד מורשה ורישום כוזב במסמכי תאגיד. "הנאשם כמהמר כפייתי, סחר בהשקעה ולא טרח לעדכן את המשקיעים כי הוא משנה את אסטרטגיית ההשקעה. הוא לא הפסיק להמר על הסכומים עד שהוריד את מחיר ההשקעה לטימיון", נכתב בהכרעת הדין.

 

סמואל הואשם בשנת 2010 ביחד עם שותפו יוסי שובל בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב וזיוף דו"חות. על פי כתב האישום, בעת שהיה הבעלים של חברת ברוקרטוב בשנים 2008-2007, הקים סמואל חמש קרנות גידור, שבאמצעותן יכולים היו משקיעים - שאותם גייס במרמה - להשקיע בשוק ההון.

 

על פי כתב האישום, באופן זה הוציא סמואל מלקוחותיו כ־5.3 מיליון שקל בהעברות בנקאיות, בצ'קים ובכסף מזומן. בנוסף, הואשמו סמואל ושובל בהונאת משקיעים ששוכנעו להשקיע בחברת בי-ברוקר שלהם, כשבפועל שלשלו כ־1.2 מיליון שקל לכיסם הפרטי או השתמשו בכסף לצורכי החברה. שובל הורשע ונידון ל-60 חודשי מאסר, וערער לבית המשפט העליון. את המדינה ייצג עו"ד ניר ביטון מהפרקליטות. עידו סמואל יוצג על ידי עו"ד גיל עשת.

 

בהכנת הכתבה השתתפו יצחק דנון וזוהר שחר לוי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
עידו סמואל
צילום: צביקה טישלר
מומלצים