שתף קטע נבחר

"יש עתיד": נתמוך ברב סתיו לרבנות הראשית

תמיכה פוליטית משמעותית ברב סתיו, בדרך לכס הרבנות הראשית: סיעת "יש עתיד" הודיעה הערב כי היא תומכת ביו"ר "צהר" למשרת הרב הראשי. ח"כ שי פירון: "אנו רואים ערך גדול בכך שהרב הראשי הבא יהיה מי שהוא וילדיו שירתו בצה"ל"

חיזוק משמעותי לרב דוד סתיו  במירוץ לרבנות הראשית: הערב (א') הודיעה סיעת "יש עתיד" על תמיכתה ברב סתיו למשרת הרב הראשי האשכנזי. זו, ככל הנראה, התמיכה הפוליטית המשמעותית ביותר ברב, המכהן כיו"ר ארגון "צהר" ורב מועצת שהם, לאחר שביום שישי האחרון הודיעה גם סיעת "ישראל ביתנו" על תמיכתה בו.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >>

 

 

ח"כ הרב שי פירון, מספר 2 ב"יש עתיד", אמר הערב כי מפלגתו "רואה ערך גדול בכך שהרב הראשי הבא יהיה כזה שהוא וילדיו שירתו בצה"ל, ומהווה אות ומופת לגדלות בתורה ולמעורבות בחברה הישראלית". בכך מתחזקים משמעותית סיכוייו של הרב סתיו לזכות במשרה, שעליה מתמודדים רבנים נוספים: הרב אליעזר איגרא (דיין בבית הדין הרבני הגדול), ויעקב שפירא (ראש ישיבת "מרכז הרב") מהציונות הדתית, ובצד החרדי – הרבנים דוד לאו (רב העיר מודיעין-מכבים-רעות) ויצחק דוד גרוסמן (רבה של מגדל העמק).

 

גם ליברמן ממליץ

תמיכת "יש עתיד" מצטרפת לזו של "ישראל ביתנו", לאחר שכאמור מזכ"ל המפלגה, ח"כ פאינה קירשנבוים, הודיעה בסוף השבוע כי מפלגתה תתמוך ברב דוד סתיו במרוץ לרבנות, וכי בכוונתה לדרוש מראש הממשלה, בנימין נתניהו, להביא לבחירתו כחלק מהמשא ומתן הקואליציוני בתוך סיעת "הליכוד ביתנו".

 

עד כה הסתפקה מפלגתו של אביגדור ליברמן בהצהרה עקרונית שלפיה יש למנות רב ציוני לתפקיד, ונמנעה מלנקוב בשמו של המועמד המועדף עליה. אבל בדיון שקיימו חבריה לאחרונה הוחלט להכריז על הרב סתיו, ששיתף פעולה עם הסיעה בכמה נושאים בשנים האחרונות, בתפקידו כיו"ר ארגון רבני "צהר".

 

גם מזכ"ל "ישראל ביתנו" - כמו הרב פירון - הסבירה כי המפלגה החליטה לתמוך ברב סתיו מכיוון שהוא "מגלם בחייו שילוב בין תורה לעבודה, ובין שירות עם ישראל ללימוד וחיים על פי תורת ישראל... הוא עצמו שירת בצה"ל, וילדיו אף הם משרתים בצה"ל ובשירות הלאומי. הוא ובני משפחתו עסוקים בחיי היום-יום בקידומה של החברה הישראלית, ובחיבור בין מגזריה".

 

הדרך לרבנות ציונית

בניגוד ל"שותפתה הטבעית" החדשה, סיעת "הבית היהודי" טרם אמרה את דברה בנושא. יו"ר המפלגה, נפתלי בנט, הקים לפני מספר שבועות ועדה שתבחן את הנושא, ותבחר באחד משלושת מועמדי הציונות הדתית לתפקיד. ההכרעה נדחתה לאחר הקמת הממשלה, וגורמים בסיעה מוסרים כי הסיבה לכך היא הבהרת יחסי הכוחות מול הציבור החרדי.

 

הרב דוד סתיו הודיע על הצטרפותו הרשמית למירוץ לפני כחודשיים, ואמר כי מטרתו היא ליישם את "תוכנית ג' אלול" לחיזוק הרבנות הראשית. כן הדגיש כי מועמדותו איננה נגד החרדים, אלא חיבור החברה הישראלית כולה לבורא עולם. "מה שעשינו ב'צהר' במשך 17 שנה, הלכה למעשה - אנחנו מבקשים להפוך לנחלת העם כולו והמדינה".

 

הרב סתיו הוסיף כי בעיניי רבים יש "בירוקרטיה וניכור של הממסד הדתי" והוא מציע "יהדות במאור פנים ורוויית משמעות אישית". את חזונו סיכם כ"רבנות ראשית שתשמש זרקור, מגדלור מוסרי, של צדק חברתי, אהבת תורה וחסד".

 

כהונת הרבנים הראשיים, יונה מצגר ושלמה עמאר, תסתיים בחודש הבא, אך עד להקמת ממשלה

חדשה נדחו הבחירות למחליפיהם למועד לא ידוע.

 

בשבוע שעבר ניסתה קבוצה של רבנים - בהם בכירים בציונות הדתית, לבצע "מחטף" לקביעת "מועמד הציונות הדתית" בבחירות לרבנות. תומכי הרבנים דוד סתיו ויעקב שפירא המתמודדים על התפקיד, טענו כי "המשחק מכור לרב איגרא". היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטיין, אסר על רבנים ודיינים המכהנים מטעם המדינה ליטול חלק בבחירת מועמדים לתפקיד הרב הראשי, משום שדובר, לדבריו, ב"מעורבות בפעילות פוליטית לכל דבר ועניין" - ובכך מנע, למעשה, את השתתפות רוב המוזמנים בכינוס השנוי במחלוקת, וטרפד את המהלך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסי זליגר
הרב דוד סתיו
צילום: יוסי זליגר
צילום: גיל יוחנן
ערך גדול. הרב שי פירון
צילום: גיל יוחנן
טרם המליץ. נפתלי בנט
צילום: גור דותן
מומלצים