שתף קטע נבחר

בגדי וילם החדשים: חובב הבירה שהפך למלך

הוא רב עם הוריו בילדותו, למד בפנימייה יוקרתית וזכה לתדמית של סטודנט בליין ונהנתן. הטיול ברחבי הולנד, הנישואים לבנקאית השקעות מארגנטינה, לידת שלוש הבנות והתפקידים הממלכתיים שביצע הכינו אותו לתפקיד הרם מכול. הכירו את המלך וילם-אלכסנדר: "רוצה להמשיך במסורת עם מבט אל העתיד"

הסטודנט חובב הבירה והחיים הטובים הפך את עורו בשנים האחרונות עד שהפך היום (יום ג') למלך הראשון בארץ השפלה מאז 1890 ולמלך הצעיר ביותר באירופה. אז מי אתה וילם-אלכסנדר? מלך הולנד החדש נולד ב-27 באפריל 1967 והוא ילדם הראשון של המלכה ביאטריקס ובעלה הנסיך קלאוס. לווילם-אלכסנדר שני אחים - הנסיך יוהאן פריסו והנסיך קונסטנטין.

 

חדשות נוספות בעמוד הפייסבוק של ynet

 

עוד חדשות בעולם :

לא שומר על לשונו: "השר להטרדה מינית" במצרים

סוריה: מטוסי קרב זרקו שקיות, 'פצועים' פלטו קצף

ארה"ב 2013: נשפי סיום נפרדים לשחורים ולבנים

בן 9 נהג בפרארי כמתנת יום הולדת מאביו. צפו

 

מרגע לידתו נשא וילם-אלכסנדר את התארים נסיך הולנד, נסיך אורנג'-נסאו ויונקר הולנד. עם הכתרת אמו למלכה בשנת 1980 הוא קיבל את תואר נסיך אורנג' בתוקף היותו הראשון בתור לרשת את הכתר ההולנדי.

 

במהלך כהונתה התעקשה ביאטריקס להעניק לילדיה חיים נורמליים, כמו לכל ילד אחר בהולנד, והורתה לאנשי הארמון לקרוא לבניה בשמם הפרטי עד הגיעם לגיל 16. עובדה זו תרמה לכך שווילם-אלכסנדר לא חש לרגע שהוא מורם מעם. בראיון שהעניק לא מזמן לערוץ טלוויזיה הולנדי חיזק וילם-אלכסנדר את תדמית בן המלוכה העממי שדבקה בו כשאמר שהעם ההולנדי "יכול לפנות אליי מתי שהוא רוצה".

 

מהצי המלכותי לאוניברסיטת ליידן

את השכלתו הראשונית רכש וילם-אלכסנדר בהולנד ולאחר מכן עבר ללמוד בפנימיה יוקרתית בוויילס בעקבות בעיות שהיו לו עם הוריו וה"מרדנות" שגילה בגיל ההתבגרות. את תעודת הבגרות שלו הוא הוציא בשנת 1985 ולאחר שסיים את שירותו הצבאי בצי המלכותי של הולנד הוא למד היסטוריה באוניברסיטת ליידן וקיבל תואר מהמוסד האקדמי היוקרתי ב-1993.

 

בעת לימודיו באוניברסיטת ליידן בנה לעצמו המלך לעתיד תדמית בתקשורת ההולנדית של בליין ונהנתן והוא זכה לכינוי "נסיך פילס", על שם מותג הבירה המפורסם.

 

זוכים לפופולריות גדולה מאוד בהולנד. וילם-אלכסנדר, רעייתו מקסימה ואמו ביאטריקס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זוכים לפופולריות גדולה מאוד בהולנד. וילם-אלכסנדר, רעייתו מקסימה ואמו ביאטריקס(צילום: AFP)

החתימה שהפכה את וילם-אלכסנדר למלך הולנד החדש (צילום: AP) (צילום: AP)
החתימה שהפכה את וילם-אלכסנדר למלך הולנד החדש(צילום: AP)

 

עם סיום לימודיו שקד וילם-אלכסנדר לנער מעליו את התדמית השלילית שדבקה בו וערך מסע לאורכה ולרוחבה של הולנד - חוויה שלטענתו אפשרה לו להכיר את ארצו "מבפנים ומבחוץ". בשנת 1998 הוא הפך לחבר הוועד האולימפי הבינלאומי ולאחר מכן היה יועץ מיוחד למזכ"ל האו"ם מתוקף מומחיותו בהנדסת מים.

 

האב מהחונטה העיב על החתונה המלכותית

בשנת 1999 הכיר וילם-אלכסנדר את רעייתו לעתיד, מקסימה, בנקאית השקעות וילידת ארגנטינה, והשניים נישאו בפברואר 2002. כך קרה שהנסיך ההולנדי הפך מהולל לאיש משפחה רציני שראוי לשבת על כס המלוכה.

 

בתחילה, נישואי השניים לא התקבלו בברכה משום שאביה של מקסימה, חורחה, כיהן כשר במהלך משטר החונטה הצבאית בארגנטינה מ-1979 עד 1981. עברו של האב במשטר האלים הביא לכך שהוא לא הוזמן לחתונת בתו ב-2002. "היה ברור שאם אבא שלי לא יכול לבוא לחתונה אז זה ברור: מדובר בחגיגה חוקתית ולכן אבי לא היה שייך לשם", אמרה לא מזמן מקסימה.

 

עם זאת, האהדה הציבורית לבני הזוג המלכותי הלכה וגדלה, בעיקר לאחר לידת שלוש בנותיהם - קתרינה אמליה, בת 9, אלכסיה, בת 7 ואריאנה, בת 5.

 

מטייל בחו"ל, מנהל בלוג ורץ מרתון

עם כניסתו לתפקיד מלך הולנד מביא עמו וילם-אלכסנדר סגנון התנהלות מודרני ביותר ופחות פורמלי ושמרני מזה שניהלו קודמיו בתפקיד. הוא נוהג לטייל הרבה מחוץ לארצו ואף מנהל בלוג שבו הוא מעלה את רשמיו האישיים בנושאים שונים.

 

וילם-אלכסנדר הוא חובב ספורט ידוע - הוא משחק טניס, רץ, עושה סקי, משיט סירות, משחק גולף, רוכב על סוסים וגם צולל. בשנת 1992 הוא אף השתתף במרתון ניו יורק.

בגדי המלך והמלכה החדשים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בגדי המלך והמלכה החדשים(צילום: רויטרס)

  

בראיון שהעניק מוקדם יותר החודש אמר וילם-אלכסנדר שהוא אינו מתחרט על כך שזנח את חיי ההוללות הישנים שלו ואמר שלהיות מלך זה תפקיד עם תוכן. "כי לפעמים גם גזירת סרט יכולה להיות משמעותית", התבדח. עם כניסתו לתפקיד, ייאלץ וילם-אלכסנדר לעזוב את כל עבודותיו הקודמות ולהסתפק בתפקיד טקסי בלבד, שהרי לבית המלוכה אין כל השפעה פוליטית בהולנד.

 

המלך החדש של הולנד אמר שהוא מתכנן להסתמך על המסורת תוך הסתכלות אל העתיד. "אני רוצה להיות קודם כל מלך מסורתי, ללכת אחר המסורת של קודמיי ולשמור על ההמשכיות והיציבות של המדינה הזאת", אמר וילם-אלכסנדר.

"אבל גם להיות מלך של המאה ה-21 שיכול לאחד, לייצג ולעודד את החברה".

 

דבריו של וילם-אלכסנדר ביטאו את משאלות לבם של רבים מההולנדים. "איננו יכולים להמציא מחדש את המלוכה. אני חושבת שזה מוסד טוב", אמר מרלין מאט, סטודנטית בת 25 מאמסטרדם. "הפוליטיקה כל כך לא יציבה כך שטוב שיש אדם מרכזי ומאחד שיכול להיות ראש המדינה שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מביא עמו סגנון פחות שמרני. המלך החדש וילם-אלכסנדר
צילום: רויטרס
בנקאית השקעות לשעבר. המלכה מקסימה
צילום: רויטרס
בעבר היו להם לא מעט בעיות. וילם-אלכסנדר ואמו ביאטריקס
צילום: AP
הכתר שעבר מדור לדור
צילום: EPA
מומלצים