שתף קטע נבחר

פלונטר בדרך לרבנות: הרב לאו נכנס לתמונה?

בציונות הדתית מחפשים מועמד מוסכם לתפקיד הרב הראשי. יוזמת הרב דרוקמן: החוק יתוקן כדי לאפשר את התמודדות הרב אריאל - במקום המועמדים הקיימים. הבעיה: הרב ישראל לאו עשוי לנצל גם הוא את שינוי החקיקה כדי להתמודד בשנית - ולנצח

המירוץ לרבנות הראשית מסתבך: בציונות הדתית חוששים כי ריבוי אנשיה המתמודדים לתפקיד הרב הראשי יפגע בסיכויים לבחירת רב "ציוני", ושוברים את הראש בחיפושים אחר מועמד מוסכם. אלא שדווקא כעת, כשנראה היה שכבר נמצא האדם המתאים, ונדרש רק תיקון חקיקה קל שיאפשר את התמודדותו - עשוי בעקבות כך להצטרף למירוץ רב בכיר נוסף שאינו דתי-לאומי – ולטרוף את הקלפים.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

בשלב זה ידוע על ארבעה מתמודדים על משבצת הרב האשכנזי - הרבנים דוד לאו, אליעזר איגרא, דוד סתיו ויעקב שפירא. עיקר המאבק הוא על תפקיד זה, מתוך הנחה שתאושר הצעת חוק לבחירתו של הרב הספרדי המכהן, שלמה עמאר, לקדנציה נוספת.

 

אף שלאו הוא רב עיר חילונית (מודיעין) ומשרת כרב-סרן במילואים, הוא מזוהה כמקובל על החרדים, ושפירא, שכלל לא שירת בצה"ל, תוייג כ"ציוני" - יחד עם סתיו ואיגרא. כעת, כדי להגדיל את הסיכויים לבחירת רב "סרוג" ולמנוע פיצול קולות של תומכי הציונות הדתית, מצפים אנשיה כי שניים מתוך השלושה יפרשו מהמרוץ.

 

הרב איגרא הצהיר: אפרוש אם הרב אריאל יתמודד

בשבועות האחרונים, משקרבו הבחירות (שמועדן טרם נקבע) ולא הושגה הסכמה על השיטה לבחירת המועמד המוסכם, הגו הרב חיים דרוקמן, ממנהיגי מחנה, ואנשי "הבית היהודי" רעיון מקורי – להעמיד לבחירה את רב העיר רמת גן יעקב אריאל, המקובל על הזרמים השונים בציונות הדתית, ולאלץ בכך את שלושת המתמודדים הקיימים להסיר את מועמדותם.

 

הרב אריאל עצמו טרם הביע נכונות פומבית להצטרף למירוץ, בעיקר בשל הכישלון בבחירות 2003 - אז התגייסו החרדים למען הרב יונה מצגר, כדי שלא ימונה רב ציוני ברמתו. למרות זאת, המשיכו יוזמי המהלך לקדם אותו אל התחנה הבאה - הסרת הסעיף בחוק המגביל את גיל המתמודדים ל-70, שכן המועמד החדש הוא בן 75.

 

הרב אליעזר איגרא היה הראשון להצהיר בקולו, בשיחה עם ynet, כי יפרוש מהמרוץ מפני הרב אריאל, וקרא גם לרבנים דוד סתיו ויעקב שפירא לנהוג כמותו. גורמים בארגון "צהר", שסתיו עומד בראשו ואריאל הוא נשיאו, הבהירו כי יתמכו גם הם ביוזמה - אם היא תיתכן מבחינה משפטית ופוליטית ולא תאפשר את התמודדותם של רבנים אחרים שאינם מהציונות הדתית.

 

האם הרב לאו יחזור לכהן כרב הראשי?

התרחיש שאליו רמזו ב"צהר", ושיוזמי המהלך חוששים מפניו, הוא התמודדותו של רבה של תל אביב, ישראל מאיר לאו,

לכהונה שנייה כרב ראשי לישראל, שכן אותו תיקון חקיקה המאפשר את מועמדות הרב אריאל, סולל גם את דרכו שלו בחזרה לתפקיד. לרב לאו כוח פוליטי אדיר – כולל בגוף הבוחר את הרבנים הראשיים, וההערכה היא כי אם יחליט להתמודד – ינצח.

 

"הרב לאו לא מוצא עניין לעסוק בכך בעת הזו", נמסר הערב מלשכת רבה של תל אביב, אך בסביבתו גם לא שללו את האפשרות שאכן יצטרף למירוץ. אף שמדובר בדמות ממלכתית הזוכה לאהדה בציבור הרחב, ומשמש בין היתר כיו"ר מועצת יד ושם, הרב דרוקמן ואנשי "הבית היהודי" לא כוללים את הרב לאו בהגדרת "ציוני". הדבר מציב אותם בפני דילמה קשה, שכן, כאמור - הצגת הרב אריאל כמועמד מוסכם במטרה לשפר את הסיכוי לבחירת רב מטעמם יוצרת במקביל "סכנה" כי לאו יתמודד ויזכה.

 

האופטימיים יותר בציונות הדתית משוכנעים אחרת: הרב ישראל לאו יעזוב את המשרה הנוחה בתל אביב רק כדי להיכנס למשכן הנשיא אחרי שמעון פרס, אם בכלל, ולא לטובת הרבנות הראשית, ומטרת העמימות מצדו בעניין היא אחת - לטרפד את המהלך לבחירת הרב אריאל, מחשש כי יגבר על בנו, הרב דוד לאו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקובל בציבור. הרב ישראל מאר לאו
צילום: גיל יוחנן
צילום: יוסי זליגר
הרב דוד סתיו
צילום: יוסי זליגר
צילום: מירי אמיתי
הראשון להצהיר כי יפרוש מפני הרב אריאל. הרב אליעזר איגרא
צילום: מירי אמיתי
מומלצים