שתף קטע נבחר

"יש עתיד": מתנגדים לדיל עמאר-אריאל

שר החינוך הבהיר כי מפלגת יש עתיד מסרבת לעסקאות פוליטיות למינוי הרב הראשי, ותמיכתה ברב דוד סתיו מוחלטת. בכך מציב פירון מכשול משמעותי לדיל עמאר-אריאל, שמקדמות מפלגות הבית היהודי וש"ס: "רב ראשי לישראל לא ייבחר בדיל"

"חוק עמאר" בסכנה? שר החינוך, הרב שי פירון, הודיע כי מפלגתו "יש עתיד" תומכת במועמדותו של רב דוד סתיו לתפקיד הרב הראשי בישראל, ומתנגדת לעסקאות פוליטיות למינוי רבנים, בהן זו המתגבשת בין הבית היהודי לש"ס, לבחירת הרבנים יעקב אריאל ושלמה עמאר. בכך מציב פירון מכשול משמעותי למהלך, שכן לשינויי החקיקה הנכללים בו דרושה הסכמת רוב חברי הקואליציה.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

בהודעה שפרסם השר פירון, הוא שב ומצהיר על תמיכת מפלגתו ברב סתיו, רב מועצת שהם ויו"ר ארגון רבני "צהר", כפי שהצהירו לפני כחודשיים. "רב ראשי לישראל לא ייבחר בדיל", אמר. "אנו מאמינים כי הרב דוד סתיו הוא המועמד הראוי לתפקיד". עוד נכתב בהודעה, כי ביכולתו של מועמד זה לשלב בין המחויבות להלכה לבין המחויבות הממלכתית והציונית של הרבנות הראשית.

 

לדברי פירון, מוסד הרבנות חייב להתחבר מחדש לכלל הציבור היהודי בישראל, ולבטא גישה מכבדת ומקרבת לכלל החברה הישראלית, כתנאי לכך שיוכל למלא את ייעודו חשוב.

 

"לנתק את הרבנות מהשיח הפוליטי"

על ניסיונות הבית היהודי להעמיד לבחירה את הרב אריאל בשיתוף פעולה עם ש"ס, אמר פירון: "הימים האחרונים

פגעו בתדמיתה של הרבנות ובחשיבותו של תפקיד הרב הראשי. הרבנים הראשיים לישראל צריכים להיות דמויות ממלכתיות ומנותקות מכל שיח פוליטי".

 

הוא אף הביע תמיכה מרומזת בהצעת החוק של ח"כ אלעזר שטרן להרחבת הגוף הבוחר, כך שיכלול יותר נשים וישקף את עמדת הציבור בצורה נאמנה יותר: "על הבחירות להתקיים במועד הקבוע בחוק, בדרך דמוקרטית וראויה, המאפשרת כלל חלקי הציבור – דתיים, חילונים, גברים ונשים – להשתתף בהליך הבחירה באופן שוויוני".

 

עד לאחרונה נמנו ארבעה שמות של מתמודדים על משבצת הרב האשכנזי - הרבנים דוד לאו, אליעזר איגרא, דוד סתיו ויעקב שפירא. עיקר המאבק הוא על תפקיד זה, מתוך הנחה שתאושר הצעת חוק לבחירתו של הרב הספרדי המכהן, שלמה עמאר, לקדנציה נוספת. באותו הקשר עלה אף שמו של הרב ישראל מאיר לאו, רבה של תל אביב, לכהונה חוזרת כרב הראשי.

 

משקרבו הבחירות (שמועדן טרם נקבע) ולא הושגה הסכמה על השיטה לבחירת המועמד המוסכם, הגו הרב חיים דרוקמן, ממנהיגי מחנה, ואנשי "הבית היהודי" רעיון מקורי – להעמיד לבחירה את רב העיר רמת גן יעקב אריאל, המקובל על הזרמים השונים בציונות הדתית, ולאלץ בכך את שלושת המתמודדים הקיימים להסיר את מועמדותם.

 

עד מהרה הפך שמו של הרב אריאל לשם החם במרוץ לרבנות הראשית. ויוזמי המהלך המשיכו לקדם אותו אל התחנה הבאה - הסרת הסעיף בחוק המגביל את גיל המתמודדים ל-70, שכן המועמד החדש הוא בן 75.

 

הרב אריאל, לפני כמה שבועות: טוב שאפרוש

אתמול (יום ד') חשפנו כי שבועות ספורים לפני שסומן כמועמד היחיד המוסכם על כלל הציונות הדתית, התנער הרב אריאל בכנס סגור כמעט מכל המהלכים הנעשים כעת במטרה להושיבו על כס הרב הראשי. בין היתר, הודה הרב אריאל כי הגבלת גיל המתמודדים הוא מהלך הגיוני, וכי הוא עצמו מבוגר מדי לתפקיד.

 

"בעיקרון אני חושב שזה ראוי בהחלט", אמר אז על המצב החוקי הקיים, המגביל את גילם של הרבנים הראשיים ל-70.

הוא התייחס באופן אישי גם לעצמו: "אם אני מקשה על עצמי – גמרנו, עברתי את הגיל, יותר טוב שאני אעשה לביתי. זה בסדר גמור... שאדם זקן יפרוש".

 

הוא אף מתח ביקורת על המעורבות שגילו ומגלים פוליטיקאים בהליך זה, כינה את חברי מועצת הרבנות הראשית "אנשים מדרגה שנייה", והביע התנגדות לשילוב חילונים בגוף הבוחר, כשהוא טוען כלפי יוזמי המהלך: "קברתם את הרבנות הראשית".

 

"מי שראה את הבחירות – (הם) עומדים ומבקשים מכל מי שנכנס לבחור: 'תצביע בשבילי, תצביע בשבילי", הוסיף. "אני לא מגיש מועמדות כבר הרבה פעמים. לא מוכן... כפושט יד?! ... וברוך השם אני פטור מאחת לשבועיים לשבת במועצת הרבנות הראשית. יש לי מספיק עבודה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסי זליגר
הרב דוד סתיו
צילום: יוסי זליגר
צילום: אילן מרסיאנו
הרב יעקב אריאל
צילום: אילן מרסיאנו
השר שי פירון
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים